خاک کاکتوس

خاک مناسب کاکتوس+آموزش تهیه خاک در خانه

خاک کاکتوس تاثیر مستقیمی در کیفیت نگهداری و پرورش این گیاه دارد. بنابراین برای تمام کسانی که گلدانی از این گیاه در منزل نگهداری می کنند مهم است که بدانند چه خاکی مناسب کاکتوس است، یا بهترین ترکیب خاک مخصوص کاکتوس چیست؟ حتی بسیاری از شما دوست دارید طرز تهیه خاک کاکتوس در خانه را بدانید. پیشنهاد می کنیم مقاله زیر از کلینیک گل و گیاه جوانه بان را مطالعه کنید، چرا که قصد داریم به تمام سوالات شما در مورد خاک خوب برای انواع کاکتوس پاسخ دهیم.

کاکتوس هاگیاهان سرسختی هستند که زادگاه آن ها شرایط آب و هوایی متفاوتی است. علاوه بر میزان تحمل بالا در برابر شرایط سخت آب و هوایی، عوامل مختلفی باعث محبوبیت این گیاهان در بین کسانی شده است که به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی  علاقه دارند. در این میان می توان به فواید کاکتوس ها و زیبایی منحصر به فردشان اشاره کرد.این خصوصیت آن ها مانع آن نمی شود که به فکر نگهداری صحیح از کاکتوس ها و فراهم کردن شرایط دلخواه آن ها باشیم. برای شروع، بهتر است اطلاعات خوبی درباره خاک کاکتوس کسب کنید. چرا که نیم بیشتر زیبایی و سلامتی این گیاه به نوع خاک آن بستگی دارد. در ادامه برای اینکه بدانیدخاک کاکتوس چطور باید باشد، سعی کرده ایم علاوه بر ذکر تمامی شرایط لازم برای آن، به سوالات شما در این زمینه نیز پاسخ دهیم.

تاثیر زهکشی در تهیه خاک خوب برای کاکتوس

قبل از اینکه بدانیم چگونه خاک کاکتوس درست کنیم، بهتر است در مورد تاثیر زهکشی در تهیه خاکی مناسب بدانیم. در واقع باید بدانید گلدان شما از هر یک از انواع کاکتوس های خانگی  که باشد، خاک آن باید به طور کامل زهکشی شده باشد. خاک زهکشی شده، با رد کردن آب جمع شده در گلدان و ایجاد امکان تبخیر آب اضافی، شرایط مساعد را برای ریشه گیاهانی که تمایل زیادی به کم آبی دارند فراهم می کند. علاوه بر این باعث می شوند خاک در برابر بروز خطر ابتلا قارچ در امان باشد. بهتر است ماهی یکبار خاک گلدان را زهکشی کنید. اگر در این فاصله متوجه شدید که در هنگام آبیاری گلدان، آب اضافه بیشتر از 30 ثانیه زمان نیاز دارد تا به کف گلدان هدایت شود، بدانید که زمان زهکشی آن فرا رسیده است.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

آیا خاک کوکوپیت برای کاکتوس مناسب است؟

ابتدا بگذارید شما را با ماهیت کوکوپیت آشنا کنیم. همانطور که از نام این خاک پیداست، ترکیب اصلی آن از پوسته میوه نارگیل یا درخت نارگیل است. این الیاف قدرت بالایی در جذب آب دارند. طبق آنچه گفته شد به سختی می توان نام خاک را برای آن ها انتخاب کرد. چرا که کوکوپیت مواد مغذی بسیار کمی برای رشد گیاه دارد و در واقع بستر مناسبی برای ریشه گیاهانی که تمایل زیادی به کم آبی دارند فراهم می کند.

خاک کاکتوس چی باید باشد

پس در نحوه تهیه خاک مناسب برای کاکتوس ها به این نکته توجه کنید که کوکوپیت را به تنهایی برای کاکتوس به کار نبرید. بهترین نحوه به کار گیری آن، ترکیب با خاک مناسب کاکتوس است. هنگام ترکیب نیز باید مراقب میزان استفاده از آن باشید. زیرا در صورت استفاده زیاد از آن، خاک و در نتیجه ریشه گیاهتان به طور کامل خشک می شود.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

آیا خاک برگ برای کاکتوس مناسب است؟

بهتر است برای رسیدن به پاسخ مناسبی برای این سوال که خاک گل کاکتوس باید چی باشد با ماهیت یکی از بهترین خاک ها آشنا شویم. از نام خاک برگ مشخص است که ترکیب اصلی آن برگ های خشک درختان و گیاهان است. یکی از ویژگی های این خاک این است که قدرت زیادی در  ذخیره رطوبت و مرطوب نگه داشتن خاک دارد. همین خصوصیت باعث می شود علی رقم امکان زهکشی مناسب آن، به تنهایی برای کاکتوس مناسب نباشد. اگر می خواهید از این خاک در ترکیب خاک کاکتوس استفاده کنید بهتر است ماسه یا کوکوپیت را با آن مخلوط کنید.

