آزمایش خاک کشاورزی در اصفهان

آزمایش خاک کشاورزی در اصفهان (آنالیز نمونه آب و خاک)

امروزه آزمایش خاک کشاورزی در اصفهان به دلیل شرایط آب و هوایی و مقدار بارش های جوی در این شهر از اهمیت زیادی برخوردار شده است. چرا که فواید کاشت گیاهان بر اساس نتایج آزمایش و تفسیر و آنالیز خاک کشاورزی بسیار زیاد است. برای اینکه با چگونگی آزمایش خاک برای کشاورزی آشنا شوید و بهترین آزمایشگاه آب و خاک در اصفهان را نیز بشناسید، با این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان همراه باشید:

 

 

فواید آزمایش خاک کشاورزی در اصفهان

شغل بیشتر افراد اصفهان از قدیم الایام کشاورزی بوده است. اما گسترش زندگی شهرنشینی همراه با تغییر شدید شرایط جوی و کم شدن بارش ها باعث شده است روز به روز تعداد زمین های کشاورزی کم شده و از تعداد کشاورزان نیز کاسته شود. به دلیل همین کمبود زمین و شرایط جوی نیز تعداد محصولاتی که یک کشاورز می تواند پرورش دهد کمتر شده است. در چنین شرایطی لازم است قبل از صرف هزینه های زیاد برای خرید بذر، کاشت محصول و نگهداری از آن ها نمونه برداری از خاک باغ یا زمین های کشاورزی انجام شود. در واقع آزمایش خاک باغ برای کشاورزی در اصفهان به کشاورزان و باغداران کمک می کند محصول مناسبی برای کاشت در زمین انتخاب کنند و با شناخت نوع خاک زمین نیز میزان کود مورد نیاز آن ها را تخمین زده و آسیب کمتری به بافت زمین بزنند.

فواید آزمایش خاک کشاورزی در اصفهان

چگونگی آزمایش خاک کشاورزی در اصفهان

همانطور که گفتیم بسیاری از کشاورزان برای اینکه محصول پر باری داشته باشند و هزینه کمتری بابت کوددهی صرف کنند خود را ملزم می دانند که خاک باغ یا زمین کشاورزی خود را آزمایش کنند. اما برای بسیاری از افراد هنوز مراحل انجام آزمایش خاک کشاورزی در اصفهان هنوز ناشناخته است. به طور قطع اگر به طور کامل با چگونگی این آزمایشات آشنا شوید بهتر می توانید ضرورت انجام آن ها را درک کنید. با ما همراه باشید تا با هم این مراحل را بررسی کنیم:

نحوه نمونه برداری از خاک کشاورزی در اصفهان

نمونه برداری از خاک یکی از مهمترین مراحل انجام آزمایشات مربوط به خاک است. اگر نمونه ای که به آزمایشگاه می دهید به درستی بیانگر خاک زمین شما نباشد نتایجی که به دست می آورید به شما کمکی نخواهد کرد. اگر فکر می کنید خودتان نمی توانید نمونه خوبی از زمین بردارید، می توانید آن را به متخصصین آزمایشگاهی بسپارید. مراحل نمونه برداری خاک نیز عبارت است از:

نحوه نمونه برداری از خاک کشاورزی در اصفهان

 • وسعت زمین خود را در نظر بگیرید. به طور کلی برای هر دو هکتار زمین، میزان 2 کیلوگرم خاک نمونه لازم است.
 • نمونه خاک باید از همه جای زمین برداشته شوند تا نشانگر دقیق شرایط خاک باشد. برای هر 2 کیلوگرم نمونه ترکیب 10 نمونه از همه جای زمین لازم است.
 • در خاک نمونه نباید گلوله های کود، آب و شاخه و برگ گیاهان وجود داشته باشد.
 • اگر هر قسمت از زمین شما مربوط به کاشت نوع خاصی از گیاهان است، باید برای هر بخش نمونه مجزایی برداشته شود.
 • برای برداشت نمونه ابتدا لازم است 5 سانتی متر رویه خاک برداشته شود.
 • برای اکثر گیاهان باید نمونه از عمق 15 تا 20 سانتی متری خاک، جایی که ریشه بیشترین فعالیت را داشته، برداشته شود.
 • نمونه ها باید کاملا با هم ترکیب شده و در ظرف یا کیسه ای کاملا تمیز ریخته شود و در آن بسته شود.
 • روی ظرف یا کیسه نمونه باید اطلاعاتی از قبیل نام و نام خانوادگی، تاریخ نمونه برداری، مکان مزرعه، نوع محصول، وسعت زمین و عمق نمونه برداری نوشته شود.


