کلات آهن یک کیلویی

قیمت و خرید کلات آهن

قیمت و خرید کود کلات آهن به عنوان کود کامل جهت تامین آهن گیاهان بسیار حائز اهمیت است. این نوع کود آهن با دارا بودن ترکیبی به نام کلات سبب اتصال محکم‌تر یون‌های فلزی و ایجاد ساختار پایدارتر خواهد شد. در صورتیکه در برگ گیاه رگه‌های سبز مشاهده کردید و روی برگ‌ها نیز لکه‌های زرد ظاهر شده بود، گیاه دچار کمبود آهن شده است. از این رو باید سریعا نسبت به خرید کود کلات آهن و مصرف آن اقدام کنید. در واقع بهترین راهکار جهت رفع کلروز در گیاهان، مصرف کود کلات آهن است. باتوجه به انواع مختلف کود کلات آهن ، باغداران به دنبال خرید محصولی با کیفیت و در عین حال ارزان هستند. بنابراین جوانه بان این مقاله را جهت افزایش اطلاعات در زمینه قیمت و خرید کود کلات آهن خضرا و کود کلات آهن مایع گردآوری کرده است.

معرفی کود کلات آهن

آهن عنصری کم مصرف و غیر متحرک در گیاهان بوده و از جمله عناصری است که روی میزان رشد و سبزینگی گیاه بسیار موثر است. گیاهان برای حفظ شادابی و عملکرد مطلوب نیاز به تامین مواد مغذی دارند. کلات آهن یکی از کودهایی است که جهت سرسبزی و شادابی گیاهان ضروری است. عنصر آهن موقعی که به شکل کلات است به خوبی جذب گیاه شده و سایر عناصر نیز نمی‌توانند در روند جذب آن دخالتی ایجاد کنند. در واقع کلات‌ها سبب بهبود جذب مواد مغذی توسط ریشه خواهند شد. از این رو کود کلات آهن در مقایسه با کودهای معمولی مقدار جذب بالاتری خواهد داشت خرید کلات آهن برای گیاهانی که آهن را به خوبی از خاک جذب نمی‌کنند نیز بسیار مناسب است. در شرایطی که خاک تحت کشت PH بالایی داشته باشد مصرف کلات آهن Fe-EDDHA بهترین نوع کود آهن است تا جذب این ماده مغذی به خوبی انجام شود. قیمت این نوع کود کلات آهن در کنار فواید فراوان بسیاری که دارد، بسیار بالا است. اما باغداران در صورت آثار کمبود آهن در درختان میوه بدون در نظر گرفتن قیمت کود کلات آهن باید نسبت به خرید آن اقدام کنند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود کلات آهن در گیاهان چه نقشی دارد؟

گیاهان آهن مورد نیاز برای عملکرد مطلوب خود را از طریق خاک جذب می‌کنند. البته در خاک‌های کشاورزی که میزان کربنات فراوانی دارند و سبب قلیایی شدن خاک می‌شوند جذب آهن به سختی انجام خواهد شد. در کل می‌توان گفت که میزان جذب آهن در خاک‌های قلیایی بسیار کم است. همچنین در این شرایط عنصر آهن به آسانی با تماس با سایر عناصر رسوب خواهد کرد. از این رو بهتر است جهت تامین آهن گیاهان آن را به صورت کلاته مصرف کرد. خرید کود کلات آهن و مصرف آن برای گیاهان مزایای زیادی دارد. آشنایی با کود کلات آهن و خواص آن برای گیاهان سبب می‌شود که باغداران خرید این کود را در اولویت قرار دهند. نقش مهم کلات آهن در گیاهان به شرح زیر است:


