آزمایشگاه خاک کشاورزی تهران

نحوه آزمون خاک در آزمایشگاه خاک کشاورزی تهران و کرج

امروزه مراجعه کشاورزان و باغداران به آزمایشگاه خاک کشاورزی در تهران و کرج و دیگر شهرهای دیگر برای آزمون خاک باغ یا زمین کشاورزیشان امری ضروری و مهم است. برای اینکه با مزایای آزمایش خاک آشنا شویم و مراحل مختلف انجام آن را نیز بشناسیم، کلینیک گل و گیاه جوانه بان در این مقاله توضیحات کاملی در مورد انجام این آزمایشات آشنا می کند. در آخر نیز شما را با نحوه تماس با بهترین متخصصین برای تفسین نتیایج آزمایش خاک آشنا می کند.

مزایای انجام آزمایش خاک کشاورزی

امروزه آزمایشگاه های خاک کشاورزی در تهران و کرج، مانند سایر آزمایشگاه ها در شهرها و کشورهای دیگر، اقدام به آزمایش خاک های باغ و کشاورزی می کنند. اما سوال اساسی کشاورزان و باغداران این است که با توجه به قیمتی که باید برای آزمایش خاک کشاورزی بپردازند، مزایا و فواید این کار برای کشاورزان چیست. در ادامه به طور مختصر با این مزایا آشنا می شویم:

 • با آزمایش خاک کشاورزی نوع خاک و نقاط قوت و ضعف آن را بهتر می شناسیم و بهترین گیاه را برای کاشت در آن انتخاب می کنیم.
 • هر خاکی میزان خاصی از مواد مغذی، بافت مخصوص به خود و میزان شوری و پی اچ متفاوتی دارد. در آزمایش های خاک تمامی این موارد مشخص می شود. با دریافت نتیجه می توانیم بهترین کودهای شیمیایی را برای گیاه خود انتخاب کنیم.
 • خرید کودها و کاشت محصولات هزینه بسیار بالایی برای کشاورزان در پی دارند. اگر خاک زمینمان را نشناسیم و علاوه بر انتخاب گیاه نامناسب برای کاشت، کود اضافی و نادرستی را انتخاب کنیم، هزینه بیشتری را در برابر چیزی که نتیجه ندارد صرف کرده ایم.
 • استفاده بی رویه و نامناسب از کودهای شیمیایی باعث آلودگی خاک و آب می شود. هرچه استفاده از آن ها با برنامه باشد این میزان آسیب کمتر می شود.
 • استفاده از کود مناسب، کاشت گیاه مناسب بر اساس نوع خاک و آب و هوای محیطی و نحوه صحیح نگهداری از آن باعث برداشت محصولی پر بارتر و سالم تر می شود.

مراحل آزمایش خاک کشاورزی در تهران و کرج

انجام آزمون خاک در آزمایشگاه های خاک کشاورزی اصفهان، تهران، کرج و شهرهای دیگر مراحل مختلفی دارد که تمامی آن ها نیز مهم است. این مراحل معمولا در تمامی این مراکز یکسان هستند. این آزمایشات نیز باید قبل از کاشت محصول و زمانی که خاک در حال استراحت است گرفته شود. برای آشنایی بهتر با آن ها شما را به طور کامل با این مراحل آشنا می کنیم:

نمونه گیری از خاک کشاورزی

یکی از مراحل مهم در آزمایش خاک های باغ یا کشاورزی، نمونه گیری از خاک است. شما عزیزان می توانید از کارشناسان کشاورزی آزمایشگاه خاک کشاورزی در تهران یا کرج بخواهید به شما در انجام بهتر این کار کمک کنند. برای سهولت کار شما در ادامه نکات مهم در مورد نمونه گیری خاک را توضیح می دهیم:

