خرید نیترات کلسیم

خرید کود نیترات کلسیم کشاورزی + مزایا، روش و زمان مصرف

امروزه خرید نیترات کلسیم کشاورزی به تمام کشاورزان و باغداران توصیه می شود. اما قبل از خرید و استفاده از آن ها باید بدانیم ضرورت و مزایای استفاده از آن چیست و برای چه گیاهانی، در چه زمانی و حتی به چه صورتی باید از این کودها استفاده کرد. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان علاوه بر ارائه توضیحات لازم در این موارد، بهترین مرکز فروش کودهای نیترات کلسیم ایرانی را نیز به شما معرفی می کند.

 

نیترات کلسیم چیست و ضرورت استفاده از آن برای گیاهان؟

یکی از کودهای شیمیایی مورد نیاز برای باغداران، کشاورزان و کسانی که باغچه های آپارتمانی کوچکی در خانه دارند، کودهای نیترات کلسیم است. این کودها که در واقع از نوعی نمک به دست آمده از کلسیم ساخته شده اند، حاوی مقادیر مورد نیاز از دو عنصر نیتروژن و کلسیم هستند. این دو ماده در ریشه و خاک گیاهان وجود دارند، اما رطوبت بالا، شوری خاک، دمای پایین و آبیاری زیاد باعث کم شدن میزان آن ها در خاک می شود. خرید کودهای نیترات کلسیم هنگام کاشت و پرورش درخت ها، گیاهان، سبزیجات و سیفی جات، فراهم کننده تنها منبع کلسیم محلول در آب و قابل استفاده برای گیاهان است که باعث رشد بهتر آن ها و جلوگیری از پوسیدگیشان می شود.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

از جمله گیاهانی که نیاز اساسی به این کودها دارند عبارت است از: کلم بروکلی، هویج، کلم، کرفس، آلبالو، گیلاس، مرکبات، حبوبات، گوجه فرنگی، برنج، گندم، انگور، هلو و سیب زمینی. ضرورت استفاده از این کود را در ادامه با هم مرور می کنیم:

مزایای خرید کودهای نیترات کلسیم

کلسیم و نیتروژن موجود در کودهای نیترات کلسیم، دو عنصر مهم و ضروری در رشد و پرورش گیاهان هستند. علاوه بر این برخی از این کودها مواد مهم دیگری نیز دارند که با آنالیز نیترات کلسیم به سادگی می توانیم از وجود آن ها با خبر و مطمئن شویم. بنابراین لازم است قبل از تهیه آن ها به بررسی مواد موجود در آن ها بپردازیم. اما برای اینکه با مزایای خرید نیترات کلسیم آشنا شویم باید بدانیم کمبود این دو عنصر چه مشکلات و بیماری هایی برای گیاهان و محصولات کشاورزی و باغبانی ما به وجود می آورد:

 • کمبود کلسیم باعث تغییر شکل ریشه، جوانه ها و ساقه گیاه و پوسیدگی تدریجی آن ها می شود.
 • نبود کلسیم باعث افزایش لکه ها روی میوه ها و سرمازدگی گیاهان، کم شدن عمر آن ها می شود.
 • کمبود کلسیم باعث عدم رشد صحیح میوه ها و دانه های گیاه می شود.
 • نبود کلسیم باعث ضعیف شدن گیاه در برابر بیماری های مختلف، حشرات و آفات گیاهی و قارچ ها می شود.
 • کمبود نیتروژن باعث عدم رشد ریشه و ضعیف شدن گیاه می شود.
 • کمبود نیتروژن باعث اختلال در رشد گیاه، رشد بیش از حد ساقه و زرد شدن و ریختن برگ ها می شود.

کود نیترات کلسیم

انواع کودهای نیترات کلسیم و نحوه استفاده از آن ها

کودهای نیترات کلسیم به صورت مایع، دانه ای، پودرهای محلول در آب در بازار وجود دارند. بنابراین باید بدانیم برای خرید کودهای نیترات کلسیم مایع و جامد کشاورزی و صنعتی چه هدفی را دنبال می کنیم. یعنی اینکه می خواهیم از بیماری ها جلوگیری کنیم و محصول پر بارتر و سالم تری داشته باشیم یا قصد داریم گیاهان ضعیف و بیمارمان را درمان کنیم. البته قبل از انتخاب نوع آن ها باید از میزان اسیدی و قلیایی بودن خاک خود مطلع شویم تا بدانیم بهترین نوع این کودها برای ما کدام است و به چه میزان باید از آن ها استفاده کرد. این کار نیز با آزمایش خاک باغ و کشاورزی میسر می شود. نحوه و بهترین زمان استفاده از این کودها را در ادامه توضیح می دهیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

