تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر

روش تکثیر کاکتوس، ساده و آسان(قلمه، بذر، پاجوش، پیوند)

علاوه بر تفاوت در نگهداری و شکل ظاهری کاکتوس ها نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی، #روش-تکثیر-کاکتوس ها نیز با اندکی تفاوت انجام می شود. اگر قصد قلمه زدن و تکثیر انواع کاکتوس را دارید بهتر است کمی دست نگه دارید و ابتدا مقاله زیر از کلینیک گل و گیاه جوانه بان  را مطالعه کنید تا با ظرافت های این کار آشنا شوید. همچنین در این مقاله سعی شده است به صورت جداگانه به توضیح روش تکثیر کاکتوس های متفاوت از جمله اپونتیا، خیاری، زبان مادر شوهر بپردازیم:

 

آشنایی با کاکتوس ها

اجازه دهید قبل از آموزش روش تکثیر کاکتوس در منزل، شما را به طور مختصر با انواع این گیاهان و نحوه نگهداری از آن ها آشنا کنیم. کاکتوس ها در واقع از دسته میخک سانان محسوب می شوند. محل تولد اولیه این گیاهان بیابان های آمریکا بود. محیطی گرم و خشک که بسیار کم باران می بارید و تابش نور خورشید باعث می شد کمتر گیاهی در این آب و هوا دوام بیاورد. رفته رفته این گیاهان به عنوان گل های آپارتمانی، وارد خانه های آپارتمانی مناطق معتدل شدند و زینت بخش خانه هایی شدند که دوستدار تنوع و نوآوری هستند. هم اکنون بیش از 1500 نوع کاکتوس در جهان وجود دارد که در علاوه بر ظاهری متفاوت، در شیوه نگهداری و تکثیر کاکتوس نیز با هم فرق دارند. در ادامه سعی می کنیم به طور اختصار شما را با انواع کاکتوس ها آشنا کنیم:

انواع کاکتوس ها

تقسیم بندی این گیاهان کار ساده ای نیست. زیرا هر کدام از آن ها تیره های مختلف و عادت های رشد متفاوتی دارند. در ادامه یکی از معروف ترین این تقسیم بندی ها که بر اساس عادت رشد کاکتوس ها است را مطالعه می فرمایید:

انواع کاکتوس

شاخه ای

شکل ظاهری آن ها به دلیل ساقه هایی که از کناره های آن شروع به رشد می کنند، کمی متفاوت تر از سایر کاکتوس ها است. به طوری که بر خلاف بسیاری از آن ها، دارای ساقه های چوبی هستند که روی آن ها از برگ پوشیده شده است. شباهت کاکتوس های شاخه ای به سایر گیاهان به اندازه ای است که گاهی به عنوان کاکتوس شناخته نمی شوند. به طور معمول رشد این کاکتوس ها بیشتر به صورت طولی است و ساقه هایی که به آن اضافه می شود از قسمت های پایین گیاه است. از نمونه های معروف آن ها نیز می توان به کاکتوس های خرطومی و بشکه غول اشاره کرد.

کروی

این نوع از کاکتوس ها توپی شکل هستند. همین امر نشان می دهد این گیاهان به طور کلی فاقد ساقه می باشند و یا ساقه ای بسیار کوتاه دارند که عموما دیده نمی شود. برگ های تازه رشد یافته معمولا به صورت جداگانه از خاک سر می زنند. ریشه آن ها نیز بسته به نوع آن ها، به صورت مجزا و یا به صورت مشترک با برگ های قبلا رشد یافته است. یکی از نمونه های این کاکتوس های کروی، لاتیسپینوس ها هستند.

تکثیر کاکتوس خاردار

ستونی

کوچکترین نوع کاکتوس ها در دسته ستونی قرار گرفته است. همانطور که از نام آن ها پیداست نوع رشد آن ها به صورت ستونی است. این ستون ها می توانند به صورت افقی یا عمودی رشد کنند. نمونه هایی که به صورت افقی رشد می کنند به صورت خزنده روی سطح خاک پرورش می یابند. کاکتوس پیرمرد و شیطان خزنده از انواع معروف از این دسته هستند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

سایر اشکال

شکل های دیگری از این گیاه در جنگل های گرمسیر دنیا رشد می کنند. شرایط آب و هوایی آن ها باعث شده است که از لحاظ ظاهری تغییراتی داشته باشند. مانند برگ هایی بدون خار که به گیاهان دیگر شبیه است و یا خزنده بودنشان در وسعت بسیار زیاد. گل دار بودن بعضی از نمونه ها نیز آن ها را به طور کامل از شکل کاکتوس ها خارج کرده است. کاکتوس تعطیلات و کاکتوس های حصیری از معروف ترین این دسته از گیاهان هستند.

