علت زرد شدن برگ شفلرا

علت زرد شدن برگ شفلرا (دلایل ریزش برگ شفلرا)

علت زرد شدن برگ شفلرا چیست؟ این پرسش اکثر افرادی است که در خانه از این گیاه نگهداری می کنند. شفلرا بومی منطقه های گرم بوده و ساده و ابلق دو نوع عمده این گیاه است. این گیاه با سر سبزی دائمی و برگ های چرمی، برای نگهداری در منزل بسیار مناسب است. این مقاله از سایت جوانه بان تلاش می کند ابتدا شرایط نگهداری شفلرا را معرفی کند، سپس علت زرد شدن برگ شفلرا و دلیل ریزش برگ شفلرا بررسی می شود.

شرایط نگهداری شفلرا چیست؟

برای رعایت مناسب شرایط نگهداری شفلرا ابتدا باید بدانید که این گیاه سوغات چه منطقه ای است. گیاه شفلرا از دیار استرالیا می آید و برگ های سبز روشن و براقی دارد. شفلرا دم برگ های بلند دارد و در قسمت پایانی برگهای پنجه ای شکل در آغاز با سه برگ کوچک و بعد تعداد این برگچه ها به 8 عدد می رسد. ارتفاع گل شفلرا در شرایط خوب نگهداری به بیش از 3 متر می رسد. در ادامه در مورد شرایط نگهداری شفلرا صحبت می کنیم:

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

شفلرا به چه میزان نور نیاز دارد؟

نباید گل شفرا را در معرض نور مستقیم قرار دهیم. مناسب ترین نور برای این گیاه متوسط غیر مستقیم است. پیشنهاد می کنیم هفته ای یکبار، این گیاه را در محیطی پر نور قرار دهید تا گیاه شادابی خود را حفظ کند.

گیاه شفلرا را در چه دمایی قرار دهیم؟

مناسبترین دما برای نگهداری شفلرا، دمای بین 20 تا 30 درجه ی سانتی گراد است.

 آبیاری شفلرا چگونه باید باشد؟

به منظور آبیاری شفلرا اجازه دهید روی خاک به طور کامل خشک شود. اگر این مورد را رعایت نکنید ریشه های گیاه به علت آبیاری بیش از حد دچار پوسیدگی می شود و برگهای گیاه شفرا قهوه ای رنگ خواهد شد. آبیاری مناسب برای پیشگیری از زرد شدن و ریختن برگ شفلرا خیلی مهم است.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

برای تأمین رطوبت شفلرا چکار باید کرد؟

برای تأمین رطوبت شفلر را باید  هر 2 هفته یکبار اقدام به آبپاشی به این گیاه کنیم. همچنین می توانید یک ظرف آب در کنار گلدان بگذارید تا رطوبت مورد نیاز برطرف شود.

علت زرد شدن برگهای شفلرا

خاک مناسب گیاه شفلرا چیست؟

مناسب ترین خاک برای گیاه شفلرا خاک کوکوپیت است که با مقداری خاک و کود آماده مخلوط می شود.

گلدان شفلرا را چه موقع باید تعویض کرد؟

گل شفلرایی که در فرایند رشد قرار دارد، بهتر است دو بار در یکسال گلدانش را عوض کرد. با زیاد شدن طول عمر گیاه سالی یکبار یا هر دو سال یکبار بهترین زمان برای عوض کردن گلدان است. اگر نتوانستید گلدان را تعویض کنید، خاک های سطحی را با خاک نو و مغذی عوض کنید.

چگونه برگهای شفلرا را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن برگهای شفلرا اصلا از مواد شیمیایی براق کننده استفاده نکنید اما  اگر خواستید می توانید حداکثر یکبار در ماه از براق کننده های ارگانیک استفاده کنید. در ضمن همان غبار پاشی با اسپری که برای تأمین رطوبت استفاده می کنید، برای تمیز کردن برگ های شفلرا کافی است.

