زرد شدن برگ پرنده بهشتی

علت و درمان زرد شدن برگ پرنده بهشتی و سایر بیماری های آن

اگر یک گلدان پرنده بهشتی در خانه دارید باید به خوبی از آن مراقبت کنید و نیازهای آن را در نظر بگیرید. چرا که بیماری هایی مانند لوله، قهوه ای و زرد شدن برگ پرنده بهشتی از جمله مشکلاتی هستند که وقتی گریبان این گل را می گیرند تمام زیبایی آن را خراب می کنند. تیم کلینیک گل و گیاه جوانه بان در این نوشته شما را با علت و راه درمان سوختن و خشک شدن برگ، عدم گلدهی و برخی دیگر از مشکلات این گل آشنا می کند.

علت مشکلات و بیماری های گیاه پرنده بهشتی

زمانی که از پرنده بهشتی مراقبت می کنید باید نیازهای آن را به دقت برآورده کنید. همچنین هنگامی که به این گیاه رسیدگی می کنید باید تمامی تغییرات آن را نیز بررسی کنید تا ببینید علت آن چیست و به سرعت برای بر طرف کردن آن اقدام کنید. علت اکثر بیماری های گل پرنده بهشتی برآورده نشدن نیازهای آن یا افراط و تفریط در آبیاری، نور آفتاب، خاک نامناسب یا کوددهی اشتباه است. گاهی نیز باکتری ها باعث بروز قارچ می شوند یا حشرات و آفات به آن حمله کرده و سلامت پرنده بهشتی را به خطر می اندازند. در ادامه سعی می کنیم علت مشکلات عمده این گیاه مانند خشک، قهوه و زرد شدن برگ های پرنده بهشتی و گل ندادن آن همچینن راه های درمانشان را نیز بررسی کنیم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

علت زرد شدن برگ گل پرنده بهشتی

ابتدا باید بدانید که گل پرنده بهشتی مانند اکثر گل ها و گیاهان آپارتمانی به آبیاری زیاد حساس است. مخصوصا در فصل تابستان که فصل استراحت آن است. زمانی که به آن بیش از حد آب بدهید باعث زرد شدن برگ های گل پرنده بهشتی می شوید. بهتر است از غرقاب کردن آن پرهیز کنید. زمانی که پرنده بهشتی در زمستان گل می دهد خاک گیاه را هر روز چک کنید و هر زمانی که رطوبت روی خاک کم شد به آن کمی آب بدهید. در فصل های بهار و تابستان می توانید یک بند انگشت را در خاک فرو کنید و در صورتی که متوجه خشکی آب شدید آبیاری را تجدید کنید. از اواسط تیر ماه تا اواسط مرداد ماه نیز گیاه نیاز به آبیاری ندارد.

دلیل لوله و زرد شدن برگ های گیاه پرنده بهشتی

گاهی متوجه می شوید که برگ های بزرگ و پهن کل پرنده بهشتی لوله می شوند و زیبایی خود را از دست می دهند. حتی گاهی همزمان با آن شاهد بی رنگ و زرد شدن برگ های پرنده بهشتی نیز هستید. دلیل این اتفاق و لوله شدن برگ های پرنده بهشتی بر خلاف مورد بالا، کمبود آب است. این مورد مخصوصا در فصل گلدهی رخ می دهد و ممکن است باعث توقف رشد گل و خشک شدن آن نیز بشود. بهتر است گلدان را غرقاب کنید. به طوری که آب از ته گلدان خارج شود و خاک گلدان کاملا خیس شود. این کار باعث می شود گیاه شادابی خود را به دست بیاورد.

علت زرد شدن برگ پرنده بهشتی

علت زرد و سوختن برگ پرنده بهشتی

یکی دیگر از مشکلات پرنده بهشتی، سوختن کل برگ یا نوک برگ هاست. عمده ترین علت زرد شدن و سوختگی نوک برگ پرنده بهشتی مربوط به میزان دریافت نور خورشید است. ابتدا باید این را بگوییم که این گل در بهار و تابستان به نور غیر مستقیم خورشید، و در پاییز و زمستان، در صورت سرد بودن هوا و مطبوع و کم قدرت بودن نور خورشید، به نور مستقیم خورشید نیاز دارند. اگر این موارد را رعایت نکنید و باعث شوید نور زیادی به گلدان بتابد باعث می شوید نوک برگ ها بسوزد و این سوختگی کم کم به تمام سطح برگ برسد. پس بهترین راه درمان برای آن عوض کردن جای گلدان و تابش نور غیر مستقیم به آن است.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

علت قهوه ای و زرد شدن برگ پرنده بهشتی

قهوه ای شدن برگ ها دلایل مختلفی دارد. اگر این تغییر رنگ به شکل لکه های قهوه ای و آبکی روی برگ باشد، نشان دهنده بیماری های باکتریایی و قارچی پرنده بهشتی است. دلیل آن نیز آبیاری زیاد و زهکشی نشدن خاک گلدان است. برای درمان آن نیز باید از قارچ کش های مخصوص گیاهان استفاده کنید. باید دقت کنید خیلی زود این مشکل را حل کنید. چرا که ادامه این بیماری باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن کامل پرنده بهشتی می شود.