✓ بهبود سنتز کلروفیل در گیاهان
✓ نقش مهم و اساسی در سنتز و متابولیسم پروتئین
✓ ناقل الکترون در واکنش‌های مربوط به اکسیداسیون و احیاء
✓ از بخش‌های مهم آنزیم‌های گیاهی نظیر پراکسیداز، کاتالاز، سیتوکروم اکسیداز
آثار فقر آهن در گیاهان
قبل از بررسی قیمت کود کلات آهن و تهیه آن پیشنهاد می‌شود ابتدا با علائم فقر آهن در گیاهان آشنا شوید. البته لازم است جهت تعیین مقدار کود مصرفی نتیجه آزمایش خاک را مبنا قرار دهید. آثار فقر آهن در گیاهان عبارت است از:
1. زردی برگ‌های تازه رشد کرده و رنگ سبز برگ‌ها
2. تشکیل لکه‌های قهوه‌ای رنگ و بافت مرده روی سطح برگ
3. اندازه کوچک برگ‌ها و کاهش رشد در بعضی از گیاهان
4. ریزش زودتر از موعد برگ‌های درخت
5. مقدار تولید محصول کم و یا تولید میوه‌های کوچک
باغداران با مشاهده علائم ذکر شده بایستی سریعا به مراکز فروش کلات آهن مراجعه کرده و محصول مناسب را تهیه و کوددهی را انجام دهند.

کود کلات آهن گیگاس

مزایای استفاده از کود کلات آهن

جهت تقویت گیاه و پیشگیری از فقر آهن و همچنین برای رفع علائم کمبود این ماده مغذی می‎‌توان از کود کلات آهن استفاده کرد. از جمله مزایای استفاده از این کود برای گیاهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
✓ افزایش مقاومت گیاه در برابر هوای سرد
✓ بالا بردن میزان استحکام ریشه و تقویت آن در زمان تعویض کردن گلدان
✓ بهره‌مندی از گیاهی شاداب و سرزنده
✓ بالا رفتن گلدهی درختان و تولید میوه بیشتر
✓ پیشگیری از زرد شدن رنگ ساقه و برگ‌ها
✓ فراهم کردن آهن گیاهان جهت تولید کلروفیل
✓ ممانعت از ریختن برگ

بهترین زمان استفاده از کود کلات آهن

زمان استفاده از کلات آهن برای گیاهان مختلف متفاوت است. بهترین زمان مصرف کود آهن برای گیاهان آپارتمانی فصل بهار و تابستان است. این نوع گیاهان برای حفظ سرسبزی و شادابی خود به عنصر آهن نیاز دارند و باید در فاصله‌های مشخصی آهن را دریافت کند. البته ماه یکبار کوددهی برای گیاهان آپارتمانی کافی خواهد بود. اما زمان مناسب مصرف کود کلات آهن برای درختان میوه شروع فصل بهار است. پیشنهاد می‌شود زمانی کوددهی را شروع کنید که درختان وارد مرحله رشد رویشی جدید خود شده باشند. البته مقدار کود آهن با توجه به نوع درخت میوه فرق می‌کند. جهت تعیین زمان مناسب کوددهی کلات آهن برای هر درخت میوه توصیه می‌شود که از کارشناسان گل و گیاه کمک بگیرید. لازم به ذکر است که بهترین زمان برای استفاده از کود کلات آهن برای انواع سبزی و صیفی در آغاز مرحله رشد است.

 

