فواید کود ورمی کمپوست

فواید کود ورمی کمپوست برای گیاهان آپارتمانی و درختان میوه

حتما این سوال را از خودتان پرسیدید که چه ترکیب خاکی برای گلها و گیاهان استفاده کنیم تا شاهد رشد خوب و گلدهی و محصول خوب و مقاومت گیاهان در برابر افات و بیماریها باشیم. در این مقاله یکی از بهترین ترکیب های خاکی یعنی کود ورمی کمپوست را به شما معرفی می کنیم و به فواید کود ورمی کمپوست برای رشد گیاهان می پردازیم.

 

کود ورمی کمپوست چیست

کود ورمی کمپوست یک نوع کود آلی هوموسی است که توسط گونه ای خاص از کرمهای خاکی تولید می شود. این کود به لحاظ دارا بودن انواع ویتامینها، هورمونهای رشد و عناصر غذایی مورد نیاز گیاه اثرات بسیار مفیدی بر روی رشد و نمو گیاه دارد. این کود دارای بوی مطلوب و فاقد هرگونه آلودگی میکروبی  ویا قارچی بیماریزا می باشد. کود ورمی کمپوست ماده الی تثبیت شده ای است که تحت تاثیر کنش متقابل کرم خاکی و میکرو ارگانیسم ها تولید می شود. کود ورمی کمپوست دانه بندی شده ودارای ساختار بسیار ریز است که ظرفیت نگهداری اب بالایی دارد. از جمله فواید کود ورمی کمپوست این است که دارای مواد مغذی از جمله نیترات و پتاسیم محلول و فسفر قابل انتقال و کلسیم قابل تبادل و منیزیم است.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

خواص کود ورمی کمپوست در خاک

همچنین خواص ورمی کمپوست اثرات فیزیکی و مکانیکی، اثرات شیمیایی، اثرات بیولوژیکی است که در زیر به انها اشاره می شود. ورمی کمپوست دو ماده غذایی مهم در دسترس گیاهان قرار می دهد.

 نیترات و کلسیم، نیترات نوعی ازت است که برای رشد سالم گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.کود ورمی کمپوست باعث افزایش پدیده نیتریفیکاسیون و تبدیل امونیوم به نیترات می شود.کرمهای خاکی غدد کلسیم دارند و کربنات کلسیم به خاک دفع می کنند.کربنات کلسیم برای ساخت دیواره سلولی گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد.کلسیم باعث افزایش جذب نیتروژن می شود.کود ورمی کمپوست باعث افزایش نسبت تبدیل جوانه های رویشی به زایشی می شود.

  فواید فیزیکی و مکانیکی ورمی کمپوست

 • باعث پوک و نرم شدن خاکهای سنگین ورسی می شود.
 • تهویه و زهکشی خاک را بیشتر می کند ( در خاکهای سنگین و سبک می تواند در ایجاد تعادل بین اجرام جامد خاک ،آب واکسیژن موثر واقع شود).
 • در اصلاح ساختمان خاک موثر است.
 • سبب افزایش میزان نفوذ پذیری آب و ریشه در خاکهای سنگین ورسی می شود.
 • افزایش خاصیت نگهداری آب و مواد غذایی در خاکهای سبک و شنی می شود و باعث مقاومت گیاه به خشکسالی می شود.
 • باعث کاهش فرسایش خاک در بارندگی های شدید  می شود.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

 فواید شیمیایی ورمی کمپوست

 • سبب تجزیه مواد معدنی وتبدیل انها به مواد الی و قابل جذب توسط ریشه نباتات می شود.
 • باعث افزایش میزان عناصر غذایی پر مصرفی چون ازت ، فسفر ، پتاس ،گوگرد و… در خاک می شود.
 • میزان عناصر غذایی کمیاب خاک را بالا می برد. (آهن ، منگنز ، مس و…)
 • باعث افزایش یکسری از اسیدهای امینه ، پروتئین ها و ویتامینهای کمیاب به خاک می شود.
 • pH قلیایی خاک را تقلیل داده و اثرات مستقیمی در ترکیبات شیمیایی در خاک و آزاد شدن عناصر غذایی مورد نیاز گیاه می شود.
 • باعث کاهش رسانایی الکتریکی خاک می شود.
 • تجزیه باقیمانده گیاهان موجب کاهش نسبت کربن به نیتروژن موجود در خاک می شود.
 • باعث مقاومت گیاه به تنش های محیطی چون سرما و گرما و کم آبی می شود.