روش های مختلف تکثیر انواع کاکتوس

روش تکثیر کاکتوس ها بر اساس انواع آن ها متفاوت است. به طور مثال روش تکثیر کاکتوس راکتی با روش تکثیر کاکتوس تیغ دار متفاوت است. ولی به طور کلی به دو روش انجام می شوند:

قلمه زدن کاکتوس

 • روش تکثیر به وسیله بذرهایی که خود کاکتوس تولید می کند.
 • روش تکثیر با روش قلمه زدن از بدنه گیاه.
 • پیوند زدن یک یا چند کاکتوس با هم.
 • استفاده از پاجوش کاکتوس ها.

در ادامه هر کدام از این روش ها را به اختصار توضیح می دهیم:

تکثیر کاکتوس به روش کاشت بذر

#تکثیر-کاکتوس به روش کاشت بذر، تنها برای کاکتوس هایی استفاده می شود که بذر دارند. میزان بذردهی این گیاهان نیز بستگی به نوع نگهداری آن ها دارد. به طور معمول اگر محیط نگهداری آن ها برایشان مساعد باشد بذر بیشتری تولید می کنند. در این روش ممکن است بذر کاشته شده، به طور کامل مشخصات گیاه مادر را نداشته باشد. مراحل تکثیر کاکتوس ها به این روش، به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا بذرها را از گیاه جدا کنید.
 • سپس گلدان مناسبی برای کاشت گیاه انتخاب کنید.
 • بعد از آن گلدان را با خاک یا ماسه مرغوب، به صورتی که کاملا زهکشی شده و دارای سنگ ریزه های زیادی باشد پر کنید.
 • در مرحله آخر بذر را درون خاک بکارید و روی آن را به طور کامل با خاک بپوشانید.
 • در پایان نیز روی خاک را به اندازه ای آب بپاشید که روی خاک نمدار شود.

تکثیر انواع کاکتوس

استفاده از پاجوش کاکتوس

استفاده از پاجوش کاکتوس روشی است که سرعت رشد بالایی نسبت به روش های دیگر دارد. کاشت پاجوش ها باعث می شود در گلدان جدید، گیاهی کاملا مشابه گیاه مادر را داشته باشیم. محل رشد این پاجوش ها در انواع کاکتوس ها متفاوت است. گاهی روی خاک، گاهی روی ساقه و گاهی روی برگ تشکیل می شوند. بهتر است این مساله را نیز در نظر داشته باشید که نمی توان در تمام کاکتوس ها انتظار رشد پاجوش را داشت. تنها بعضی از آن ها مانند کاکتوس های رزی و بشکه ای پاجوش می زنند. در ادامه و از آنجا که پاجوش ها به دو نوع ریشه دار و بدون ریشه تقسیم می شوند، با هر دو روش آن آشنا می شویم:

 • پاجوش های بدون ریشه: اگر پاجوش ها بدون ریشه باشند، روش تکثیر همان روش قلمه زدن است. به این صورت که پاچوش را با تیغ تیز و ضد غفونی شده ای می برید و آن را در گلدان جدیدی می کارید.
 • پاجوش های با ریشه: این پاجوش ها را باید با دقت همراه با ریشه اش جدا کنید. بعد از آن در گلدانی که با خاک مناسب پر شده است می کارید.

