کود سولفات روی ایرامون

قیمت و خرید کود سولفات روی

قیمت و خرید کود سولفات روی برای تامین روی مورد نیاز گیاهان بسیار اهمیت دارد. عنصر روی در عمل تنفس، بهبود فتوسنتز و تنظیم فعالیت آنزیم‌های گیاهی نقش مهمی ایفا می‌کند. کمبود روی سبب زردی برگ درختان میوه می‌شود و لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی برگ‌های تازه رشد کرده ظاهر خواهد شد. از این رو کوددهی درختان با کود سولفات روی باید جزو برنامه کاری باغداران قرار گیرد. به علاوه این کود به دلیل داشتن عنصر گوگرد در ساختارش سبب جذب بهتر سایر مواد مغذی توسط گیاه خواهد شد. با توجه به تنوع بالای این محصول، باغداران به دنبال خرید کود باکیفیت و قیمت مناسب هستند. بنابراین هدف از این مقاله از سایت جوانه‌بان آشنایی با انواع کود سولفات روی، خواص این کود برای گیاهان گوجه و زعفران و همچنین بهترین زمان استفاده از این محصول است.

کود سولفات روی چیست؟

سولفات روی (ZnSO4) یک نوع نمک معدنی محسوب می‌شود. این ترکیب به رنگ سفید بوده و به عنوان کود سولفاته در کشاورزی کابرد دارد. مصرف این کود مقدار جذب روی را در گیاهان بالا خواهد برد. عنصر روی به عنوان یکی از عناصر میکرو در گیاهان منجر به افزایش رشد می‌شود. گیاهانی که دچار فقر روی هستند دچار اختلال در عملکرد متابولیکی، زیستی و فیزیولوژیک خواهند شد. همچنین فرآیند تولید قند، پروتئین و… دچار مشکل می‌شود. نتیجه فقر روی توقف رشد بوده که اثرات منفی روی عملکرد گیاه خواهد گذاشت. لازم به ذکر است که این کود مغذی قابل انحلال در آب بوده از این رو به صورت محلولپاشی روی برگ و شاخه‌های درختان میوه قابل مصرف است. به علاوه کارشناسان کشاورزی مصرف این کود را برای خاک تحت کشت که دچار فقر روی شده است، پیشنهاد می‌کنند. استفاده از سولفات روی به طور قابل توجهی میزان PH خاک را تنظیم نیز خواهد کرد، این امر باعث جذب بهتر اسید آمینه و مواد معدنی توسط گیاه خواهد شد. چنانچه محصولاتی نظیر گندم، مرکبات، ذرت و… در این خاک کشت شوند به دلیل وجود عنصر روی، رشد بالاتری خواهند داشت.

آثار فقر سولفات روی در گیاهان

در گیاهان کمبود روی با بروز علائمی همراه است. گیاهانی که دچار فقر روی می‌شوند قد کوتاهی دارند همچنین دچار ریزش برگ می‌شوند و آثار کلروز برگ در آن‌ها ظاهر می‌شود. باغداران نباید از درختان میوه که روی مورد نیازشان تامین نشده است انتظار تولید محصول با کیفیت داشته باشند. یکی از آثار کمبود روی در درختان میوه نظیر هلو و سیب کچلی است، این در حالی است که آثار کمبود این عنصر در سایر درختان میوه به شکل جارویی شدن درخت نمایان می‌شود. پسته‌کاران باید به این نکته توجه کنند که در برنامه کوددهی درخت پسته حتما کود سولفات روی را قرار دهند، چرا که فقر این ماده مغذی در پسته منجر به تولید محصولی قرمز رنگ و کوچک می‌شود و درصد تولید پسته‌های پوک را نیز بالا خواهد برد. رشد برگ‌های کوچک، دیر باز شدن برگ‌ و گل در گیاه، ریختن میوه، خشک شدن سرشاخه‌ها و کاهش رشد از دیگر آثار کمبود سولفات روی در درختان میوه است. باغداران به محض مشاهده آثار کمبود روی باید پس از بررسی قیمت کود سولفات روی کشاورزی نسبت به خرید محصول و مصرف آن اقدام کنند.

