کوده پاییزه

کود پاییزه درختان میوه (گردو، بادام، سیب، گیلاس، پسته و انگور)

کود پاییزه یکی از فاکتورهای مهمی است که روی رشد بهینه درختان میوه موثر است. از این رو باغدارانبا سرد شدن هوا باید این کود را جهت حفاظت و افزایش باردهی در فصل رویشی جدیدمصرف کنند.البته ترکیبات کود پاییزه برای درختان مختلف تا حدودی متفاوت خواهد بود. به علاوهتوجه به شیوه صحیح مصرف کود پاییزه درختان میوه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر جزو باغدارانی هستید که تسریع در رشد درختان میوه و افزایش میوه دهی آن ها برای شما مهم است لازم است که در فصل پاییز از برنامه کوددهیمناسب استفاده کنید. با توجه به اهمیت مصرف کود پاییزه برای درختان میوه سایت جوانه بان در این مقاله سعی دارد در زمینه آشنایی با ترکیبات کود پاییزه، کود پاییزه گندم، گیلاس، سیب و پسته اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهد.

 

چرا مصرف کود پاییزه درختان میوه اهمیت دارد؟

به نظر شما چرا استفاده از کود پاییزه بسیار اهمیت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که درختان از زمانی که وارد مرحله رشد می شوند تا مرحله تولید میوه مقادیر زیادی از مواد غذایی را مصرف می کنند. در این بین قسمت برگ و ریشه بیشترین میزان مواد مغذی را مصرف خواهند کرد. از این رو بعد از اتمام فصل برداشت محصول مقادیر زیادی از عناصر خاک کاهش می یابد. در این شرایط بهترین روش برای جبران مواد مواد غذایی، مصرف کود پاییزه است. در بین انواع مواد مغذی مورد نیاز درختان میوه لازم است که عناصری همچون نیتروژن، پتاسیم، فسفر، بور، روی و… به خاک تحت کشت اضافه شود. از جمله فواید مصرف کود پاییزی درختان می توان به فراهم سازی شرایطی برای رشد مطلوب ریشه و حفظ سلامت آن ها اشاره کرد.

از طرف دیگر مناسب ترین زمان برای بالا بردن میزان مواد مغذی خاک، فصل پاییز است، به دلیل اینکه افزایش میزان مواد مغذی هم سبب بالا بردن دمای محیط پیرامون ریشه گیاه می شود و هم میزان مقاومت درختان میوه به کاهش دما را افزایش خواهد داد. به علاوه با مصرف این کود مواد غذایی مورد نیاز بافت های مختلف درخت فراهم می شود. علاوه براین استفاده از کود پاییزی منجر به بهبود رشد در شروع فصل رویشی، بالا رفتن میزان تولید دانه گرده و تشکیل میوه خواهد شد. در اصل هدف اصلی مصرف کود پاییزی درختان را می توان تامین مواد مغذی مورد نیاز در فصل آینده، بالا رفتن میزان تولید گل، جلوگیری از ابتلا درختان میوه به آفات و بیماری ها و همچنین افزایش راندمان گیاه دانست.

بهترین زمان استفاده از کود پاییزه

فصل پاییز زمان مناسبی برای رشد و گسترش ریشه درختان محسوب می شود، از این رو تامین مواد مغذی خاک تحت کشت در این فصل بسیار اهمیت دارد.لازم به ذکر است که قبل از مصرف هر نوع کود برای درختان بایدآزمایش خاک انجام شود. براساس نتیجه آزمون می توان مقدار کود مصرفی را مشخص کرد.اگر قصد مصرف کود پاییزه برای درختان میوه خود را دارید باید آن را در زمان مناسب نیز مصرف کنید. بنابراین باید بدانید که بهترین زمان استفاده از کود پاییزی درختان حدود یک ماه پیش از برداشت محصول و قبل از ریختن برگ درختان است. حتما 2 روز قبل از کوددهی پاییزه باید خاک را آبیاری کرد. علاوه بر این توصیه می شود که کود پاییزه را در زمان عصر استفاده کنید، چرا که در این زمان مقدار جذب مواد مغذی مورد نیاز درختان بیشتر خواهد بود.

در ارتباط با کوددهی پاییزه بایستی خاطر نشان کرد پس از آنکه برگ های درختان شروع به ریزش کرد باید کوددهی را متوقف کرد. همچنین در پایان فصل بهتر است که از چالکود پاییزه استفاده شود، به دلیل اینکه به افزایش رشد و گسترش ریشه درختان میوه کمک زیادی خواهد کرد.