خرید انواع حشره کش
خرید انواع کود

انتخاب آزمایشگاه و دریافت نتیجه آزمایش

پس از نمونه برداری، باید خاک را به یکی از دقیق ترین و بهترین آزمایشگاه های خاک و آب بدهید تا نتایج دقیق از مواردی که در نظر دارید به شما بدهد. به طور معمول مواردی که در نتایج آزمایش خاک مانند آزمایشگاه جهاد کشاورزی در اصفهان درج شده است عبارتند از:

انتخاب آزمایشگاه و دریافت نتیجه آزمایش

میزان پی اچ (ph) خاک

پی اچ خاک که از 0 تا 14 اندازه گیری می شود، میزان اسیدی و قلیایی بودن خاک را نشان می دهد. هرچه این عدد به 14 نزدیک تر شود خاک قلیایی تر و هر چه به صفر نزدیک شود اسیدی تر است. برای اکثر گیاهان پی اچ 6 تا 8 مناسب است چرا که این خاک محیطی مناسب برای دریافت مواد مغذی گیاهان است.

نوع بافت خاک

نوع بافت خاک همان ظاهر خاک است که کشاورزان و باغداران به زدن یک بیل به زمین می توانند آن را تشخیص دهند. در آزمایش های خاک کشاورزی در اصفهان نیز منظور از نوع بافت همان سنگینی، سبکی، حاصلخیز یا ضعیف بودن خاک است. بر اساس این نتایج می توان تصمیم گرفت که چه گیاهی برای خاک مناسب است.

میزان نمک و آهک موجود در خاک کشاورزی

دو عنصری که بیشتر در خاک های کویری و در آزمایش های خاک کشاورزی در اصفهان دیده می شود آهک و نمک است. زمانی که میزان این دو ماده در خاک بیش از حد می شود قدرت رشد گیاه به خطر می افتد. علاوه بر این بالا بودن میزان نمک عامل اساسی در بالا رفتن درصد اشباع خاک است. منظور از درصد اشباع نیز میزان آبی است که 100 گرم خاک نیاز دارد تا سیراب شود.

میزان نمک و آهک موجود در خاک کشاورزی

مقدار کربن آلی در خاک باغ

میزان کربن آلی در هر خاکی رابطه مستقیم با حاصلخیزی آن خاک دارد. این مقدار که در جواب آزمایش های خاک کشاورزی در آزمایشگاه های اصفهان با نام ماده آلی مشخص می شود، در خاک های حاصلخیز 0.5 تا 1 است.

میزان وجود مواد مغذی درون خاک

میزان فسفر، پتاسیم و نیتروژن هر خاکی بر اساس میزان کوددهی و نوع محصولات و خاک متفاوت است. برای صرفه جویی در مصرف کود و کاشت انواع مختلف گیاهان، لازم است این میزان به طور دقیق مشخص شود. در آزمایش های خاک کشاورزی در اصفهان میزان وجود این مواد و عناصر دیگری مانند، آهن، مس، روی و منگنز به صورت مجزا نشان داده می شود.

تفسیر و آنالیز خاک کشاورزی

آخرین و حساس ترین مرحله آزمایش خاک کشاورزی در آزمایشگاه های اصفهان، تفسیر نتیجه آزمایش خاک است. چرا که با توجه به این تفسیر که بر اساس نتایج داده شده اعلام می شود، کشاورزان و باغداران متوجه می شوند که خاک زمینشان از چه نوع است و پی اچ و میزان آهک و نمک داخل آن برای کاشت چه گیاهانی مناسب است. پس از آن باید بر اساس این اطلاعات انتخاب محصول برای کاشت در زمین صورت بگیرد و برنامه کوددهی دقیقی در نظر گرفته شود.

تفسیر و آنالیز خاک کشاورزی

بهترین آزمایشگاه خاک کشاورزی در اصفهان

آزمایشگاه های زیادی در سطح شهر اصفهان به آزمایش خاک مشغول هستند. اما باید به دنبال دقیق ترین و معتبرترین آن ها باشید که هم در امر آزمایش و هم در امر تفسیر جزء بهترین ها باشند. به همین منظور کلینیک گل و گیاه جوانه بان برای آزمایش آب و خاک کشاورزی در اصفهان شروع به همکاری با بهترین آزمایشگاه های خاک این شهر کرده است. خدمات این آزمایشگاه ها عبارتند از:

 • انجام کلیه آزمایشات مرتبط با خاک، آب، گیاه و کود.
 • انجام آزمایشات مربوط به پایان نامه ها با تخفیف ویژه دانشجویی
 • بازدید و نمونه برداری از باغ ها و زمین های کشاورزی با قیمت مناسب.
 • تفسیر و آنالیز نتایج آزمایشات و مشاوره جهت بهبود محصولات.
 • ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت تغذیه گیاهان و کوددهی جهت صرفه جویی در هزینه ها و افزایش بهره وری محصولات.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه آزمایشات و صحبت با شماره 09111298979 مهندس سعید کلیچ تماس بگیرید. همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. همچنین می توانید برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره آقای مهندس کلیچ:09111298979

6 پاسخها
 1. اژدر
  اژدر گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون از شما بابت سایت خوبی که دارید چه بهتره که محصولی که مشاورانتون پیشنهاد میکنند داخل سایت ازش موجودی داریند

  پاسخ

تعقیب

 1. […] اینکه بهترین کود برای درخت انار را پیدا کنید، نسبت به آزمایش خاک کشاورزی اقدام کنید. چرا که با یک نمونه گیری […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.