علت زرد و خشک شدن برگ پرنده بهشتی

اما اگر این تغییر رنگ، مانند زرد شدن برگ پرنده بهشتی پراکندگی زیادی روی برگ داشت و آبکی نبود باید علت را در آبیاری کم و خشک بودن هواست. چرا که پرنده بهشتی به محیط مرطوبی برای زندگی نیاز دارد. سعی کنید محیط را با بخار آب یا ایجاد جزیره در زیر گلدانی گیاه تامین کنید.

کمرنگ شدن برگ های پرنده بهشتی

کمرنگ شدن برگ ها نیز مانند زرد شدن برگ های پرنده بهشتی، از بیماری های رایج این گیاه است. ابتدا بگوییم ریشه های پرنده بهشتی رشد زیادی دارد. این رشد نیز بیشتر عمقی و در طول ریشه هاست. بنابراین به گلدان ها عمیقی نیاز دارند. همچنین به دلیل رشد زیادشان نیز باید سالی یکبار گلدان را تعویض کرده و گیاه را به گلدان بزرگ تری منتقل کنید. رعایت نکردن این کارهای و تعویض نکردن گلدان و تنگ بودن فضای ریشه باعث می شود گیاه پژمرده شده و برگ های آن نیز کم رنگ شوند.

علت گل ندادن پرنده بهشتی

پرنده بهشتی گل های زیبایی دارد که به دلیل علاقه زیاد این گل به آب و هوای معتدل رو به سرد، در فصل زمستان نمایان می شوند. دلایل زیادی وجود دارد که در زمان مناسب گیاه گل نمی دهد. یکی از دلایل آن گرم بودن و خشک بودن دمای ساختمان است. از دیگر دلایل آن دریافت نکردن نور خورشید مناسب است. البته در این میان می توان به خاک نامناسب و عدم تقویت گلدان با کودهای شیمیایی است. در زمان گلدهی باید دو هفته یکبار آن را با کودهای مخصوص گلدهی تقویت کنید تا گل ها رشد کامل و خوبی داشته باشند. استفاده از روش های نامناسب تکثیر پرنده بهشتی در این زمان نیز یکی دیگر از دلایل عدم گلدهی آن است.

زرد و خشک شدن برگ پرنده بهشتی

آفات پرنده بهشتی

آفات گیاهان، حشره های بسیار ریزی هستند که از مواد مغذی آن ها تغذیه می کنند. این کار نیز با چسبیدن به برگ و ساقه گیاهان است. همین امر نیز باعث ضعیف شدن گیاه زرد و بی حال شدن برگ های پرنده بهشتی و مشکلات دیگر آن می شود. از جمله آفت های گل پرنده بهشتی لارو برگ خوار و شپشک آرد آلود است. ایجاد شکاف بر روی برگ ها نشانه لاروی برگ خوار و وجود لکه های مخملی مانند و سفید رنگ نشانه وجود شپشک آرد آلود است. به این نکته در مورد آفات گیاهان دقت کنید که گلدان آفت زده باید به سرعت از سایر گلدان ها جدا شود.

درمان آفت گیاه پرنده بهشتی

برای درمان آفت پرنده بهشتی لازم است ابتدا بقایا و اثرات این آفات را با محلول آب و الکل یا آب و صابون پاک کنید. سپس لازم است حشره کش مخصوص گیاهان را برای پرنده بهشتی پیدا کنید و تمامی گلدان را به آن آغشته کنید. این سموم آفت کش را می توانید از فروشگاه اینترنتی جوانه بان تهیه کنید.

دلیل زرد و خشک شدن برگ پرنده بهشتی

مشاوره با متخصصین در زمینه درمان بیماری های پرنده بهشتی

پیدا کردن علت و در نظر گرفتن راه درمان مناسب برای بیماری های گیاهان کار چندان ساده ای نیست. چرا که به دانش و تجربه نیاز دارد. این در مورد پیدا کردن دلیل لوله یا زرد شدن برگ های پرنده بهشتی نیز صادق است. اما نگران نباشید، چرا که این مساله یک راه حل ساده دارد. تنها کافیست  با مشاورین جوانه بان در این زمینه مشورت کنید. همچنین علاوه بر استفاده از مشاوره آنلاین گل و گیاه، اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید، می توانید برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
9 پاسخها
 1. مهرابی
  مهرابی گفته:

  سلام وقت بخیر من احساس میکنم پرنده بهشتی من رشد نمیکنه و گلدانش کوچیکه چطور میتونم گلدانمو عوض کنم؟

  پاسخ
 2. سمیع فر
  سمیع فر گفته:

  سلام عااالی مطالب سایتتون من علاقه زیادی به گل و گیاه دارم میام از سایت شما کلی چیز یاد میگیرم

  پاسخ
 3. تانیا
  تانیا گفته:

  سلام. استر من حالش خوب نیست، در ابتدا نوک برگهاش سوخت و من شروع کردم هر روز صبح و. شب بهش آب اسپری کردن ، الان بعضی برگهاش قهوه ای شده. می خواستم ببینم چطوری می تونم ازتون کمک بگیرم؟

  پاسخ
 4. hamidreza
  hamidreza گفته:

  سلام و وقت بخیر
  پرنده بهشتی من برگهاش کوچک شدن و اصلا دیگه رشدی در اون احساس نمیکنم با اینکه ازش مراقبت لازم را کردم ولی برگهای جدید که رویش میکنن خیلی کوچیک به اندازه کف دست هستند. علت مشکل چیست؟
  ممنونم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت شما بخیر. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید09133752734

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.