کود دهی به گل شفلرا چگونه باید باشد؟

به منظور کود دهی به گل شفلرا میتوانید از تقویت کننده های گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

علت زرد شدن و ریزش برگ شفلرا

علت زرد شدن برگ گیاه شفلرا چیست؟

علت زردشدن برگ شفلرا دغدغه ی افرادی است که این گیاه را در آپارتمانشان نگهداری می کنند. برای رسیدن به پاسخ این پرسش باید شرایط نگهداری شفلرا را بررسی کرد. زیاده روی در آبیاری برای هیچکدام از گیاهان مناسب نیست. شفلرا را هم از این موضوع جدا نیست، آبیاری بیش از حد باعث می شود برگهای شفلرا زرد شود. در بین هر بار آبیاری باید خاک گلدان خشک باشد. اگر مقدار آبیاری مناسب بوده است ولی باز مشکل زرد شدن برگهای شفلرا یا زرد شدن نوک برگ شفلرا مواجه شده اید، حتما زهکشی گلدان را بررسی کنید. ببینید آیا آب از سوراخ های زیر گلدان خارج می شود یا نه.

علت ریزش برگ شفلرا

بررسی علت ریزش برگ شفلرا

دانستن علت ریزش برگ شفلرا و درمان آن نیاز به رعایت کردن شرایط نگهداری شفلرا است. ریزش برگ شفلرا یکی از مشکلات شایع این گیاه است. در زمان هایی که برگهای پایین گیاه می ریزد و بجای آن برگهای جدید در می آید، این ریزش طبیعی است. این ریزش برگ های شفلرا بخاطر تحریک رشد گیاه اتفاق می افتد و طبیعی است. ولی در زمان های شما متوجه می شوید به غیر از برگهای پایینی، برگهای تازه درآمده هم می ریزد، این موقع است که علت ریزش برگ شفلرا بخاطر آبیاری بیش از حد است. بنابراین برای برطرف شدن آن باید مطابق با شرایط نگهداری و آبیاری به گیاه آب بدهید.

 

زرد شدن برگ شفلرا

مشاوره تخصصی گل و گیاه برای درمان  گیاهان بیمار

دوستداران گیاه شفلرا همیشه نگران بیماری ها و مشکلات خاص این گیاه هستند. معمولا در مواجه با بیماری های گیاهان دچار آشفتگی می شویم و سعی می کنیم از دوستان و آشنایان خود راهنمایی بگیریم. ولی باید این را بدانیم که گیاه یک موجود زنده است، بنابراین برای درمان بیماری های مختلف گیاه و رسیدن به پرسش هایی مانند علت زرد شدن و ریختن برگ شفلرا یا سوراخ شدن و پژمردن برگ شفلرا نیاز است از نظرات و مشاوره ی متخصص گل و گیاه استفاده کرد. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
12 پاسخها
 1. مهدیه دهقانی
  مهدیه دهقانی گفته:

  سلام میخواستم تشکر کنم از مشاورانتون. خیلی عالیه که دسترسی ما تا این حد آسان هست به چنین متخصصانی. خسته نباشید بهشون

  پاسخ
 2. آرش
  آرش گفته:

  بسیااار مطالب جامع و کاربردی بود. من گلخانه دارم مطالب ساییتون کمک خیلی خوبی میکنه بهم مرسی ازتون

  پاسخ
 3. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام خسته نباشید.ببخشید شفلرای من برگ هاش قهوه ای شده و داره میرزه.و احساس میکنم تنه ش هم داره رو به خشکی میره.نمیدونم چکارش کنم.حیفم میاد توروخدا کمک کنید.

  پاسخ
 4. لیلا سادات مفیدنژاد
  لیلا سادات مفیدنژاد گفته:

  سلام من گیاه گل ختمی دارم اوایل گل داشت الان چند ماهیی که گل ندارد … ضمنا برگها از پایین شروع به زرد شدن کرده اند به آن آهن هم داده ام

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.