نحوه مصرف کود نیترات کلسیم

نحوه مصرف کودهای نیترات کلسیم بستگی به مشکل گیاه شما دارد. همچنین چگونگی، میزان و زمان مصرف نسبت به میزان مواد موجود در کود و شرکت تولید کننده آن ها نیز متفاوت است. بنابراین می توانید برای چگونگی استفاده از آن ها، از خدمات آنلاین مشاوره باغبانی استفاده کنید. اگر هدف خرید کود نیترات کلسیم برای درمان مشکلات گیاهان مانند بیماری پوسیدگی انتهای شکوفه، ساقه، برگ و ایجاد لکه هایی روی میوه ها باشد، باید آن ها را در آب حل کرده و به صورت اسپری روی ساقه ها و برگ ها بپاشیم. این کار را باید دو یا سه بار در هفته در زمان رشد گیاهان انجام داد. اما اگر برای تقویت ریشه و رشد گیاه و جلوگیری از بیماری های مختلف از آن ها استفاده می کنیم، پاشیدن پودر روی خاک گیاه نیز کفایت می کند.

انواع کودهای نیترات کلسیم

میزان و بهترین زمان مصرف کود نیترات کلسیم

بطور کل هنگام خرید کود نیترات کلسیم 4 آبه، مرک یا برندهای دیگر باید به آنچه روی بسته نوشته شده است دقت کنید. اما بطور کل برای مصرف این کودها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • گوجه و سیب زمینی: بهترین زمان استفاده از کودهای نیترات کلسیم برای این محصولات، از ابتدا تا انتهای زمان رشد است. مقدار مصرف نیز 5 تا 7 کیلوگرم برای هر هکتار در هفته به صورت محلول در آب آبیاری است.
 • درختان میوه دانه دار و هسته دار: برای این محصولات بهتر است برای هر هکتار، یک تا دو کیلوگرم از این کودها را در 1000 لیتر آب حل کنیم و در هفته بصورت محلول پاشی برای گیاه استفاده کنیم. همچنین زمان استفاده نیز از آغاز تا پایان رشد گیاهان است.
 • درخت مرکبات: برای مرکبات، مصرف 5 تا 7 کیلوگرم در هفته از این کودها برای هر هکتار زمین کافیست. کود نیترات کلسیم را می توانیم از آغاز تا پایان فصل رشد و همراه با آب برای مرکبات استفاده کنیم.
 • تولید نشاء: بهترین زمان استفاده از کودهای نیترات کلسیم برای نشاء، هنگام مشاهده اولین برگ های جوانه است. در هر هفته 1 تا 2 کیلوگرم از این کودها را در هزار لیتر آب حل کنید و برای هر هکتار زمین بصورت محلول پاشی استفاده کنید.

زمان مصرف کود نیترات کلسیم

 • درخت زیتون: زمان استفاده از کود نیترات کلسیم برای زیتون، پیش از گلدهی و زمان ریزش برگ هاست. نحوه استفاده نیز 3 تا 3 لیتر کود محلول برای هر هکتار است.
 • گندم، برنج و جو: کود این محصولات باید مایع باشد. 2 تا 5 لیتر برای هر هکتار کافی به نظر میرسد. بهترین زمان استفاده نیز ابتدای پنجه زنی تا مشاهده گره دوم در ساقه آنهاست.
 • حبوبات: برای حبوبات نیز می توانیم پیش از گلدهی، برای هر هکتار 2 تا 4 لیتر از کودهای نیترات کلسیم را استفاده کنیم.

قیمت کود نیترات

خرید این کودها به صورت عمده و جزئی امکان پذیر است. از آنجایی که قیمت عمده این محصولات پایین تر است، به باغداران و زمین داران کشاورزی توصیه می شود، به صورت عمده اقدام به خرید این کودها کنند. قیمت خرید کودهای نیترات کلسیم به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ابتدا باید بدانیم محصولات ایرانی قیمت پایین تر و مناسب تری دارند. عامل دیگری که در قیمت آن ها تاثیر مستقیم دارد مواد به کار برده شده در این کودهاست. هرچه این کودها غنی تر باشند، قیمت بالاترین نیز دارند. علاوه بر این اندازه و مقداری که از این کودها تهیه می کنیم نیز در بالا و پایین بودن قیمتشان بیشترین تاثیر را دارد.

قیمت کود نیترات کلسیم

بهترین مرکز خرید اینترنتی کود

بنابر آنچه گفته شد خرید کودهای نیترات کلسیم امری ضروری برای جلوگیری از بیماری ها و مشکلات برخی از محصولات و رشد بهتر آن هاست. از آنجایی که این کودها انواع مختلفی دارند می توانید پیش از خرید با مشاورین جوانه بان صحبت کنید و از آن ها بخواهید در تهیه این محصولات به شما کمک کنند. همچنین برای خرید آن ها می توانید به فروشگاه اینترنتی جوانه بان مراجعه کنید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
7 پاسخها
 1. مجیدی
  مجیدی گفته:

  سلام وقت بخیر واقعا کیفیت کوداتون خیلی خوبه من برای مزرعم گرفتم خیلی با کیفیت بود راضی بودم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.