انواع کود کلات آهن

انوع مختلفی از کود کلات آهن توسط شرکت‌های تولید کننده به بازار عرضه می‌شود. از این رو باغداران باید اطلاعات خود را در زمینه انواع کود کلات آهن افزایش دهند تا بتوانند محصول مناسب را خریداری کنند. کود کلات آهن بر اساس نوع به سه دسته تقسیم می‌شود. دسته اول کود آهن کلاته شده با EDTA است. مصرف این نوع کود برای خاک‌هایی که قلیایی هستند و یا اینکه PH بیشتر از 6.5 دارند مناسب نیست، زیرا با انجام کوددهی تقریبا 50 درصد از آهن بدون استفاده خواهد ماند. دلیل این امر را می‌توان پایداری این نوع کود آهن در محیط قلیایی دانست، همچنین در خاک‌هایی که مقدار کلسیم بالایی دارند به دلیل جایگزین شدن کلسیم به جای آهن در داخل کلات، این عنصر قابل استفاده نخواهد بود. دسته دوم کود آهن کلاته شده با DTPA است که این مدل کود کلات آهن در PH 7 کاملا پایدار است اما در مقایسه با نوع قبل هیچ تمایلی به واکنش دادن با کلسیم و جایگزینی آهن با عنصر کلسیم را از خود نشان نمی‌دهد. دسته آخر کود آهن کلاته شده با EDDHA بوده که از نظر قیمت جزء گران‌ترین کودهای کلات آهن است. دلیل قیمت بالای این کود پایداری آن تا PH 11 است. باغداران با مقدار کمی از این کود می‎توانند شرایط رشد مطلوب گیاهان را فراهم کنند.

قیمت و خرید کلات آهن

قیمت کود کلات آهن براساس نوع آن متغیر خواهد بود. برای مثال کود کلات آهن پودری در مقایسه با نوع مایع آن قیمت مناسب‌تری خواهد داشت. همچنین عامل دیگری که روی قیمت کود کلات آهن اثر می‌گذارد درصد آهن محصول است. واضح است که به هر میزان درصد آهن کلاته در کود بیشتر باشد، قیمت محصول نیز افزایش خواهد یافت. در زمان خرید کود کلات آهن باید برند محصول را نیز در نظر بگیرید. حجم محصول، نوع بسته‌بندی و کاربری کود از دیگر عواملی است که روی قیمت محصول اثرگذار است. باغداران می‌توانند با مراجعه به مراکز سم و کود کشاورزی نسبت به خرید محصول اقدام کنند. در ادامه مطلب با تعدادی از محصولات کلات آهن موجود در بازار بیشتر آشنا خواهید شد.

قیمت کود کلات آهن 6 درصد

این نوع کود کلات آهن به شکل پودری است. از این کود جهت تامین نیاز گیاهان به آهن، بالا بردن میزان رشد، سنتز کلروفیل، بهبود عمل فتوسنتز در گیاهان و همچنین تولید محصولات باکیفیت استفاده می‌شود. مصرف این کود جهت تامین آهن مورد نیاز محصولات گلخانه‌ای، گل و گیاه زینتی و درختان میوه نظیر درخت انگور توصیه می‌شود. در ارتباط با نحوه مصرف این کود باید گفت که به صورت مستقیم از خاک قابل جذب است. بهترین روش استفاده از کود کلات آهن 6 درصد به دلیل قابلیت انحلال در آب آبیاری به صورت قطره‌ای، تحت فشار، بارانی و محلول‌پاشی است. بایستی خاطر نشان کرد این کود می‌تواند با تمام کودها به جز آن‌هایی که دارای سرب و مس هستند، ترکیب شود.

کود آهن راویس

قیمت کود کلات آهن خضراء

کود کلات آهن برند خضراء بر طبق تکنولوژی بروز تولید شده است و در ساختارش حدود 9 درصد آهن به صورت کلاته دارد. به دلیل کیفیت بالای این کود میزان جذب آهن بالاتری نسبت به محصولات مشابه دارد. این محصول در خاک‌های اسیدی و قلیایی و در دامنه PH 3 تا 11 پایدار بوده و قابلیت جذب دارد. از جمله اثرات مصرف این کود علاوه بر بالا بردن میزان سبزینگی گیاهان می‌توان به بالا بردن راندمان 2.5 برابری عمل فتوسنتز در گیاهان نیز اشاره کرد. یکی دیگر فواید مصرف این کود این است که از راه بالا بردن میزان نیتریت احیا شده از جمع شدن نیترات در داخل گیاه جلوگیری می‌کند. اگر در گیاهان برنج و گندم از این کود استفاده کنید دانه تولید شده مقادیر فراوانی از عناصر آهن و روی خواهد داشت. مصرف مازاد کودهای حاوی مس، روی، فسفر، مولیبدن مقدار جذب عنصر آهن را کاهش می‌دهد. به علاوه مصرف کود کلات آهن برای یکسری از درختان میوه مانند مرکبات، انگور، سیب، هلو و گلابی که به کمبود آهن بسیار حساس هستند، ضروری است. لازم به ذکر است که کود کلات آهن خضراء را باید به صورت محلول‌پاشی و به میزان 2 در هزار استفاده کرد. در صورت استفاده به شکل خاکی کارشناسان کشاورزی مقدار 3 تا 7 کیلوگرم در هر هکتار را توصیه می‌کنند.