 • بهترین زمان نمونه گیری زمانی است که فاصله قابل توجهی با آخرید کوددهی شما داشته باشد.
 • اگر زمین کشاورزی بزرگی دارید که در هر قسمت آن محصول جداگانه ای می کارید باید از تمامی بخش های آن نمونه جداگانه ای جمع کنید.
 • نمونه را از بخش هایی از خاک بردارید که گیاه در آن می کارید. همچنین دقت کنید در حالت شیب نباشد. از گودال ها و مکان های پر شاخ و برگ هم نمونه جمع نکنید.
 • نمونه برداری باید از قسمت های مختلف زمین شما باشد. بنابراین به گونه ای بهتر از زمین را به بخش های مختلفی تقسیم کرده و از تمام بخش ها نمونه بردارید.
 • نمونه ها را در یک کیسه پلاستیک استریل شده ای بریزید، به خوبی آن ها را با هم مخلوط کنید و نام خانوادگی تاریخ، وسعت زمین، مکان قرار گیری آن، عمق، نوع محصول و مقدار نمونه را روی آن بنویسید.
 • هر چه وسعت زمین بیشتر باشد میزان نمونه شما نیز بیشتر است. معمولا هر 2 هکتار زمین یک واحد نمونه گیری به حساب می آید. برای هر واحد نمونه گیری نیز حدود 2 کیلو گرم خاک نمونه لازم است.
 • به طور کلی برای هر واحد نمونه گیری، حداقل 10 نمونه مرکب از همه جای زمین لازم است.
 • نمونه گیری باید از عمق خاک باشد. یعنی جایی که ریشه روییده است. بنابراین بر حسب نوع گیاه کشت شده، حدود 5 تا 8 سانتی متر روی خاک را بردارید و نمونه را از عمق خاک انتخاب کنید.

نمونه گیری از خاک کشاورزی در تهران

انتخاب آزمایشگاه خاک کشاورزی در استان تهران، کرج و البرز

پس از انجام نمونه گیری باید به دنبال بهترین آزمایشگاه خاک کشاورزی در تهران، کرج یا شهری که در آن زندگی می کنید باشید. این آزمایشگاه باید بهترین متخصصین و پیشرفته ترین دستگاه ها را داشته باشد. به طور معمول کشاورزان برای این منظور به سراغ آزمایشگاه های آب و خاک جهاد کشاورزی کرج و تهران می روند. برخی دیگر نیز از طریق سامانه آزمایشگاه موسسه تحقیقات خاک و آب اقدام به پیدا کردن بهترین مرکز برای این منظور می کنند. اما به طور کل باید بدانید بهترین آزمایشگاه خاک شناسی باید همه آنچه در ادامه گفته می شود را در نتیجه آزمایش به شما تحویل دهد.

 

درصد اشباع خاک

در دست داشتن میزان درصد اشباع خاک که نشان دهنده مقدار آب مورد نیاز برای 100 گرم خاک است بسیار مهم است. این مقدار نیز در آزمایشگاه های خاک کشاورزی تهران و کرج مشخص می شود. این میزان باعث می شود برنامه ریزی دقیق تری برای میزان آبیاری و کوددهی گیاهان داشته باشند.

میزان نمک و  آهک

دو عنصری که در آزمایشگاه های خاک کشاورزی در تهران و کرج مشخص می شود آهک و نمک است. زمانی که میزان این دو ماده در خاک زیاد شود گیاه نمی تواند به خوبی رشد کند. علاوه بر این بالا بودن میزان نمک عامل اساسی در بالا رفتن میزان آب مورد نیاز در 100 گرم است.

آزمایشگاه خاک کشاورزی در استان تهران

میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر میکرو در خاک

خاک های کشاورزی برای پرورش محصولی بهتر باید مواد مغذی بسیاری داشته باشند. از مهمترین آن ها نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن، کلسیم و منیزیم است. میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم هر نوع خاکی بر اساس میزان کوددهی و نوع محصولات کاشته شده و خاک متفاوت است. در آزمایشگاه های خاک کشاورزی در تهران و کرج میزان وجود این مواد و عناصر دیگری مانند، آهن، مس، روی و منگنز به صورت مجزا نشان داده می شود تا در میزان مصرف آن ها برای خاک صرفه جویی شود.

نوع بافت خاک

ظاهر خاک همان نوع بافت است که هنگام بردن نمونه خاک به آزمایشگاه خاک کشاورزی در تهران و کرج به صورت علمی تر به آن پرداخته می شود. در واقع منظور از نوع بافت همان سنگینی، سبکی، حاصلخیز یا ضعیف بودن خاک است. این موارد نشان دهنده این است که چه گیاهی برای این خاک مناسب است.

میزان وجود ماده آلی در خاک

یکی دیگر از مواردی که در آزمایشگاه های خاک کشاورزی تهران و کرج و دیگر شهرهای کشور مشخص می شود میزان مواد یا کربن آلی در خاک است. میزان مواد آلی ارتباط مستقیم با میزان حاصلخیزی خاک کشاورزی یا باغ دارد. این میزان در خاک های حاصلخیز 0.5 تا 1 است.