قلمه زنی کاکتوس ها

قلمه زدن گیاه یکی از روش های تکثیر کاکتوس ها است. از آن جایی که رشد این گیاهان نیز بیشتر در فصل بهار و تابستان صورت می گیرد، بهترین زمان برای انجام این کار نیز در این دو فصل است. علاوه بر این سعی کنید از گیاهانی برای قلمه استفاده کنید که بیش از یک سال سن دارند. روش تکثیر کاکتوس انگشتی به همین روش انجام می شود. در ادامه به توضیح مراحل قلمه زنی کاکتوس ها می پردازیم:

 • با یک تیغ یا چاقوی تیز که کاملا ضد عفونی شده است قسمتی از گیاه را ببرید.
 • برای جلوگیری از قارچ زدن گیاه هنگام کاشت و خشک شدن آن، 3 الی 15 روز (نسبت به نوع کاکتوس) قسمت برش داده شده را در هوای خشک قرار بدهید تا به اصطلاح گیاه بریده شده پینه ببندد.
 • گلدان مناسب را انتخاب کرده و خاک زهکشی شده را درون آن بریزید.
 • یک الی سه سانتی متر از گیاه برش داده شده را درون خاک می کاریم.
 • تا زمان رشد کامل آن و به دلیل نداشتن ریشه، گیاه را تا چند روز از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید.

تکثیر کاکتوس در خانه

تکثیر کاکتوس ها به وسیله پیوند زدن

پیوند زدن، یکی از روش های تکثیر کاکتوس است که به ندرت انجام می شود. عمل پیوند زدن معمولا زمانی انجام می شود که بخواهیم چند نوع از کاکتوس را با هم ترکیب کنیم. اما باید در نظر داشته باشیم که همه آن ها را نمی توان با هم پیوندزد. همچنین از آنجایی که باید 4 تا 5 سال از عمر یک کاکتوس گذشته باشد تا زمان گل دادن آن فرا برسد، در مواقع خاصی می توانیم تا چند ماه زمان گل دهی این گیاهان را به جلو بیندازیم. قبل از آشنایی با مراحل پیوند در نظر داشته باشید که به گیاه پایه ای که قصد دارید عمل پیوند را روی آن انجام دهید یک هفته آب ندهید.

 • کاکتوسی که از نظر سن و ریشه مناسب است را به عنوان کاکتوس پایه انتخاب کنید.
 • آن را از وسط برش داده و قسمت بالایی آن را جدا کنید.
 • قسمتی از کاکتوسی را که می خواهید با پایه پیوند بزنید را با تیغ جدا کنید.
 • قسمت جدا شده را روی گیاه پایه قرار دهید.
 • پس از آن به وسیله نخ یا طناب نازکی این دو را روی هم محکم ببندید.
 • پس از آن گیاه پایه را به اندازه کافی آبیاری کنید.

روش تکثیر کاکتوس

روش تکثیر مناسب برای انواع کاکتوس ها ؟

آنچه مسلم است روش تکثیر مناسب برای هر کدام از کاکتوس ها، نسبت به نوعشان متفاوت است. گاهی نیز چند روش برای آن ها به کار برده می شود. در ادامه به معرفی روش های تکثیر چند نمونه از کاکتوس ها می پردازیم:

روش تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر

کاکتوس زبان مادر شوهر یکی از مقاوم ترین و معروف ترین کاکتوس ها در جهان است. بنابر این هرچه میزان نوری که به آن ها می رسد بیشتر باشد، رشد بیشتری نیز می کند. همچنین از آنجایی که با محیط بیابانی هم خوانی دارد، مدت زمان زیادی در برابر تشنگی دوام می آورد. تکثیر کاکتوس اپونتیا یا همان زبان مادر شوهر از طریق بذر و قلمه است.

کاکتوس خیاری

کاکتوس خیاری، ریشه بسیار عمیقی دارد. این ریشه ها همراه با ساقه هایی که به خوبی آب را درون خود ذخیره می کنند، یکی از دلایل مقاومت این کاکتوس ها در برابر کم آبی و آب و هوای خشک است. روش تکثیر کاکتوس خیاری نیز از طریق قلمه زدن است. توجه داشته باشید که ته گلدانی که برای این کار انتخاب می کنید باید فاقد هر گونه سوراخ و روزنه ای باشد.

کاکتوس تیغ سگی

مشخصه این کاکتوس ها در امکان نگهداری آن ها در بیرون از گلدان و فضای باز است. تیغ های بلندی که بر بدنه این گیاهان قرار دارند، باعث جلوگیری از نزدیک شدن پرندگان، حیوانات و جانوران به آن ها می شوند. تکثیر کاکتوس تیغ سگی به دو روش قلمه و بذر انجام می شود. هنگام برش با تیغ، حتما ابتدا آن را با مواد قارچ کش ضد عفونی کنید.