قیمت نانو کود کلات آهن خضرا

از جمله عناصر مهم و ضروری مورد نیاز هر گیاه جهت افزایش رشد و نمو، نانو کلات آهن خضراء است. این محصول نخستین بار در کشور آلمان طراحی و تولید شده است. اگر به دنبال کود کلات آهن با قدرت بالا و خاص هستید که برای خاک‌های تحت کشت با خاصیت اسیدی و قلیایی بالا نیز کاربرد داشته باشد، نانو کلات آهن خضراء بهترین گزینه است. باغداران با مصرف نانو کود کلات آهن خضراء نیاز درختان میوه را به مواد معدنی و مغذی نیز تامین خواهند کرد.

قیمت کود کلات آهن مایع

کود کلات آهن مایع یکی دیگر از محصولات دارای آهن برای گیاهان است. در بین برندهای موجود، کود آهن مایع ایروندن از کیفیت بالایی برخوردار است. این کود از میزان بالایی آهن کلات شده با قابلیت جذب بالا و همچنین عناصر نیتروژن، پتاسیم، روی و منگنز تشکیل شده است. در اصل کود کلات آهن مایع دارای فرمولاسیون ویژه بوده و محتوای 7.5 درصد آهن کلات شده همراه EDTA، 5.5 درصد پتاسیم، 5 درصد ازت، 1 درصد عنصر روی کلات شده، و 5 درصد منگنز کلات شده با EDTA است. چنانچه گیاهی نتواند آهن را جذب کند برگ‌ها قادر نخواهند بود کلروفیل لازم را تولید کنند در نتیجه برگ‌ها رنگ پریده خواهد شد. از نقش مهم عنصر آهن در سنتز rRNA و mRNA کلروپلاست نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. همچنین درختان میوه که دچار فقر آهن شده‌اند میوه‌های بی‌کیفیت و نامرغوب تولید خواهند کرد. از این رو خرید کود کلات مایع برای درختان میوه که دچار کمبود آهن شده است بهترین راهکار خواهد بود. البته آثار کمبود آهن به دلیل غیر متحرک بودن آن بیشتر در برگ‌های تازه رشد کرده و بخش بالایی ساقه قابل مشاهده است. روش استفاده از این کود کلات آهن مایع به صورت محلول‌پاشی است، ولی نمی‌توان از این کود را در سیستم آبیاری استفاده کرد.

خرید کود کلات آهن از فروشگاه معتبر نارنج اسپادانا

در حال حاضر به دلیل آهکی بودن بیشتر خاک‌های کشاورزی، گیاهان مقدار آهن کمتری جذب خواهند کرد. از این رو لازم است که عنصر آهن به صورت کلات شده مصرف شود. اینجاست که خرید کود کلات آهن اهمیت پیدا می‌کند. این محصول به صورت مایع و پودری در بازار موجود است و از جمله محصولاتی که جهت تامین آهن مورد نیاز گیاهان توصیه می‌شود. چنانچه جزو باغدارانی هستید که برای رفع کمبود آهن درختان میوه باغتان تصمیم به خرید کود کلات آهن گرفته‌اید اما در بین برندهای متنوع این کود دچار سردرگمی شده‌اید، ما به شما استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان با تجربه مجموعه کشاورزی نارنج اسپادانا را پیشنهاد می‌دهیم.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.