باغچه آپارتمانی

9 ایده ساخت باغچه آپارتمانی و باغچه سبزیجات در بالکن

 


مزایای راه اندازی یک باغچه آپارتمانی در بالکن خانه ها به اندازه ای هست که همین حالا تصمیم خود را گرفته و دست به کار ساخت یک باغچه در بالکن خود شوید. قبول داریم که برپایی و نگهداری از باغچه های آپارتمانی سبزیجات و گل سخت است، اما در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد داریم ایده ها و آموزش های لازم برای راه اندازی این باغچه های زیبا داخل بالکن های کوچک آپارتمان را به شما بدهیم:

باغچه آپارتمانی چیست و مزایای آن کدام است؟

اکثر افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند در آرزوی داشتن یک خانه حیاط دار هستند. یکی از مزایای این ساختمان ها داشتن باغچه هایی بود که در اکثر روزهای سال پر از گل ها و گیاهان با طراوت بود. همچنین علاوه بر کاشت گل های مناسب در باغچه برای هر فصل و گل های بهاری زیبا برای عید نوروز، بخشی از محصولات غذایی مانند سبزی ها نیز از این باغچه ها تامین می شد. درست است که زندگی آپارتمان نشینی مزایایی برای افراد شهر نشین دارد، اما آن ها را از لمس گل و گیاهان زنده، استفاده از کاشته های خودشان و داشتن چشم اندازی زیبا و طبیعی محروم کرده است. اما چند سالی هست که افراد آپارتمان نشین با اهداف مختلف دست به ساخت باغچه های زیبای آپارتمانی در بالکن های خود یا گوشه ساختمانشان می کنند. چند مورد از اهداف آن ها عبارت است از:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

  • با ساخت باغچه سبزیجات در بالکن های کوچک می توانند از محصولات خود مانند سبزیجات و سیفی جات استفاده کنند.
  • بهترین برنامه ریزی را برای چیدمان خانه در نظر می گیرند و از فضای خانه بهترین شکل آن استفاده را می کنند.
  • محیط خانه را با کاشت گل های زیبا و گیاهان، معطر و با طراوت می کنند و به بهبود روحیه افراد کمک می کنند.
  • از مزیت پاکسازی هوای برخی از گیاهان استفاده کرده و محیط را از برخی از آلودگی های محیطی پاک می کنند.
  • ساخت باغچه داخل آپارتمان به بالا رفتن اعتماد به نفس افراد کمک کرده و سلامت روانی آن ها را بالا می برد.
  • کاشت دسته جمعی گیاهان در یک گلدان بزرگ باعث جذب بالای رطوبت توسط آن ها می شود.

9 ایده برای ساخت باغچه آپارتمانی گل و سبزیجات

ایده های مختلفی برای باغچه های زیبایی که در بالکن ها ساخته می شوند وجود دارد. اما اکثر افراد از کاشت انواع گل ها و سبزیجات در گلدان های بزرگ استفاده می کنند. برخی نیز پا را فراتر گذاشته و با ریختن خاک کف بالکن خود این مکان را به یک باغچه مصنوعی تبدیل کرده و از آن برای کاشت انواع گل ها، گیاهان، سبزیجات و سیفی جات استفاده می کنند. در ادامه قصد داریم ضمن ارائه آموزش های ساخت باغچه آپارتمانی گل، ایده های مناسبی نیز به شما بدهیم تا بتوانید با استفاده از گلدان های بزرگ را تبدیل به باغچه هایی زیبا در بالکن خود کنید.

ایده اول: انتخاب بهترین مکان برای قرار دادن باغچه در بالکن

اگر یک بالکن کوچک دارید گزینه های زیادی در انتخاب جا برای قرار دادن گلدان ها ندارید. تنها می توانید بر اساس میزان تابش نور آفتاب و هوای آنجا گیاهان مناسب را انتخاب کنید. اما اگر تراس های بزرگ دارید یا می خواهید این باغچه ها را پشت پنجره های ساختمان قرار دهید لازم است میزان برخورداری از سایه و آفتاب آن ها را به دقت بررسی کنید. اینکه آفتاب آن مکان شمالی است یا جنوبی برای گل های مختلف مهم است. علاوه بر این از آنجایی که برخی از گیاهان به تغییرات مکانی حساس هستند باید مکانی انتخاب شود که ثابت باشد و مدام تغییر نکند.

ایده دوم: انتخاب گیاه مناسب کاشت در باغچه آپارتمانی

لازم است پیش از اقدام به راه اندازی باغچه های آپارتمانی، آب و هوای محل سکونت خود را از نظر دما و رطوبت هوا و میزان و چگونگی بارش های جوی بسنجید. همچنین باید میزان آفتابی که در بالکن به گیاهانتان می تابد را نیز در نظر بگیرید و گل های مناسب را برای باغچه های گل در بالکن انتخاب کنید. چرا که ممکن است هزینه و وقت زیادی بابت کاشت نشاء سبزیجات یا پرورش برخی گل ها و گیاهان مصرف کنید، اما پس از مدتی شاهد از بین رفتن آن ها شوید.

