آزمایشگاه خاک کشاورزی تبریز

آنالیز و تفسیر نتیجه در آزمایشگاه خاک کشاورزی تبریز و ارومیه

در دنیای جدید و با وجود سیستم کشاورزی پیشرفته، آنالیز خاک باغ قبل از کشت در آزمایشگاه خاک کشاورزی تبریز، ارومیه و دیگر شهرهایی که زمینی حاصلخیز دارند و به کشاورزی مشغول هستند جزء ملزومات است. به همین دلیل نیز پیدا کردن مراکزی که بهترین نتیجه آزمایش را بدهند و پس از آن تفسیر نتیجه آزمایش توسط متخصصین بسیار اهمیت دارد. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان شما را با لزوم انجام آزمایش خاک و مراحل انجام آن آشنا می کنیم:

لزوم انجام آزمایش خاک کشاورزی قبل از کشت محصول

امروزه کارشناسان و مهندسان کشاورزی به تمام کشاورزان و باغداران پیشنهاد می کنند خاک باغ یا زمین کشاورزی خود را آزمایش کنند. دلیل آن ها نیز رشد و پرورش بهتر محصولات است. اما بسیاری از کشاورزان به دلیل اینکه با مزایا و لزوم این کار آشنا نیستند و فکر می کنند می توانند با روش های تجربی محصولات خوبی را پرورش دهند، ترجیح می دهند هزینه اضافی به آزمایشگاه های خاک کشاورزی اصفهان، تبریز و ارومیه و دیگر شهرهای کشور پرداخت نکنند. بنابراین دانستن مزایای اینکار برای مجاب کردن آن ها بسیار مهم است. در ادامه به طور مختصر با مهمترین مزایای این کار آشنا می شویم:

 • شناخت نوع خاک کشاورزی و باغ و انتخاب گیاه و محصول مناسب برای کاشت و پرورش در آن.
 • شناخت بافت خاک، میزان مواد مغذی و عناصر مازاد خاک و بررسی میزان نیاز به استفاده از کودهای شیمیایی.
 • صرفه جویی در هزینه مصرفی برای کودها با کاشت گیاه مناسب نسبت به مشخصات خاک و تخمین میزان کود مورد نیاز برای خاک.
 • حفاظت از بافت خاک و آلوده نشدن آن در اثر افراط در استفاده از کودهای شیمیایی.
 • برداشت محصولی پربارتر و سالم تر با تفسیر نتیجه آزمایش.

لزوم انجام آزمایش خاک کشاورزی در تبریز

طریقه انجام آزمایش خاک کشاورزی در تبریز و ارومیه

چندان تفاوتی ندارد که هر کدام از آزمایشگاه های خاک و آب چگونه اداره می شوند و آیا آن ها خصوصی هستند و یا به صورت دولتی اداره می شوند. چرا که انجام آزمون خاک و آنالیز آن در تمامی آزمایشگاه های آب و خاک کشاورزی تبریز، ارومیه، آذربایجان شرقی، استان آذربایجان غربی یکسان است. آنچه مهم است آشنایی مختصر با مراحل آن است تا بدانیم در این مراکز چه اتفاقی می افتد و روند کمک به کشاورزان و باغداران در آن ها چگونه است. در ادامه مراحل این فرایند را توضیح خواهیم داد.

نحوه گرفتن نمونه از خاک باغ یا کشاورزی

اولین و حساس ترین مرحله آزمون و آنالیز آب و خاک کشاورزی در آذربایجان غربی، ارومیه، تبریز و دیگر شهرهای ایران، نمونه گیری از خاک است. چرا که با استفاده از این نمونه و انجام آزمایش های مختلف روی آن، نتیجه ای که کشاورزان نیاز دارند بدست می آید. بنابراین اگر این نمونه درست و جامع نباشد، کلیه انجام فرایند آزمون در آزمایشگاه های خاک کشاورزی در تهران، تبریز و ارومیه اشتباه است و هیچ کمکی به کشاورزان و باغداران نمی کند.


خرید انواع حشره کش
خرید انواع کود

به دلیل حساس بودن این مرحله می توانید با کارشناسان و مشاوران باغبانی در این زمینه مشورت کنید و از آنها بخواهید شما را در انجام این کار راهنمایی کنند. ما نیز در ادامه سعی کرده ایم نکات مهم در انجام این کار را توضیح دهیم:

 • بهترین زمان نمونه گیری نسبت به گیاهان مختلف فرق دارد. به طور کلی نمونه گیری باید با آخرین مرحله کوددهی فاصله داشته باشد.
 • نمونه خاک باید عاری از هرگونه شاخ، برگ، کلوخه خاک و آلودگی ها باشد.
 • اگر در هر قسمت از زمین خود یک گیاه را کاشته اید باید نسبت به تعداد آن گیاهان، نمونه های مختلفی به صورت جداگانه داشته باشید.
 • از برداشتن نمونه تنها از یک قسمت زمین خودداری کنید. سعی کنید زمین را به بخش های مختلفی تقسیم کنید تا بتوانید از هر قسمت یک بخش را برای نمونه جدا کنید.
 • میزان نمونه بسته به متراژ زمین شما دارد. به طور کلی هر دو هکتار زمین 2 کیلوگرم خاک نمونه نیاز دارد که این 2 کیلوگرم باید از 10 قسمت مختلف این دو هکتار برداشته شود.
 • عمق نمونه گیری خاک بسته به جایی که ریشه در آن رشد می کند بستگی دارد. اما به طور معمول برای نمونه برداری باید 5 تا 10 سانتی متر از رویه خاک کنار بزنید و پس از آن نمونه را جدا کنید.