خاک کاکتوس چه خاکی باید باشد

ترکیب خاک مخصوص کاکتوس

طبق آنچه در بالا گفته شد اکنون زمان آن رسیده است که بگوییم چگونه ترکیب مناسبی برای خاک گلدانتان پیدا کنید. ابتدا لازم است بدانید نگهداری از یک گلدان کاکتوس در کنار سادگی، پیچیدگی های خاص خود را دارد. به طور مثال برای نگهداری بهتر از گلدان کاکتوس در منزل و اطلاع از اینکه چه خاکی مناسب کاکتوس ما است، باید به تیره اصلی و زادگاه آن، و شرایط آب و هوایی شهری که در آن زندگی می کنیم یا هوای داخل ساختمانمان دقت کنیم. در ادامه برای پاسخ کامل به این سوال که خاک مناسب کاکتوس چیست، به تفکیک ترکیب های مناسب خاک برای انواع کاکتوس و نگهداری آن ها در شرایط آب و هوایی مختلف را بیان می کنیم:

خاک مناسب کاکتوس های کویری

کاکتوس های کویری نسبت به کم آبی بسیار مقاوم هستند. بنابراین اگر گلدانی از این نوع در خانه دارید بهتر است خاک کاکتوستان را بر حسب شرایط مناسب آن ها تهیه کنید. بهترین ترکیبی که برای این نوع در نظر گرفته می شود عبارتست از:

2 واحد شن و ماسه شسته شده + 1 واحد خاک باغچه + 1 واحد خاک برگ + 1 واحد کوکوپیت

خاک گل کاکتوس باید چی باشه

خاک مناسب کاکتوس های گرمسیری

کاکتوس هایی که خواستگاهشان آب و هوای گرمسیری است، به دلیل بیشتر بودن میزان بارندگی نسبت به آب و هوای کویری، به آب بیشتری نیز نیاز دارند. بنابراین در ترکیب خاک این گیاهان بهتر است از میزان کوکوپیت و ماسه کمتری استفاده شود تا خاک کاکتوس مدت بیشتری مرطوب بماند.بنابراین بهترین ترکیب برای آن به شرح زیر می باشد:

1 واحد شن و ماسه شسته شده + 1 واحد خاک + 1 واحد ریگ

لازم به ذکر است اگر در شهری زندگی می کنید که آب و هوای مرطوبی دارد، بهتر است مقدار کمی کوکوپیت نیز به این ترکیب اضافه کنید.

آیا خاک باغچه برای کاکتوس خوب است؟

تا به اینجا گفته شد که چه نوع خاکی برای گل کاکتوس خوب و مناسب است. حتی چند ترکیب مناسب بر اساس آب و هوای مختلف نیز برای خاک کاتوس پیشنهاد دادیم. اما هنوز بسیاری از شما نمی دانید آیا می توانید همان خاکی که در باغچه دارید را برای گلدان کاکتوس به کار ببرید. یا شاید بخواهید از کاکتوس به عنوان گل های مناسب برای باغچه استفاده کنید. پس بهتر دانستیم در مورد این خاک نیز با شما صحبت کنیم. در ادامه شرایط لازم جهت استفاده از خاک باغچه برای این گیاه را ذکر می کنیم:

خاک کاکتوس چطور باید باشه

خاک باغچه برای چه گیاهانی تهیه شده است؟

از آنجایی که کمتر گیاهی به طور کامل با شرایط نگهداری کاکتوس هم خوانی دارد، استفاده از خاک یکسان برای آن ها نیز ممکن است به سلامتی یکی از آن ها ضرر بزند. به طور مثال اگر تا به حال متوجه شده اید که چه خاکی مناسب کاکتوس است، می دانید که اگر در باغچه خود نخل مرداب کاشته اید، نمی توانید از خاک آن برای نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر استفاده کنید. زیرا میزان زهکشی و وزن خاک کاملا با هم متفاوت است.

