بهترین کود برای درخت انار

بهترین کود برای درخت انار برای افزایش ثمر و میزان باردهی

پس از کاشت هر درختی باید به طور اصولی از آن مراقبت کرد و با کودهای مورد نیاز آن را تقویت کرد. به همین دلیل شناخت بهترین کود برای درخت انار و رشد سریع تر و بیشتر میوه و ثمر آن در کنار نحوه نگهداری بسیار مهم است. به همین دلیل ما در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد داریم شما را در زمینه پیدا کردن بهترین کودهای مخصوص برای افزایش باردهی درختان انار راهنمایی کنیم:

 

نکات مهم در کوددهی درختان انار

هر کدام از درختان و گیاهان بر حسب نوع و نیازهای متنوع خود برنامه کوددهی و روش های نگهداری متفاوتی دارند. بنابراین لازم است پیش از اینکه اقدام به کاشت و پرورش یکی از آن ها بکنیم، اطلاعات کاملی در مورد بهترین کودهایی که برای رشد سریع درختان میوه و سایر گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند داشته باشیم.

درخت انار نیز یکی از درختانی است که از زمانی که یک نهال است و در زمین کاشته می شود احتیاج به مراقبت های ویژه دارد. علاوه بر این درختی حساس به نوع آب و هوا و نوع خاک است. بنابراین در همه جا و با هر شرایط آب و هوایی نمی توان آن را کاشت. ما نیز در این نوشته بر خود لازم دیدیم پیش از معرفی بهترین کودها برای نگهداری از درخت انار و زمان استفاده از آن ها، نکات مهم و ضروری در مورد نگهداری، کوددهی و بهترین زمان برای تغذیه و آبیاری درختان انار را بازگو کنیم:

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

 • کودهای مخصوص در پاییز و زمستان برای درخت انار باید بر پایه محافظت از درخت و ریشه آن در برابر سرما و یخ زدگی باشد.
 • هنگام اسفند بهترین زمان برای چالکود درخت انار است.
 • هنگامی که از روش چالکود استفاده می کنید باید مراقب باشید از کودهای آلی استفاده نکنید. چرا که باعث پوسیدگی ریشه درخت انار می شوند.
 • قبل و پس از گلدهی درخت، محلول پاشی با عناصر بور، مس، منگنز و روی را فراموش نکنید.

بهترین کود برای افزایش میزان باردهی و رشد سریع درخت انار

کودهای شیمیایی و حیوانی، هر کدام خواص مخصوص به خود را دارند. به طور مثال کودهای حیوانی که شامل کودهای مرغی، اسبی، گوسفندی و گاوی می شوند سرشار از موادی هستند که باعث بهبود کیفیت خاک و آماده شدن آن برای کشت بهتر می شوند. کودهای شیمیایی نیز عناصر مختلفی از جمله عناصر ماکرو (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) و میکرو یا ریز مغذی دارند که هر کدام برای رشد گیاهان مفید هستند و تاثیر مثبت خود را در بهره وری بیشتر می گذارند. برای اینکه بهترین کود برای درخت انار را بشناسیم باید عناصر مهم که در رشد آن نقش دارند و تاثیرشان را بررسی کنیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

 • نیتروژن: نیتروژن یا ازت بالا برنده قدرت فتوسنتز در گیاهان و رشد بهتر جوانه در آن هاست. کودهای اوره میزان خوبی از نیتروژن در خود دارند.
 • فسفر: کودهای فسفر بالا، باعث افزایش مقاومت ریشه، ساقه و برگ درختان از جمله درخت انار شده و دیواره سلولی آن ها را مستحکم تر می کند.
سولفات پتاسیم

برای خرید سولفات پتاسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

 • پتاسیم: پتاسیم برای رشد بهتر میوه ها و درشت شدن آن ها بسیار مهم است. به همین دلیل استفاده از کودهای پتاس بالا برای درخت انار بسیار مفید است.
کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