نحوه گرفتن نمونه از خاک باغ یا کشاورزی در تبریز

پیدا کردن آزمایشگاه خاک کشاورزی در تبریز و ارومیه

پس از اینکه نمونه را با دقت جدا کردیم و در کیسه های استریل شده ریختیم و به خوبی با هم مخلوط کردیم، باید نام و نام خانوادگی، متراژ زمین، گیاهی که در آن کاشته ایم، تاریخ، مقدار نمونه و شماره تماس خود را روی آن نوشته و تحویل یکی از بهترین آزمایشگاه های خاک کشاورزی در شیراز، ارومیه، تبریز بدهیم. این آزمایشگاه باید تجهیزات پیشرفته و کارشناسان حرفه ای در این زمینه داشته باشد. نتایجی که پس از آزمایش آب و خاک کشاورزی در ارومیه تبریز، استان آذربایجان شرقی به شما داده می شود باید مواردی که در زیر به آن اشاره شده است را به خوبی مشخص کند.

درصد اشباع خاک

درصد اشباع خاک در واقع میزان آب مورد نیاز برای هر 100 گرم خاک است. اطلاع دقیق آن نیز به ما در انتخاب محصول و به دست آوردن برنامه ریزی دقیق برای آبیاری کمک می کند. بنابراین بهتر است از آزمایشگاه های خاک کشاورزی در تبریز، ارومیه و دیگر شهرهای کشور بخواهید میزان آن را مشخص کنند و در نتیجه آزمایش به شما بدهند.

میزان آهک و نمک موجود در خاک

دو ماده ای که بالا رفتن میزان آن ها در خاک برای گیاهان مضر است آهک و نمک است. این دو ماده در خاک های کویری بسیار زیاد است. در آزمایشگاه خاک کشاورزی تبریز و ارومیه مقدار دقیقی از این دو ماده به کشاورزان و باغداران می دهند.

 آزمایشگاه خاک کشاورزی در تبریز و ارومیه

میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر میکرو در خاک

خاک یک زمین کشاورزی باید حاوی مواد و عناصر مغذی باشد با محصول خوبی در آن رشد پیدا کند. از مهمترین آن ها نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن و کلسیم است. تمامی این موارد که برنامه ریزی کودی آینده را مشخص می کند را آزمایشگاه های خاک کشاورزی در ارومیه و تبریز می توانند به ما بدهند.

نوع بافت خاک

نوع بافت خاک را کشاورزان قدیمی به خوبی تشخیص می دهند. اما می توانیم از آزمایشگاه های خاک کشاورزی در تبریز و ارومیه بخواهیم آن را به طور علمی تر مشخص کنند. بافت خاک نشان دهنده حاصلخیز بودن یا نبودن آن است.

میزان وجود ماده آلی در خاک

میزان ماده آلی و کربن موجود در خاک نیز تاثیر مستقیم در حاصلخیزی خاک دارد. این عدد در خاک های حاصلخیز بین 0 تا 1 است. از آنجایی که این مورد به راحتی قابل تشخیص نیست لازم است آزمایشگاه های خاک کشاورزی در تبریز و ارومیه مقدار دقیق آن را به کشاورزان بدهند.

میزان پی اچ یا اسیدیته بودن خاک

میزان پی اچ هر خاکی متفاوت است. به دست آوردن عدد درست آن کاشت محصول مناسب بسیار مهم است. این مقدار بین 0 تا 14 مشخص می شود. خاک هایی که پی اچ آن ها 7 است در نرمال ترین میزان خود قرار دارند. هرچه این میزان به 0 نزدیک تر شود خاک اسیدی تر و هر چه به 14 نزدیک تر شود خاک قلیایی تر است.

تفسیر نتیجه آزمایش خاک کشاورزی در تبریز

تفسیر و آنالیز نتیجه آزمایش خاک

نتیجه ای که آزمایشگاه های خاک کشاورزی در تبریز، ارومیه و دیگر شهرهای ایران به شما می دهند، نشان دهنده خصوصیات خاک شماست. اما برای اینکه بدانیم این خاک برای رشد چه محصولی مناسب است و بر همین اساس به چه کودها و موادی برای رشد بهتر گیاهان نیاز دارد باید از کارشناسان کشاورزی بخواهیم نتیجه آزمایش خاک را تفسیر کنند و توصیه های کودی مناسبی را به ما ارائه دهند. عدم انجام درست اینکار در اکثر مواقع باعث می شود این آزمون خاک نتواند به کشاورزان و باغداران در پرورش محصولی بهتر کمک کند.

تفسیر آزمایش با استفاده از خدمات مشاوره باغبانی

برای پیدا کردن بهترین آزمایشگاه خاک کشاورزی در سراسر ایران مانند تبریز و ارومیه می توانید با به منظور هماهنگی برای  ارسال نمونه خاک و آب با این شماره تماس بگیرید 09111298979  مهندس کلیچ. شایان توجه است اگر نمونه با اتوبوس ارسال شود هزینه ارسال را خود آزمایشگاه نارنج اسپادانا پرداخت می کند و دیگر نیاز نیست شما هزینه ی ارسال نمونه را بپردازید. همچنین مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا می توانند نتایج آزمایش شما را تفسیر کنند و راهکارهای درست و علمی در این زمینه به شما ارائه دهند. با مراجعه با فروشگاه اینترنتی این مرکز نیز می توانید انواع کودها و آفت کش های مورد نیاز برای گیاهان خود را نیز خریداری کنید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره آقای مهندس کلیچ:09111298979

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *