نقشه برداری زمین کشاورزی

نحوه و مزایای نقشه برداری زمین کشاورزی با روش GIS

امروزه نقشه برداری زمین کشاورزی پیشرفت های بسیاری کرده است. تا جایی که می تواند علاوه بر ابعاد، متراژ و موقعیت زمین، تمامی مشخصات آن از جمله میزان حاصلخیزیش را نشان دهد. یکی از این روش ها که علاوه بر تعیین کروکی زمین برای کمک به تفکیک آن، مشخصات مختلف خاک برای کاشت محصول را می دهد، روش GIS است. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان، اطلاعات کاملی در مورد این روش و تعرفه ها و هزینه های انجام آن به شما می دهد.

نمایشگاه ساری

جدیدترین روش نقشه برداری زمین کشاورزی و ملزومات آن

جدیدترین نحوه و روش نقشه برداری از زمین کشاورزی و تحلیل و بررسی ویژگی های آن، روش GIS است. این روش ابتدا در سال 1960 در کانادا پایه گذاری شد. در پی آن دیگر کشورهای آمریکایی و اروپایی نیز دست به تهیه اطلاعات خاک از طریق سیستم اطلاعات مکانی زندند. در ایران نیز چندین سال از استفاده از این روش می گذرد. این روش، در کنار آزمایش خاک کشاورزی، می تواند اطلاعات بسیار دقیقی از خاک های حاصلخیز یک منطقه یا کشور، نوع آن ها و میزان حاصلخیزیشان بدهد و جایگزین نقشه های هوایی جهاد از زمین های کشاورزی شود.

استفاده از این روش بسیار به نفع کشاورزان است و باعث بهبود محصولات کشاورزی می شود. علاوه بر این با توجه به کمبود زمین های کشاورزی و افزایش نیاز انسان ها به محصولات کشاورزی و غذایی، احتمال بررسی زمین های بیشتری برای زیر کشت بردن آن ها وجود دارد. همینطور با این روش می توان زمین های مورد استفاده برای کاشت هر محصول را به طور جداگانه بررسی کرد.

نقشه برداری زمین کشاورزی 1

ملزومات نقشه برداری زمین با روش GIS

برای نقشه برداری از زمین های کشاورزی با روش GIS و تحلیل داده های به دست آمده از آن، نیاز است تجهیزات اولیه برای انجام آن را فراهم کرد. گرچه شرکت هایی که این کار را انجام می دهند تمامی این موارد را دارند و آموزش های لازم برای کشیدن کروکی زمین کشاورزی را نیز دیده اند، اما بد نیست در مورد آن ها و شیوه کارشان اطلاعات مختصری داشته باشیم:

سخت افزار مورد نیاز

بستگی به روش نقشه برداری زمین کشاورزی با GIS، از ماهواره ها، پهبادها یا هواپیماهای با سرنشین برای این منظور استفاده می شود. بر همین اساس زمان ارسال داده ها نیز متغیر است. به طور مثال ماهواره ها می توانند هر چند روز یکبار به صورت اتوماتیک اطلاعات ارسال کنند. فاصله زمانی ارسال اطلاعات توسط پهبادها نیز قابل تنظیم است. تمامی این پهبادها و ماهواره ها، حسگرهای مختلفی دارند که قادرند تاریخچه خاک، میزان و آخرین زمان آبیاری و کوددهی را تشخیص دهند. لپ تاپ ها یا کامپیوترها یکی دیگر از سخت افزارهای مورد نیاز برای این کار هستند.

نرم افزارهای مورد نیاز

برای بررسی داده ها و تبدیل آن ها به خروجی هایی که بتوان از آن ها برای بهبود محصولات و پیدا کردن زمین مناسب برای کاشت انواع گیاهان استفاده کرد، نرم افزارهای مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین آن ها برنامه مخصوص به ناسا است که توسط ماهواره های پیشرفته از زمین اطلاعات را دریافت و با نرم افزارهای پیشرفته ای آن ها را تبدیل به داده ها و اطلاعات مختلفی می کند.

نقشه برداری زمین کشاورزی 2

اطلاعات و داده های جمع آوری شده

داده هایی که از نرم افزارها و ماهواره های نقشه برداری زمین کشاورزی GIS به دست می آید می تواند به شکل تصاویر دیجیتالی مختلفی در آیند. از آن ها می توان برای مقاصد مختلف استفاده کرد. رنگ هایی که در آن ها هستند هر کدام نشان دهنده یک یا دسته از مشخصات زمین و خاک هستند که کار تفسیر را راحت تر کرده است. تصمیماتی که کشاورزان بر اساس این داده ها می گیرند بهترین نتیجه را دارند.