گیاهان باغچه با چه آب و هوایی رشد می کنند؟

غیر از اینکه بدانیم خاک کاکتوس چه خاکی باید باشد و خاک باغچه را با شرایط آن مقایسه کرده و سپس کاکتوس را برای کاشت در باغچه آماده کنیم، باید از مناسب بودن شرایط آب و هوایی شهری که در آن زندگی می کنیم نیز مطمئن شویم. اگر شما در شهری با آب و هوای مرطوب زندگی می کنید، از فکر کاشت کاکتوس در باغچه منزلتان منصرف شوید. بهترین آب و هوا برای کاشت کاکتوس ها در باغچه و فضای باز، آب و هوای گرمسیری و کویری است.

آیا خاک باغچه برای کاکتوس خوب است

فواید تهیه خاک مناسب انواع کاکتوس در منزل

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که با وجود سختی هایی که در تهیه خاک کاکتوس در منزل است، چرا باید به جای تهیه بسته های آماده خاک از فروشگاه ها، خودمان نسبت به ترکیب آن در خانه اقدام کنیم. پاسخ این پرسش نیز در ادامه داده شده است:

نیاز به ترکیب خاک کاکتوس هنگام تکثیر گیاه

اگر شما هم تا به حال تکثیر یکی از گیاهان آپارتمانی خود را تجربه کرده اید، می دانید که تا چه میزان این کار لذت بخش است. تکثیر کاکتوس  و پرورش آن نیز یکی از همین تجارب وصف ناپذیر است. اگر قصد انجام چنین کاری در منزل دارید بهتر است خودتان در خانه خاک کاکتوس را ترکیب کنید. زیرا زمانی که از صفر تا صد کاشت گیاه را خودتان انجام می دهید، حس بسیار خوبی را تجربه می کنید. ضمن اینکه خود شما بهتر می توانید بر اساس محیط نگهداری گلدانتان، و میزان خشکی و رطوبت ساختمان، نسبت به تهیه و ترکیب خاک اقدام کنید.

آیا خاک کوکوپیت برای کاکتوس مناسب است

اطمینان از سالم بودن خاک کاکتوس خانگی

هنگامی که قصد دارید خاک های بسته بندی شده و آماده را برای گلدان خود تهیه کنید، علاوه بر اینکه باید از ترکیب گفته شده در آن مطمئن شوید، لازم است از سالم و استریلیزه بودن آن نیز اطمینان حاصل کنید. از آنجایی که هیچگاه نمی توانید به طور کامل در مورد این دو مساله مطمئن شوید، بهتر است خودتان در منزل خاک کاکتوس را ضد عفونی و ترکیب کنید. استفاده از قارچ کش ها یکی از ساده ترین راه های ضد عفونی کردن خاک گلدان است.

مقرون به صرفه بودن تهیه خاک کاکتوس در منزل

خاکی که شما به صورت بسته بندی شده تهیه می کنید بسیار گران تر از چیزی است که در خانه ترکیب می کنید. شما می توانید اجزاء مختلف خاک کاکتوس را به مقدار زیاد و با قیمت مناسب تر خریداری کنید. اینکار علاوه بر صرفه جویی در وقت و حضور در فروشگاه ها برای تهیه بسته بندی های خاک، باعث صرفه جویی در هزینه های نگهداری از گیاهان شما در منزل نیز می شود.

آیا خاک برگ برای کاکتوس مناسب است

مشاوره در زمینه طرز تهیه خاک کاکتوس در خانه

مطالب کاملی که در بالا خواندید بهترین راهنما برای تهیه خاک است. اما بسیاری از مواقع با وجود آموزش تهیه خاک برای کاکتوس در منزل، هنگام ترکیب و فراهم آوری آن، سوالاتی برای افراد پیش می آید. گاهی نیز میزان ترکیب مواد مختلف را نمی دانید. در برخی از موارد ترجیح می دهید تغییرات کوچکی را در ترکیبات گفته شده ایجاد کنید، ولی نمی دانید چگونه میزان آن ها را تعیین کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
13 پاسخها
 1. مائده میرحاج
  مائده میرحاج گفته:

  سلام خیلی عالی بود مقالتون. سفارش کودم به دستم رسید خیلی راضی بودم گیاهم خوب شد. مرسی از شما و متخصصان صفحه

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. ممنون از شما. لطفا داخل فروشگاه شوید و محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید. اگر خرید عمده هم دارید با شماره 09367889355 تماس بگیرید

   پاسخ
 2. سیب
  سیب گفته:

  سلام
  برای تهیه ی بستر و خاک مناسب کاکتوس در فضای ظروف گرد حبابی شیشه ای
  که امکان خروج اب ندارند
  ترکیب کود نکته و تغییر خاصی دارد؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش برای مشاوره امور گیاهان آپارتمانی با خانم مهندس روشنی تماس بگیرید 09133752734

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.