عناصر مهم در کود پاییزه

عناصر ضروری درختان میوه در فصل پاییز

درختان میوه با تغییر فصل به عناصر غذایی متفاوتی نیاز دارند. یکی از عناصر مورد نیاز درختان در فصل پاییز، بور است. زمانی که در کود پاییزه از بور استفاده کنید سرعت رشد درختان در شروع فصل رویشی جدید افزایش می یابد. به علاوه عنصر بور نقش مهمی روی رشد شاخه های درخت و توسعه ریشه دارد. روی عنصر دیگری است که باید در کوددهی پاییزه از آن استفاده کرد. موقعی که میزان روی مورد نیاز درختان میوه تامین شود جوانه های بیشتری تولید خواهد شد، در نتیجه میزان باردهی آن افزایش خواهد یافت.

چنانچه در کود پاییزه از عنصر مس استفاده کنید مقاومت گیاه در برابر بیماری های قارچی بالا خواهد رفت. همچنین در فصل جدید رویشی احتمال ابتلا درختان میوه به بیماری کاهش می یابد. با در نظر گرفتن این موضوع که در ترکیب کود NPK میزانی اوره وجود دارد، باید به درصد نیتروژن مصرفی در کود پاییزه توجه کرد. در شرایطی که میزان نیتروژن بالا رود شیره گیاهی درخت رقیق خواهد شد و بافت های گیاهی حالت آبکی پیدا خواهند کرد. در نتیجه با کاهش دما احتمال سرمازدگی درختان میوه افزایش خواهد یافت.

نقش عنصر پتاسیم در کود پاییزه

عنصر پتاسیم در ترکیب کود پاییزی نقش مهمی را ایفا می کند. موقعی که از کود پتاسیم در این فصل استفاده می کنید میزان باردهی افزایش می یابد. در واقع عنصر پتاسیم با بالا بردن میزان تولید گل و میوه عملکرد درختان میوه را بهبود می دهد. همچنین باغداران باید نسبت به افزایش درصد پتاسیم به ازت در پایان فصل تابستان اقدام کنند، چرا که این امر منجر به افزایش غلظت شیره گیاهی شده و میزان مقامت گیاه در برابر سرمای هوا را بالا خواهد برد.

عنصر فسفر و تاثیر آن در کوددهی پاییزه

اگر عنصر فسفر را در ترکیب کود پاییزه قرار دهید میزان رشد رویشی درختان میوه افزایش خواهد یافت. همچنین منجر به گسترش ریشه خواهد شد. به علاوه با مصرف کود فسفر در فصل پاییز سلامت درختان و کیفیت محصولات در سال بعدتضمین می شود.

اثر فوق العاده عنصر آهن در کود پاییزه

یکی دیگر از عناصر ضروری در فصل پاییز، عنصر آهن است. مصرف کود آهن در پاییز عناصر غذایی مورد نیاز درختان میوه را تامین می کند و منجر به رشد بالای گیاه خواهد شد. باغداران می توانند جهت تامین کمبود آهن گیاه از کود کلات آهن استفاده کنند. این کود مناسب ترین کود جهت کوددهی پاییزه است به دلیل اینکه در ترکیب آن جز عنصر آهن یکسری عناصر مغذی دیگری نیز وجود دارد که می تواند برای درختان میوه مفید باشد.

ترکیبات مهم کود پاییزه

ترکیبات کود پاییزه برای گیاهان مختلف کدام است؟

یکی از مواردی که کشاورزان و باغداران باید مدنظر قرار دهند، ترکیبات کود پاییزه است. برای مثال اکثر عناصری که در کود پاییزه گندم به کار می روند اثر تحریکی روی دانه و ریشه گیاه دارند. در واقع با مصرف کود پاییزه برای بذر گندم ریشه زایی افزایش خواهد یافت و به دلیل نفوذ ریشه به داخل خاک،بذر در برابر سرمازدگی مقاوم می شود. اگر جزو باغدارانی هستید که باغ درخت گردو دارید نباید از مصرف کود پاییزه غافل شوید. در اصل کود پاییزه درخت گردو را می توان بخش جدایی ناپذیر از برنامه کوددهی درخت دانست. بایستی خاطر نشان کرد کهبهترین کود برای درخت گردو در فصل پاییز، کود دامی است.مهم ترین اثر کوددهی پاییزه برای درخت گردو بالا رفتن میزان باردهی درخت در سال بعد خواهد بود. از دیگر اثرات شگفت انگیز کوددهی درخت گردو در فصل پاییز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت درختان گردو پیش از فرا رسیدن زمستان
 • ذخیره مواد غذایی در داخل ریشه و تامین انرژی مورد نیاز گیاه
 • بهبود عمل جوانه زنی
 • فعال شدن میکروارگانیسم های خاک
 • کاهش شوری خاک تحت کشت

کود پاییزه درخت بادام

یکی از کامل ترین کودهای پاییزه برای درخت بادام، کود دامی است. از جمله فواید مصرف این کود می توان به آزاد شدن در خاک در کمترین زمان و ارزش تغذیه ای بالا اشاره کرد. البته باغداران باید این نکته را مدنظر قرار دهندکه کود دامی را از فروشگاه سم و کود کشاورزی معتبر تهیه کنند تا عاری از هر گونه آفات و بیماری باشد. در شرایطی که تصمیم داشتید از کودمرغی برای درخت بادام استفاده کنید توصیه می شود که با کود گاوی ترکیب کنید. البته در شرایطی که قیمت کود پاییزه برایتان مهم نباشد می توانید به جز کود دامی از عناصری نظیر گوگرد، سولفات پتاسیم و سوپر فسفات نیز استفاده کرد.

کود پاییزه برای بادام

کود پاییزه درخت سیب

درخت سیب در فصل پاییز نیاز مبرمی به کود پتاسیم دارد. در اصل پتاسیم جزو عناصر مهم و ضروری جهت افزایش ابعاد میوه سیب به حساب می آید. به علاوه کودهای پتاسیمی با بالا بردن میزان آنتوسیانین در سیب، اثرات منفی کودهای ازته را کاهش خواهند داد. تسریع رشد درخت سیب و تولید محصولات خوش رنگ و بازارپسند از دیگر اثرات مصرف پتاسیم در فصل پاییز است. اگر باغداران به تامین نیاز پتاسیم درختان سیب در فصل پاییز توجه نکنند گیاه دچار سوختگی برگ ها، توقف شدن رشد میوه و تولید محصولات بی کیفیت خواهد شد.از این رو قرار دادن کودهای پتاسیمی در برنامه کوددهی سیب به ویژه در فصل پاییز را باید در اولویت قرار داد. در اصل باغداران با مصرف کود پاییزی درخت سیب محصول باکیفیت و ایده آل برداشت خواهند کرد.

کود پاییزه درخت گیلاس

گیلاس از جمله درختانی است که سریع به بار می نشیند و وارد خواب زمستانی می شود. از این رو کود پاییزه برای درخت گیلاس بسیار اهمیت دارد. در فصل پاییز می توان کودهای فسفر و پتاسیم را در برنامه کوددهی گیلاس قرار داد. افزایش تولید جوانه، بالا بردن میزان باردهی، افزایش مقاومت در برابر سرمازدگی و بهبود عملکرد درخت در سال آینده از جمله فواید کوددهی پاییزه درخت گیلاس به شمار می آید. شایان ذکر است که اگر باغداران کوددهی گیلاس در فصل پاییز را فراموش کنند مصرف آن در زمان دیگر فایده ای نخواهد داشت چرا که جذب مواد مغذی به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت.

کود پاییزه برای گیلاس

کوددهی انگور در پاییز

بهترین زمان مصرف کود پاییزه برای درخت انگور پس از برداشت محصول و شروع فصل پاییز است. در این زمان مصرف کود پتاسیم منجر به افزایش سیستم دفاعی درخت خواهد شد. البته ذکر این نکته ضروری است که باغداران پیش از کوددهی انگور باید بستر خاک را آماده کنند. به علاوه میزان PH خاک بر روی تاثیر کود بسیار موثر است. بایستی خاطر نشان کرد که PH مناسب برای رشد مطلوب انگور حدود 5 تعیین شده است. بنابراین قبل از مصرف کود باید میزان PH خاک تحت کشت سنجیده شود. چنانچه تصمیم دارید از کود دامی برای درخت انگور استفاده کنید حتما باید به صورت چالکود استفاده شود. نکته مهمی که باغداران در زمان مصرف کود پاییزه برای درخت انگور باید در نظر بگیرند این است که نباید از کودهایی با نیتروژن یا اوره بالا استفاده کنند. دلیل این امر ایجاد اختلال در خواب زمستانی درخت پیش از آغاز فصل زمستان است که منجر به بروز سرمازدگی در درخت خواهد شد.