 • آهن: این درخت برای افزایش عملیات فتوسنتز خود به آهن احتیاج دارد. بهترین کود آهن برای درخت انار نیز، کود کلات آهن است.
 • گوگرد: گوگرد یک کود ثانویه در کنار سایر عناصر است که جهت بهبود رنگ گیاه و بالا رفتن کیفیت محصول به کار برده می شود.
کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره  09111298979  تماس بگیرید

 • کلسیم: کلسیم برای درخت انار یکی دیگر از عناصر بسیار مهم است و از میوه در برابر ترک خوردگی محافظت کرده و باعث رشد بهتر آن ها می شود. یکی از بهترین کودها برای این منظور نیترات کلسیم است.
 • روی: روی نیز یکی دیگر از عناصر میکرو یا ریز مغذی است که باعث بهبود کیفیت محصول و شادابی بیشتر آن می شود.
کلات روی

برای خرید کلات روی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

بهترین زمان برای مصرف کود درختان انار

تشخیص کمبودهای خاکی که درخت انار در آن کاشته شده است بدون آزمایش امکان پذیر نیست. به همین دلیل توصیه می شود پیش از اینکه بهترین کود برای درخت انار را پیدا کنید، نسبت به آزمایش خاک کشاورزی اقدام کنید. چرا که با یک نمونه گیری دقیق از خاک زمین و تحویل آن به یک آزمایشگاه مجرب، می توانید به کلیه مشخصات خاک از جمله پی اچ و میزان اشباع آن، میزان شوری و بافت آن، میزان عناصر موجود در آن و درصد حاصلخیزیش دست پیدا کنید. پس از آن نیز می توانید تفسیر نتیجه آزمایش خاک و دریافت توصیه کودی مناسب را به یک مشاوره باغبانی مجرب بسپارید.

در حالت کلی برای یک درخت انار از زمانی که کاشته می شود باید برنامه زیر پیاده شود:

 • تا 2 سالگی نهال می توانیم از 5 کیلوگرم کود آلی، 250 گرم کود نیتروژن، 125 گرم پتاسیم و 125 گرم فسفر استفاده کنیم.
 • زمانی که نهال در 3 سالگی است می توانیم 10 کیلوگرم کود آلی، 125 گرم فسفر، 500 گرم نیتروژن و 250 گرم پتاسیم استفاده کنیم.
 • زمان 4 سالگی نیز بهترین میزان کودها، 500 گرم نیتروژن، 125 گرم فسفر، 250 گرم پتاسیم و 20 کیلوگرم کودهای آلی است.
 • در 5 سالگی نهال نیز به طور معمول 20 کیلوگرم کودهای آلی، 125 گرم فسفر، 250 گرم پتاسیم و 500 گرم کود نیتروژن برای رشد درخت انار مورد نیاز است.
 • از سن 5 سال به بالا و در ادامه رشد و میوه دهی درخت نیز باید هر ساله به میزان 30 تا 40 کیلوگرم کودهای آلی، 625 گرم نیتروژن، 250 گرم پتاسیم و 250 گرم فسفر به درختان بدهیم.

در ادامه نیز بهترین کودهای شیمیایی برای رشد بهتر درخت انار به تفکیک مراحل رشد و میوه دهی را توضیح می دهیم:

کود مرغی برای گوجه فرنگی

برای خرید کود مرغی با شماره 09111298979 تماس بگیرد

کوددهی درخت انار در اواسط زمستان

در این زمان بهترین فرصت چالکود برای درخت انار است. البته بهتر است از سال سوم این کار را انجام دهیم تا به ریشه آسیب وارد نکنیم. می توانیم بر اساس آزمایش خاک کلیه عناصری که خاک احتیاج دارد را همراه با کودهای مرغی و هیومیک اسید مهیا کرده و به صورت چالکود به گیاه برسانیم. 300 تا 500 گرم برای هر درخت نسبت به سن آن کافی به نظر می رسد.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

بهترین کود برای تورم جوانه درختان انار

زمان جوانه زنی بهترین کود برای درخت انار کودهای فسفر بالا و هیومیک اسید است. بهتر است این کودها با آبیاری به خاک داده شوند. کودهای کلسیم و بور نیز در این مرحله مفید هستند که می توانند به صورت محلول پاشی مورد استفاده قرار بگیرند.