فواید بیولوژیکی ورمی کمپوست

 • کود ورمی کمپوست با ایجاد محیط زیست مناسبی به حیات ریزوبیومها ، جمعیت باکتری های تثبیت کننده ازت در خاک را زیاد می کند.
 • با استفاده از این کود میزان مصرف کودهای شیمیایی کاهش یافته و از آلوده شدن محیط زیست جلو گیری می شود.

فواید بیولوژیکی ورمی کمپوست

کود ورمی کمپوست چه کمکی به گیاه می کند

مطالعات نشان می دهد که فواید کود ورمی کمپوست اصلاح ساختمان و بافت خاک است. خواص دیگر ورمی کمپوست، جوانه زنی سریعتر بذرها، افزایش رشد گیاهچه ها، افزایش بیوماس و تعداد ریشه است.  فایده دیگر کود ورمی کمپوست تحمل تنش ریشه را بهبود می بخشد و نیز منجر به گلدهی زودتر و افزایش عملکرد گیاه می شود.کود ورمی کمپوست شوک پیوند گیاه را کاهش می دهد و شادابی و کیفیت طعم گیاه را افزایش می دهد.گیاهان رشد یافته در کود ورمی کمپوست دارای برگ و گل بیشتر و سطح برگ بیشتر وبیوماس و مقدار کلروفیل برگ بیشتری هستند.کود ورمی کمپوست دارای اسید هیومیک و هورمونهای رشد جیبرلین وسیتوکینین و اکسین است. این مواد با همراه شدن مواد غذایی موجود در خاک تاثیر بسزایی در رشد گیاهان دارد.

کود ورمی کمپوست برای چه گیاهان و درختانی مناسب است 

تحقیقات دانشمندان فواید کاربرد ورمی کمپوست را در گیاهانی همچون گل همیشه بهار، اطلسی، گل داوودی، ژربرا، گل مروارید، سنبل، افتابگردان، انگور، کدوتنبل، برنج، بادمجان، گل سورگوم، کاهو، گشنیز، خیار، توت فرنگی، تمشک، سیب زمینی، گیلاس نشان داده است. اگر این گیاهان در خاک حاوی کود ورمی کمپوست کشت شوند. جوانه زنی بذور و گلدهی دو هفته زودتر اتفاق می افتد و باعث افزایش قطر ساقه و تراکم ریشه می شود. وزن خشک محصول افزایش یافته کمیت وکیفیت محصول بهبود می یابد.

کود ورمی کمپوست برای چه گیاهان و درختانی مناسب است

فواید کود ورمی کمپوست برای گیاهان اپارتمانی زینتی

موارد زیر را می توان خواص ورمی کمپوست در گیاهان زینتی دانست:

 • تداوم گلدهی گونه های مختلف گیاهان زینتی: فواید کود ورمی کمپوست افزایش گلدهی و افزایش دوام گل و افزایش دوره های گلدهی گونه های مختلف گیاهان زینتی است.
 • حفظ رنگها و عطر گلها در طی زمان عرضه:  حفظ رنگها و عطر گلها در طی زمان عرضه به بازار فواید کود ورمی کمپوست است.
 • افزایش نسبت اسانسها و مواد موثر در گیاهان زینتی :  فایده ورمی کمپوست در گیاهان زینتی  افزایش نسبت اسانسها و مواد موثر در انهاست
 • جلوگیری از زرد شدن و ریزش برگها : فایده کود ورمی کمپوست برای گلها و گیاهان زینتی  این است که مانع زرد شدن برگها و ریزش انهاست. علت ان فراهمی مواد غذایی و ایجاد محیطی عالی برای رشد ریشه است.
 • بهبود جوانه زنی بذرها:  کود ورمی کمپوست باعث بهبود جوانه زنی بذرها می شود و این به علت اصلاح بافت وساختمان خاک و فراهمی اکسیژن ومواد غذایی و حفظ رطوبت خاک و کمک به زهکشی خاک است.
 • افزایش تداوم گلهای شاخه بریده در طی نگهداری در گلفروشی ها: فایده دیگرکود ورمی کمپوست حفظ دوام و کیفیت و حفظ تعداد گلهای شاخه بریده در گلفروشی هاست.
 • فواید کود ورمی کمپوست،  افزایش ریشه زایی قلمه ها است.