کود پاییزه مرکبات

کوددهی پاییزه مرکبات جهت بهبود رشد و آماده سازی گیاه جهت خواب زمستانی بسیار اهمیت دارد. به عبارت دیگر بعد از برداشت محصول درخت توان خود را از دست داده است و برای مقابله با سرمای زمستان لازم است که تقویت شود. در این زمان مصرف کود پاییزی توصیه می شود.نکته ای که در زمان مصرف این کود باید به آن توجه کرد سن درخت است که با در نظر گرفتن آن باید میزان کود مصرفی مشخص شود. به علاوه باغداران می توانند در فصل پاییز از کودهایی که در ترکیب خود عناصر ماکرو، میکرو، هیومیک اسید و دیگر ریزمغذی ها را دارند، استفاده کنند.

کود پاییزه برای مرکبات

کود پاییزه پسته

یکی از کودهای فوق العاده عالی برای درخت پسته در فصل پاییز؛ کود آهن است. این کود منجر به افزایش رشد خواهد شد. هیومیک اسید نیز از دیگر کودهایی است که در ترکیب خود املاح معدنی دارد و روی رشد، باردهی و شادابی درخت پسته بسیار موثر است. مصرف کود گوگرد در فصل پاییز نیز سبب افزایش مقاومت پسته در برابر انواع تنش های محیطی خواهد شد. همچنین استفاده از کود نیتروژن پیش از ورود درخت پسته به فاز زایشی نیز پیشنهاد می شود.کوددهی پسته با نیتروژن سرعت رشد را افزایش خواهد داد.

مرغوب ترین کود پاییزه را از کجا تهیه کنیم؟

اکثر باغداران و کشاورزان با آغاز فصل پاییز برای رسیدگی به درختان میوه خود برنامه خاصی ندارند و آن ها رها می کنند. در این شرایط نباید انتظار باردهی بالا از گیاه را داشت. درنتیجه باید مصرف کود پاییزه را جدی گرفت.اگر به پرورش درخت میوه مشغول هستید و از ترکیب کود پاییزه مناسب گیاه خود اطلاعی ندارید توصیه ما استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان کشاورزی مجموعه نارنج اسپادانا است. کارشناسان این مجموعه به باغداران عزیز کمک خواهند کرد با مصرف کود پاییزی مناسب محصولی باکیفیت برداشت کنند.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
6 پاسخها
 1. محمدرضا قاسمی
  محمدرضا قاسمی گفته:

  سلام‌. باغچه دارم در منطقه مشاء دماوند . با۵۰ درخت میوه متنوع گردو . آلو . زردآلو. آلبالو . گیلاس . سیب .. لطفا راهنماییم کنید در خصوص آزمایش خاک.

  ممنون

  پاسخ
 2. مهری کاظم نیا
  مهری کاظم نیا گفته:

  سلام ممنون از راهنماییهای مفیدتان من باغی به متراژ دو هزار متر در شمال قزوین دارم که درختان گیلاس ، سیب ، گلابی ،گردو ،انگور و آلو دارد چه کودی برای این باغ مناسب هست و چه مقدار و شما ارسال به شهرستان هم دارید ؟

  پاسخ
  • علی امیری
   علی امیری گفته:

   سلام وقت خوش. خیلی خوشبختم از آشنایی با شما. شما نیاز به یک برنامه کودی دارید. چون در هر مرحله ای از رشد درختان نیاز به کود تخصصی آن زمان دارید. مثلا در زمستان موقع استفاده از چالکود است. بله به شهرهای مختلف ارسال داریم. برای مشاره بیشتر لطفا با شماره 09133753734 مهندس امیری تماس بگیرید

   پاسخ
 3. بنی فاطمی
  بنی فاطمی گفته:

  باسلام مطلب خوبی بود لطفا بفرماییداگر از کود دامی در فصل پاییز استفاده نشود چه زمانی استفاده بشود که تاثیر بیشتری داشته باشد

  پاسخ
  • علی امیری
   علی امیری گفته:

   سلام وقت خوش. یکی از بهترین زمانهای استفاده از کود دامی در چالکود زمستانه هست. ولی توجه کنید که حتما حتما از کود دامی پوسیده استفاده کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.