اطلاعات به دست آمده از نقشه برداری زمین کشاورزی با روش GIS

اطلاعاتی که نقشه برداری از زمین کشاورزی با روش GIS به ما می دهد بسیار وسیع است. دسته ای از آن ها برای کشاورزان مناسب هستند و آن ها را در مورد نوع کاشت محصول، نحوه کوددهی و مراقبت از گیاهان برای بهره وری بیشتر آگاه می کند. دسته ای دیگر نیز برای دولت های هر کشور برای سیاست گذاری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین آن ها عبارتند از:

تنظیم نمونه کروکی دقیق زمین کشاورزی با روش GIS

اولین و کوچکترین کاری که نقشه برداری زمین کشاورزی با روش GIS انجام می دهد، نقشه برداری دقیق از زمین کشاورزی است. در واقع این روش جایگزین روش های قدیمی نقشه برداری از جمله نقشه utm زمین کشاورزی شده اند. نقشه های یو تی ام، اطلاعاتی در مورد ابعاد، متراژ، جایگاه، ناهمواری ها، ویژگی های توپولوژی و تعیین مرز آن ها با زمین های مجاور به کشاورزان می دهد. اما در روش جی آی اس، این کار در کنار مشخصات دقیق زمین برای کاشت محصولات کشاورزی مشخص می شود.

فناوری پهبادی و ماهواره ای

نقشه برداری زمین کشاورزی 3

از آنجایی که نقشه برداری زمین کشاورزی در روش GIS با استفاده از ماهواره ها و پهبادهای بی سرنشین است، می توانیم در دوره های مختلفی که زمین زیر کشت یا در حال استراحت است، اطلاعات دقیقی از زمین کسب کنیم. این اطلاعات به اندازه ای دقیق است که می توان بدانیم چه میزان کود و از چه نوعی در این مرحله از کشت به زمین بدهیم، میزان آبیاری را چگونه تنظیم کنیم که خاک و گیاه آسیب نبیند و حتی بفهمیم سلامت گیاه ما و ریشه آن در چه وضعیتی قرار دارد.

دستیابی به تاریخچه زمین کشاورزی

تکنولوژی پیشرفته در تصویربرداری و نقشه برداری از زمین های کشاورزی با روش GIS علاوه بر مشخص کردن ابعاد زمین و مرزبندی آن، تاریخچه خاک را نیز مشخص می کند. به طوری که میزان وجود عناصر میکرو و ماکرو را در خاک مشخص می کنند. همچنین اطلاعات دقیقی در مورد احتمال بروز سیل، خشکسالی و میزان بهره وری از محصولات کاشته شده به کشاورزان می دهند. این مساله به خرید زمین، کاربری آن و نوع محصولی که باید در آن کاشته شود بسیار کمک می کند.

مکان یابی زمین های کشاورزی حاصلخیز برای کاشت محصولات مختلف

امروزه نقشه برداری های وسیعی از زمین های کشاورزی با استفاده از روش GIS در سطح جهانی انجام می شود. با این روش زمین های حاصلخیز در سراسر کره زمین مشخص می شوند. در چنین شرایطی به جای اینکه آن زمین ها صرف ساخت و سازهای شهری شود، برای کاشت محصولات کشاورزی و گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین زمین هایی که در اثر کاشت های زیاد و بی رویه در حال فرسودگی هستند نیز کاملا معلوم می شوند. بنابراین این روش می تواند به سلامت خاک و بهره وری صحیح از آن بسیار کمک کند.

نقشه برداری زمین کشاورزی 4

هزینه و تعرفه نقشه برداری زمین های کشاورزی

تعرفه هزینه ای که برای نقشه برداری از زمین های کشاورزی با روش GIS تعیین می شود به طور سالیانه در حال افزایش است. همچنین قیمت این شیوه نقشه برداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از آن ها عبارتند از:

  • متراژ زمین و ابعاد آن.
  • اطلاعاتی که کشاورز یا صاحب زمین می خواهد دریافت کند و نحوه تحلیل داده ها.
  • تعداد نیروهایی که قرار است برای انجام نقشه برداری در محل حاضر و استقرار یابند.

به همین دلیل است که نمی توان قیمت مشخصی برای تفیکیک زمین کشاورزی در نظر گرفت. تنها راهکار این است که با افراد آگاه در این زمینه تماس بگیرید و برای کسب اطلاعات قیمت از آن ها کمک بخواهید. برای این منظور می توانید با شماره 09367889355 تماس بگیرید و با کارشناسان کلینیک جوانه بان در این زمینه مشورت کنید. این افراد علاوه بر نحوه اطلاع از قیمت ها، بهترین مراکزی که این شیوه از نقشه برداری را انجام می دهند نیز به شما معرفی می کنند.

0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.