فواید کود ورمی کمپوست برای درختان میوه

فواید کود ورمی کمپوست برای درختان میوه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تسریع رشد ریشه در درختان میوه
 • فراهم کردن مواد مغذی برای گیاه
 • رسیدن همزمان میوه ها
 • بهبود طعم میوه ها
 • افزایش قدرت درخت(شاخه های درخت را ضخیم تر کرده و تعداد شاخه ها را افزایش می دهد که باعث افزایش محصول می شود.)
 • کاهش استرس سرمایی درخت
 • افزایش رنگ و اندازه و یکدست شدن محصول
 • فواید دیگر ورمی کمپوست افزایش زمان انبار داری میوه ها با حفظ کیفیت انهاست.

مقدار دقیق استفاده کود ورمی کمپوست در درختان میوه با توجه به انالیز خاک منطقه ، نوع خاک، نوع درخت و مقدار مواد مغذی در خاک توصیه می شود.

تاثیر ورمی کمپوست بر کنترل آفات و بیماری ها

در مطالعات زیادی به فواید کود ورمی کمپوست بر کنترل افات و بیماری های گیاهان اشاره شده است.

فواید کود ورمی کمپوست درکنترل افات بند پایان در خاک 

وقتی کود ورمی کمپوست به خاک اضافه می شود باعث مقاومت گیاهان در برابر حشرات بندپایان می شود.کود ورمی کمپوست  غنی از ترکیبات فنلی هست. برای انواع حشرات سمی است زیرا طعم فنل ها بد است وسیستم هضم حشرات را مختل می کند. اگر ریشه گیاهان بتوانند فنولیک های موجود در کود ورمی کمپوست را جذب ومتابولیزه کنند گیاهان توانایی جلوگیری از حملات حشرات بندپایان را به طور قابل توجهی پیدا می کنند. کود ورمی کمپوست از حمله افات زیر به گیاهان جلوگیری می کند:

کرم های سفید و شته ها روی کلم ها ،کنه عنکبوتی دو لکه ای روی بادمجان و لوبیای بوته ای،اشکال پوسته پوسته عنکبوت دو لکه ای روی گوجه فرنگی و خیار، فواید کود ورمی کمپوست در کاهش اسیب به خیار از سوسکهای خالدار راه راه و دفع کرم شاخ توتون از گوجه فرنگی ومغزهای پرورش یافته در خاک اصلاح شده تحت حمله کمتری از شته ها،کنه های عنکبوتی، سوسکهای کوکسینیلید و جاسیدها

فواید کود ورمی کمپوست درکنترل افات

فواید کود ورمی کمپوست درکنترل پاتوژن های گیاهی (عوامل بیماری زای گیاهی)

یک محیط کم خاک مورد استفاده در سرکوب قارچ پتیوم خیارشامل (خزه اسفگنوم، پیت، پوست کمپوست شده، ورمی کولایت) و 40 درصد حجمی کود ورمی کمپوست بیانگر فراوانی میکرو ارگانیسمهای مفید و سرکوبی بیماری پتیوم است. تعداد زیادی باکتری ها و انتاگونیست ها در کود ورمی کمپوست سرکوب کننده پاتوژن فوزاریوم اکسسپروم روی گوجه فرنگی است.