تکثیر کاکتوس تیغ سگی

تکثیر کاکتوس لب سوخته

برگ های کاکتوس لب  سوخته، به شکل برگ و دارای پرزهایی هستند که زیبایی آن ها را دوچندان کرده است. این برگ ها گوشتی هستند و آب را درون خود ذخیره می کنند. این کاکتوس با روش قلمه قابل تکثیر است. خاک ماسه ای گیاه باید در هنگام تکثیر کاملا شسته شده و خشک باشد.

کاکتوس اچینوپسیس

کاکتوس اچینوپسیس دارای گل هایی هستند که عموما شب ها باز می شوند. این گل ها به رنگ نارنجی، صورتی و قرمز هستند. در نظر داشته باشید که این گیاهان مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما و گرما دارند. روش تکثیر کاکتوس اچینوپسیس به صورت کاشت پاجوش است.

روش قلمه زدن کاکتوس غوره ای

خاک کاکتوس غوره ای باید غنی و دارای مقدار شن زیادی باشد. به همین دلیل و به منظور غنی کردن مجدد خاکشان لازم است گلدان این گیاهان را هر 1 سال یکبار عوض کنید. روش تکثیر کاکتوس غوره ای، قلمه زدن است. دقت کنید قبل از کاشت قلمه در گلدان، خاک را به طور کامل خشک کنید.

تکثیر کاکتوس غوره ای

تماس با مشاورین متخصص در این زمینه

تکثیر کاکتوس ها نیاز به تخصص و سال ها تجربه در این زمینه دارد. شما عزیزان نیز اگر در حین تکثیر انواع کاکتوس ها به مشکلی بر خوردید می توانید با مشاورین مجازی گل و گیاه جوانه بان تماس بگیرید و با آن ها مشورت کنید. این مرکز یکی از معتبرترین مراکز در زمینه مشاوره آنلاین گل و گیاه  و آموزش پرورش گیاهان آپارتمانی است. برای خرید و مشاوره می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
10 پاسخها
 1. marjan
  marjan گفته:

  سلام مقالتون عاالی بود. چقدر خوبه ما در ایترنت به چنین مقاله های خوبی دسترسی داریم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام و وقت خوش. ممنون از شما. اگر در مورد نگهداری یا از بین بردن آفات گل و گیاه هم سوالی داشتید می توانید از متخصصان ما بصروت آنلاین بپرسید

   پاسخ
 2. احمد
  احمد گفته:

  سلام،من یک کاکتوس دارم ولی نمیدونم از کدوم نوعه، ازکنارش پاجوش میزنه، چندسال پیش چندتا از پاجوش ها را کاشتم، اخیراً از پایین سیاه میشه و میگنده، قسمت خراب را جدا کردم، میتونم قسمت سالم را به صورت قلمه بکارم؟ کاکتوس تیغه واستون ای رشدکرده. ممنون از راهنماییتون،

  پاسخ
 3. مریم
  مریم گفته:

  سلام من یک کاکتوس دارم نمی دانم از چه نوعیه جایی که تیغ هایش در میامد انگار داره بزرگ تر میشه اون ها پاجوش هستند؟

  پاسخ
 4. Raeisi
  Raeisi گفته:

  سلام من یه کاکتوس ستونی کوچیک دارم که اسمش رو نتونستم پیدا کنم یه چند تا از خار هاش کنده شده و یه حالت کچلی داره الان که جالب نیست
  اگه سر زنی بکنم کاکتوسم رو جوونه نمیزنه و چند شاخه نمیشه؟
  چون مطمعنم بشکه ای و اچینو نیست

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. لطفا پرسش خود را در قسمت “ثبت درخواست مشاوره رایگان” ارسال و ثبت کنید تا کارشناسان ببیند و با شما تماس بگیرند

   پاسخ
 5. سایان
  سایان گفته:

  سلام میشه لطفا بگید که ابیاری کاکتوس چجوری باید باشه ؟ من هفته ای یکبار به کاکتوس هام اب میدادم دیشب دیدم از پیاز یا ریشه اش خراب شده پیازش و کندم و مجدد کاکتوس و در خاک قرار دادم . اسم کاکتوس و نمیدونم چیه فقط از این خیاری هاست

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.