میزان هدایت الکتریکی

میزان هدایت الکتریکی که در آزمایشگاه های خاک کشاورزی تهران و کرج مشخص می شود، ارتباط مستقیم با میزان نمک موجود در خاک دارد. هرچه میزان شوری بیشتر باشد، میزان هدایت الکتریکی نیز بالاتر است. بهترین میزان سازگاری با شوری خاک، در EC 0 تا 2 است. میزان بیشتر از این باید به دقت توسط متخصصان بررسی شود.

بهترین آزمایشگاه خاک کشاورزی در تهران

میزان پی اچ یا اسیدیته بودن خاک

یکی از مواردی که با بردن آزمایشگاه خاک کشاورزی تهران و کرج مشخص می شود، میزان پی اچ خاک است که اسیدی و قلیایی بودن خاک را نشان می دهد. اعداد بین 7 تا 14 نشان دهنده قلیایی بودن خاک و 0 تا 7 نشان دهنده اسیدی بودن خاک است. در اکثر مواقع پی اچ 6 تا 8 مناسب است. چرا که این خاک محیطی مناسب برای دریافت مواد مغذی گیاهان است.

تفسیر و آنالیز نتیجه آزمایش خاک کشاورزی

پس از اینکه خاک باغ و زمین کشاورزیتان را به یکی از آزمایشگاه های خاک کشاورزی تهران یا کرج سپردید، نتیجه ای به شما داده می شود که تمامی مواردی که می خواهید در آن ذکر شده است. این نتیجه به درستی و با کمک کارشناسان در این زمینه تفسیر شود. چرا که تمامی آنچه در نتیجه آزمون و آزمایش خاک کشاورزی در استان تهران، البرز و کرج ذکر شده است به هم وابسته است. همچنین گیاه مناسب برای زمین کشاورزی با توجه با مشخصاتی که در آنالیز نتایج آزمایش خاک و با نظر کارشناسان  مشخص می شود.

استفاده از خدمات مشاوره باغبانی برای تفسیر نتیجه آزمایش خاک

طبق آنچه گفته شد، اهمیت تفسیر نتیجه آزمایش خاک، از اهمیت پیدا کردن بهترین آزمایشگاه خاک کشاورزی تهران و کرج کمتر نیست. بنابراین این بهتر است برای اینکه هزینه ای که برای این کار صرف کرده اید هدر نشود به دنبال بهترین مشاورین باغبانی و گل و گیاه باشید تا بهترین راهنمایی ها را بر اساس جواب آزمایش خاک به شما بدهند. به منظور هماهنگی برای  ارسال نمونه خاک و آب با این شماره تماس بگیرید 09111298979  مهندس کلیچ. شایان توجه است اگر نمونه با اتوبوس ارسال شود هزینه ارسال را خود آزمایشگاه نارنج اسپادانا پرداخت می کند و دیگر نیاز نیست شما هزینه ی ارسال نمونه را بپردازید. همچنین برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
5 پاسخها
 1. محمدی
  محمدی گفته:

  سلام وقت بخیر آزمایشگاهی که برای آزمایش آب و خاک بهم معرفی کردید عاالی بود کارشون. ممنونم از شما بابت این دسترسی آسان

  پاسخ
 2. معصومه روشنی
  معصومه روشنی گفته:

  سلام بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی کشاورزی گرایش فیزیک و حفاظت خاک از دانشگاه گیلان جویای کار در آزمایشگاه خاک در تهران میباشم شما لیستی از ازمایشگاه خاک در تهران دارید برام بفرستید رزومه بدم.ممنون میشم

  پاسخ
 3. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام، خسته نباشید. شهرستان نیشابور ازمایشگاه خاک کشاورزی هست؟ اگر هست امکانش هست شماره یا ادرسی محبت کنید. ممنون از توجهتون.

  پاسخ
  • علی امیری
   علی امیری گفته:

   سلام وقت شما بخیر.از نیشابور اطلاع ندارم ولی میتونید نمونه خاکتون را برامون ارسال کنید تا آزمایش انجام بشه و مشاوره های لازم داده بشه.برای اطلاعات بیشتر با شماره هایی که داخل سایت هست تماس بگیرید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.