فواید کود ورمی کمپوست در کنترل نماتد گیاهی

فواید کود ورمی کمپوست سرکوب نماتدهای انگلی گیاهان مثل نماتد ریشه گیاه Meloidogyne Hapla  است. با افزایش کود ورمی کمپوست به خاک باعث افزایش جمعیت دشمنان میکروبی نماتدها از جمله تریکودرما و پسودوموناس و باکتری کیتینولینیک و pasteuria penetrans  می شود. کود ورمی کمپوست باعث افزایش تعداد بندپایان مفید خاک  مانند کلمبولا و نماتوفاگ می شود. بندپایان مفید خاک کنه کلمبولا و نماتوفاک نماتد های انگلی را می خورند.  ورمی کمپوست باعث افزایش رشد قارچهای مفید می شود. این قارچای مفید نماتد های کیست را نابود می کنند و جمعیت ریزو باکتریا را افزایش می دهند. ریزو باکتریاها تولید انزیمهای سمی برای نماتد های انگلی می کنند.

فواید کود ورمی کمپوست در کنترل نماتد گیاهی

مطالعات دانشمندان از فواید کود ورمی کمپوست  نشان داده که کود ورمی کمپوست حملات انگلی را انجام داده و گالهای ریشه که توسط نماتد ریشه روی گوجه فرنگی ایجاد می شود را با افزودن ۱۰ تا ۴۰ درصد ورمی کمپوست به خاک سرکوب میشود. تیمار ۲۰ درصد ورمی کمپوست بیشترین تاثیر را دارد و همچنین فواید کود ورمی کمپوست سرکوب نماتد انگلی روی انگور و توت فرنگی است.

نسبت صحیح ترکیب خاک و ورمی کمپوست

دانشمندان از افزایش فواید کود ورمی کمپوست در رشد گیاه با ترکیب کود ورمی کمپوست 5تا 50 درصد حجمی در مخلوط خاک خبر دادند. در میزان کاربرد 60 درصد یا بالاتر از نظر حجم بر رشد گیاه اثر منفی می گذارد. بیشترین فایده کود ورمی کمپوست  برای رشد گیاه در صورتی است که 10 تا 40 درصد از نظرحجم خاک مورد استفاده برای گیاه را  تشکیل دهد.

توصیه عمومی برای استفاده از فواید کود ورمی کمپوست در گیاهان

استفاده از فواید کود ورمی کمپوست در گیاهان

فواید فراورده های دیگر ورمی کمپوست 

.از فواید دیگر ورمی کمپوست به استفاده از چای کمپوست و پاستای کرم در گیاهان اشاره می کنیم.

چای کمپوست(کود آلی در محلول پاشی گیاهان)

از فواید فراورده دیگر کود ورمی کمپوست ، چای کمپوست است که در مواقع مورد نیاز می توان از  چای ورمی کمپوست در محصولات مختلف به صورت محلول پاشی استفاده کرد.

 برای این کار، مقدار 50 لیتر آب را در ظرفی که در حال گردش است می ریزیم و تعداد 5 کیسه 100 گرمی کود ورمی کمپوست را به مدت 21 روز در آن اویزان می نماییم. محلول به دست آمده چای کمپوست است که به صورت محلول مایع رقیق شده به وسیله تانکرهای مخصوص حمل و با استفاده از دستگاههای محلول پاشی روی گیاهان پاشیده می شود. از شیره خارج شده از بسترهای در حال فعالیت کرم خاکی می توانیم به صورت محلول در آب در تغذیه گیاهان وگلهای زینتی نیز استفاده کنیم.

پاستای کرم(vermipasta)

در برخی نواحی، کشاورزان کرم ها را له ودر آب مخلوط کرده و به صورت اسپری در محلول پاشی گیاهان استفاده می کنند.

 فایده کود ورمی کمپوست مایع جمع اوری شده این است که آن را می توان به عنوان یک محلول مغذی روی اندامهای هوایی گیاهان پاشید. این محلول مغذی در مقایسه با محلول پاشی با کود اوره اثر بهتری را بخصوص در اوایل گلدهی در درختان میوه نشان داده است. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.