نقش سولفات روی در گیاهان

از جمله نقش عنصر روی می‌توان به عامل کاتالیزور در سیستم‌های آنزیمی گیاهان و موثر بر فعالیت انواع آنزیم‌ها مانند هیدروژناز اشاره کرد. همچنین روی در فرآیند تولید سیتوکروم، تشکیل هورمون اکسین، تولید گرده و یکنواختی ساختار غشا سلولی نیز موثراست. در صورتی‌که عنصر روی گیاهان تامین باشد در برابر تنش‌های محیطی نظیر گرما و شوری مقاوم خواهد بود. بایستی خاطر نشان کرد که روی نقش حیاتی در فرآیند سنتز اسیدآمینه تریپتوفان به عنوان پیش‌ساز هورمون گیاهی اکسین دارد. لازم به ذکر است که کود سولفات روی از راه ریشه قابل جذب است و در بالا بردن سرعت فتوسنتز، افزایش طراوت و شادابی گیاه، تولید پروتئین و قند و همچنین افزایش باردهی در درختان میوه موثر است.

علاوه بر موارد گفته شده در شرایطی که در گیاه عنصر بور افزایش یابد، مصرف کود سولفات روی آن را خنثی خواهد کرد. گوگرد موجود در این کود نیز زردی برگ‌های درختان را از بین می‌برد و منجر به حاصلخیزی خاک تحت کشت خواهد شد. نکته جالب در رابطه با عنصر روی این است که تامین آن برای گیاهان بر سلامتی انسان نیز اثر می‌گذارد، به دلیل اینکه روی به عنوان عناصر ضروری برای بدن شناخته شده است و از طریق مصرف مواد غذایی می‌توان آن را تامین کرد. مصرف کود سولفات روی بر گیاهان اثرات متفاوتی خواهد گذاشت. در ادامه مطلب پیرامون اثرات این کود مغذی در عملکرد گیاهان گوجه فرنگی و زعفران بیشتر توضیح خواهیم داد.

کود سولفات روی برای گوجه

گیاه گوجه فرنگی جهت تکامل و افزایش رشد به کود سولفات روی نیاز دارد. نتایج نشان می‌دهد که مصرف کود سولفات روی در کشت گوجه فرنگی به روش هیدروپونیک عملکرد گیاه را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد و سبب برداشت محصول با کیفیت خواهد شد. در نتیجه گوجه فرنگی علاوه بر کود سولفات منگنز، به سولفات روی جهت بهبود عملکردش احتیاج دارد. بهترین زمان مصرف کود روی برای بهبود رشد گوجه فرنگی و حفظ سلامت آن اواسط فصل نمو دانه است. گلخانه‌داران بایستی کوددهی گوجه فرنگی با سولفات روی را موقعی بوته گیاه به 2.5 سانتی‌متر رسید شروع کنند و مقدار مشخصی از کود را اطراف گیاه بریزند تا رشد گیاه افزایش یابد.

بذر گوجه فرنگی

کود سولفات روی برای زعفران

از جمله کودهایی که باید در برنامه کوددهی زعفران قرار گیرد، کود سولفات روی است. چنانچه این کود را برای گیاه زعفران در زمان مناسب مصرف کنید می‌توانید شاهد اثرات فوق‌العاده آن روی افزایش گلدهی گیاه باشید.

زمان استفاده و مقدار مصرف سولفات روی

اکثر زمین‌های کشاورزی دچار کمبود روی هستند که منجر به رشد کند گیاهان خواهد شد. در نتیجه مصرف این کود اثر مثبتی روی تولید محصولات باغی و زراعی خواهد گذاشت. از این رو هر زمان خاک تحت کشت دچار کمبود عنصر روی شد مصرف این کود ضروری است. به طور معمول از این کود موقع رشد رویشی و آغاز رشد زایشی گیاهان استفاده می‌کنند. آنچه روی زمان استفاده از کود سولفات روی موثر است شیوه استفاده از کود است. چنانچه قصد داشته باشید این کود را به صورت محلولپاشی مصرف کنید زمان مناسب مصرف آن پیش از گلدهی و در ابتدای فصل بهار است. در صورتی‌که تصمیم داشته باشید کود سولفات روی را به صورت کریستالی یا پودری مصرف کنید پایان فصل پاییز و ابتدای فصل بهار را جهت کوددهی انتخاب کنید. جهت کوددهی باید ابتدا زمین را شخم بزنید و سپس با ترکیبی از کود سولفات روی خاک را یکدست و صاف نمایید. با این کار کود به عمق خاک می‌رود و با گذشت زمان و انجام آبیاری درختان میوه و گیاهان تقویت می‌شوند.

برای تعیین مقدار مصرفی این کود باید نتیجه آزمایش خاک را مد نظر قرار داد. انواع مختلفی از کود سولفات روی در بازار موجود است. این کود بیشتر در بسته‌های 25 کیلوگرمی عرضه می‌شود. مقدار مصرف این کود به سن گیاه بستگی دارد. هر چه گیاه مسن‌تر باشد برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است که مقدار کود بیشتری به کار برد. کارشناسان کشاورزی مقدار مصرفی این کود را به ازای هر درخت حدود 200 تا 400 گرم به شکل چالکود توصیه می‌کنند. همچنین مقدار کود سولفات روی برای پاشش مکانیزه حدود 20 تا 40 کیلوگرم در هکتار برای محصولات زراعی تعیین شده است.

کود مخصوص زعفران

انواع کود سولفات روی

سولفات روی به سه صورت کریستالی، پودری و محلول در آب تولید می‌شود. یکی از انواع این کود، کود سولفات روی خارجی است. در بین برندهای خارجی این کود، سولفات روی تولید شده شرکت یوروسالیدر هلند بسیار پرطرفدار است. این شرکت در ساخت کود سولفات روی از بروزترین تکنولوژی استفاده کرده است و در مرغوب‌ترین بسته‌بندی به بازار عرضه می‌کند. این محصول دارای 35 درصد روی به همراه گوگرد بوده که توسط گیاهان قابل جذب خواهد بود. نحوه اصولی استفاده از این کود به صورت چالکود زمستانه برای درختان میوه است. همچنین برای گیاهان باغی، زراعی و گلخانه‌ای نیز می‌توان استفاده کرد. مصرف این کود سبب فعال شدن آنزیم‌های گیاهانی و انواع اسید آمینه می‌شود که نتیجه آن تکامل درون سلولی خواهد بود. بایستی خاطر نشان کرد که از این کود به صورت محلولپاشی، و با دوز کم به شیوه اضافه کردن به آب آبیاری استفاده می‌کنند. چنانچه باغداران در درختان میوه آثار کمبود روی را مشاهده کردند خرید و مصرف این کود می‌تواند راهکار مناسب جهت تامین روی مورد نیاز باشد.

کود سولفات روی گرانوله

کود سولفات روی به شکل گرانوله نیز تولید می‌شود. در بین کودهای گرانوله می‌توان به کود گرانوله تاروت مدل MD12 اشاره کرد. این محصول در بسته‌های 10 کیلوگرمی در بازار موجود است. اگر به دنبال محصولی هستید که کمبود روی گیاه را در مدت زمان کوتاه رفع کند، کود نوع گرانوله بهترین گزینه است. گوگرد موجود در ساختار این کود به جذب بیشتر مواد مغذی توسط گیاه کمک خواهد کرد. به علاوه از بین انواع ریزمغذی‌ها سولفات روی جهت افزایش محصول درختان میوه نظیر گلابی، سیب، هلو، مرکبات بسیار حائز اهمیت است. در نتیجه با خرید کود گرانوله سولفات روی می‌توانید به افزایش محصولات باغی نیز کمک کنید. همچنین با مصرف این کود علائم زرد شدن بین رگبرگ‌ها و ریزش برگ درختان میوه به طور کامل رفع خواهد شد.

کود سولفات روی کنجاله‌ساز

کود سولفات روی پودری تولید شده شرکت کنجاله‌ساز دارای 34 درصد روی است. با توجه به اینکه عنصر روی یکی از عناصر میکرو مورد نیاز گیاهان است مصرف این کود جهت تامین روی گیاه توصیه می‌شود. این کود در بسته‌های 25 کیلوگرمی در بازار موجود است و باغداران با مراجعه به مراکز فروش سم وکود می‌توانند این محصول را خریداری کنند. از جمله خواص مصرف این کود می‌توان به افزایش کیفیت محصول و بالا بردن مقاومت گیاه در برابر تنش‌های محیطی اشاره کرد. لازم به ذکر است که سولفات روی کنجاله‌ساز انحلال‌پذیر در آب بوده و در ترکیبش هیچگونه عناصر سنگین مانند سرب و کادمیم وجود ندارد. این محصول برای انواع درختان میوه و همچنین گیاهان زراعی و دانه‌های روغنی کاربرد دارد.

قیمت و خرید کود سولفات روی

قیمت کود سولفات روی به نوع آن بستگی دارد. در بین کود سولفات روی پودری، کریستاله و محلول در آب، نوع پودری قیمت کمتری دارد و برای خرید بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. باغداران می‌توانند پس از بررسی قیمت این کود نسبت به خرید محصول مورد نظرشان اقدام کنند. اگر هم تصمیم به خرید سولفات روی به صورت غیرحضوری را داشته باشند، باید بدانند که انواع مختلفی از فروشگاه‌های اینترنتی ارائه دهنده ملزومات کشاورزی وجود دارند که با مراجعه به سایت آن‌ها به راحتی قادر به ثبت سفارش محصول انتخابی خود خواهید بود. البته پیشنهاد می‌شود قبل از ثبت سفارش قیمت محصول را با قیمت کود سولفات روی دیجی کالا مقایسه کرده و سپس نسبت به خرید آن اقدام کنید. به علاوه تهیه کود به صورت فله‌ای با مراجعه به مرکز فروش عمده کود کشاورزی بهترین راهکار جهت کاهش هزینه‌ تهیه کود برای باغداران محسوب می‌شود.

فروشگاه کشاورزی نارنج اسپادانا

قیمت سولفات روی 34 درصد

یکی از انواع محصولات شرکت وپروفرت هلند کود سولفات روی است. مقدار روی موجود در این محصول 34 درصد بوده و به صورت بسته‌های 2 کیلویی به باغداران تحویل داده می‌شود. این شرکت کود سولفات منگنز 34 درصد را نیز در لیست محصولاتش دارد. از جمله ویژگ‌های این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جهت انواع سیستم‌های آبیاری قابل استفاده است.
  • در ساختارش عناصر سنگین، سدیم و نمک کلرید وجود ندارد.
  • ترکیب این کود را 34 درصد روی، 24 درصد منیزیم و 19 درصد گوگرد تشکیل می‌دهد.
  • بهترین روش مصرف به صورت محلولپاشی است.
  • استفاده از این کود هم منیزیم مورد نیاز گیاه را تامین می‌کند و هم از ابتلا به انواع بیماری جلوگیری خواهد کرد.
  • قابلیت ترکیب با انواع مختلفی از کودهای کشاورزی و سموم دفع آفات را دارد.
  • طریقه جذب این محصول در تمامیه محصولات باغی و زراعی برگ و خاک است.

خرید کود سولفات روی از مرکز کشاورزی نارنج اسپادانا

کود مغذی سولفات روی برای درختان میوه و محصولات باغی و زراعی اثرات مثبت فراوانی دارد. در نتیجه باغداران جهت خرید محصولی با بهترین کیفیت و متناسب با گیاه و همچنین افزایش اطلاعات در زمینه زمان مناسب مصرف و نحوه اصولی کود می‌توانند از مشاوره رایگان کارشناسان کشاورزی باتجربه نارنج اسپادانا استفاده کنند.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.