کلسیم مایع بیو گیرین

برای خرید کلسیم مایع بیوگرین با شماره 09111298979 تماس بگیرید

بهترین کود قبل از گلدهی درختان انار

کودهایی که در این مرحله و برای آماده سازی گلدهی به درخت داده می شود باید به صورت محلول پاشی باشد. بهترین کود برای درخت انار در این مرحله از رشد، کودهای کامل سه بیست است که هر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به یک اندازه دارند. همچنین در این مرحله به کلیه عناصر میکرو نیز نیاز است.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کوددهی در زمان گردویی شدن میوه

در این زمان میوه انار به رنگ سبز و به اندازه ای تقریبا به اندازه یک گردو در آمده است. به همین دلیل می توانیم در آب آبیاری آن ها کودهای سه بیست حل کرده و به خاک اضافه کنیم. همچنین عناصری مانند آهن، کلسیم، بور و بور نیز برای درخت گردو مورد نیاز است که باید در برنامه گنجانده شوند.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

بهترین کود برای درشت شدن میوه درخت انار

بهترین کود شیمیایی در این مرحله برای ثمر درخت انار، کودهای پتاس بالا هستند. چرا که به درشت شدن میوه کمک می کنند. از کودهایی که عناصر میکرو را به صورت کامل دارند نیز می توانیم استفاده کنیم تا درخت را تقویت کنیم.

کوددهی جهت تغییر رنگ میوه و زمان برداشت

در این مرحله کشاورزان باید به میوه کمک کنند تا از رنگ سبز به رنگ قرمز درآمده و درشت شود. بهترین روش کوددهی نیز محلول پاشی است. می توانیم از نیتروژن و پتاسیم، و البته فسفر به اندازه کمتری در این مرحله استفاده کنیم. البته بور، کلسیم و هیومیک اسید نیز مفید هستند.

کلسیم بور

برای خرید آمینو کلسیم (کلسیم بور) با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کوددهی پس از برداشت محصول

پس از برداشت باید درخت را برای برداشت بعدی آماده کنیم. بهترین کود برای درخت انار در این مرحله نیز کودهای نیترات پتاسیم و عناصر ریز مغذی و جلبک ها هستند. البته می توانیم کودهای حیوانی نیز به خاک اضافه کنیم.

مشاوره باغبانی جهت تنظیم بهترین برنامه کودی درخت انار

آنچه در بالا خواندیم اصول مهمی بود در جهت پیدا کردن بهترین کودها برای رشد بهتر درختان انار و بهره وری و میوه دهی بیشتر آن ها. اما از آنجایی که عوامل بسیار زیادی بر میزان این کودها و نحوه کوددهی تاثیر می گذارد، بهتر است در هر مراحلی که مشکلی پیش آمد، با یک مشاوره باغبانی مشورت کنید و از آن ها بخواهید شما را راهنمایی کنند. به همین منظور ما به شما مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا را معرفی می کنیم که تجربه و تخصص را در این زمینه به صورت توامان دارند. همچنین می توانید برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
10 پاسخها
 1. حبیب
  حبیب گفته:

  سلام خسته نباشید جناب درختان انار ما ۴ ساله هستند ولی پارسال که انار داد کل آنها کرمو بود لطف کنید راهنمای کنید که چه سمی و چه موقع بزنیم ممنون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ
 2. یاسین
  یاسین گفته:

  سلام وقت شما بخیر انار ما دیررس است برای اینکه زودتر گل بده و شهریور قابل برداشت باشه چه برنامه ای پیشنهاد می کنید ممنونم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.