گیاه مناسب برای کاشت در باغچه آپارتمانی

ایده سوم: بررسی دقیق بودجه مالی

درست است که راه اندازی باغچه گل و سبزیجات آپارتمانی هزینه چندانی در بر ندارد، اما تجهیز کردن آن ها کمی هزینه بر است. بنابراین بررسی بودجه ای که برای پیاده کردن ایده طراحی باغچه در بالکن کنار گذاشته اید بسیار مهم است. به طور مثال اگر گیاهانی می کارید که به آبیاری هر روزه احتیاج دارند و فعالیت شما در طول هفته به گونه ای است که ممکن است چند روز در خانه نباشید، لازم است برای نگهداری از آن ها سیستم آبیاری مجهزی در نظر بگیرید. اما اگر بودجه ای برای این منظور کنار نگذاشته اید باید در انتخاب گیاهانتان تجدید نظر کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

ایده چهام: استفاده از ایده باغچه های آپارتمانی زیبا

در راه اندازی این باغچه ها در بالکن ساختمان ها، تنها انتخاب نوع گیاه بر حسب بودجه و آب و هوا مهم نیست. بلکه همانطور که گفته شد یکی از اهداف درست کردن آن ها در خانه، کمک به روحیه افراد و فرح بخش کردن فضای خانه است. بنابراین لازم است هنگام خرید گلدان، خرید بذر گل و انتخاب گیاهان مختلف، به زیبایی و نوع چیدمان آن ها در گلدان نیز دقت کنید. با کمی جستجو در صفحات اینترنتی می توانید از ایده های افراد متخصص در آموزش ساخت باغچه در آپارتمان استفاده کنید. خدمات مشاوره آنلاین گل و گیاهان آپارتمانی نیز برای این منظور بسیار مناسب هستند.

استفاده از ایده باغچه های آپارتمانی زیبا

ایده پنجم: انتخاب گلدان مناسب برای باغچه ها در بالکن

از فکر خرید گلدان های کوچک که باغچه آپارتمانی چوبی یا سفالی شما را تبدیل به یک گلخانه می کنند بیرون بیایید. چرا که یکی از مزیت های ساخت این باغچه ها در بالکن این است که فضایی مانند باغچه های حیاط برای رشد گل ها مهیا کنیم. با کاشت آن ها در گلدان های بزرگ میزان جذب آب و رطوبت را بالا می برد. برای این منظور می توانید از گلدان های مربع و مستطیل بزرگ استفاده کنید. یکی از معایب گلدان های مربع این است که آفتاب به گل هایی که در وسط گلدان کاشته می شوند کمتر می رسد.

ایده ششم: انتخاب خاک مناسب برای باغچه های آپارتمانی

به نیاز و خاک مناسب گیاهانی که برای باغچه آپارتمانی خود در بالکن انتخاب کرده اید دقت کنید و سپس شروع به ترکیب خاک ته گلدان ها کنید. روش اصولی این است که ته گلدان را سوراخ کنید و مقداری شن درشت یا ریگ کف آن بریزید تا آب به خوبی خارج شود. پس از ریختن خاک گلدان نیز می توانید برای لبریز شدن خاک، از کوکوپیت استفاده کنید. همچنین بهترین روش انتقال گیاهان از گلدان های کوچک به گلدان های بزرگ این است که گیاه را با خاک خودش در گلدان ها بکارید تا جابجایی آن ها در گلدان بهتر انجام شود.

خاک مناسب برای باغچه های آپارتمانی

ایده هفتم: کاشت گیاهانی با نیازهای یکسان در یک گلدان

تصور کنید که یک نخل مرداب را همراه با یک کاکتوس در یک گلدان بکارید. در چنین شرایط باید منتظر از بین رفتن حتمی یکی از این گیاهان باشید. طبق مثال بالا باید سعی کنید در باغچه های آپارتمانی خود گیاهانی را با هم در یک گلدان قرار دهید که شرایط نگهداری و نیازهای یکسان داشته باشند. به طور مثال اگر می خواهید باغچه ای در بالکن برای سبزیجات داشته باشید و در کنار آن از گل های دیگر نیز استفاده کنید، گلی را بکارید که از نظر میزان نیاز به آب، نور و مواد مغذی با آن نوع سبزی در یک سطح باشد.

ایده هشتم: رسیدگی به گیاهان و سبزیجات باغچه های آپارتمانی

اکنون شما یک وظیفه بزرگ دارید و آن هم نگهداری از سبزیجات یا گل هایی است که در باغچه های آپارتمانی خود کاشته اید. از بین رفتن آن ها در اثر عدم رسیدگی درست، باعث به هدر رفتن وقت، انرژی و هزینه بسیار زیادی می شود. بنابراین لازم است روزانه سلامت آن ها را چک کنید. اگر به یک طرف گلدان آفتاب کمتری می تابد آن را جابجا کنید. اگر گیاهان ضعیف شده اند به آن ها کودهای شیمیایی بدهید. از سموم شیمیایی یا خانگی برای درمان آفات گیاهی آن ها استفاده کنید تا شاهد برداشت بهترین محصول یا خانه ای بسیار زیبا باشید.

رسیدگی به گیاهان و سبزیجات باغچه های آپارتمانی

ایده نهم: استفاده از خدمات کاشت گل و گیاه در بالکن منازل

یکی دیگر از راه های برپایی یک باغچه آپارتمانی زیبا و کوچک این است که از کارشناسان شرکت های خدمات گل و گیاه در منزل بخواهید برای ساخت این باغچه ها در بالکن منزلتان در محل حضور پیدا کنند. همچنین می توانید در صورت بروز مشکلاتی مانند ابتلا به انواع بیماری و آفات از آن ها بخواهید راه درمان مناسبی برای آن ها در نظر بگیرند. برای تماس با کارشناسان داروخانه تخصصی کشاورزی نارنج اسپادانا با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
5 پاسخها

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.