آموزش ساخت تراریوم

آموزش ساخت تراریوم ( در باز، در بسته، کاکتوس )

همراه با تولید و عرضه کالایی به نام تراریوم در بازار گل و گیاه و به دلیل طرفداران زیاد این باغ شیشه ای، آموزش ساخت تراریوم نیز گسترش پیدا کرد. آشنایی با ساخت تراریوم در منزل باعث می شود خودتان بتوانید گلدان های تراریوم را در اندازه های مختلف برای خود و اطرافیانتان بسازید. اطمینان داشته باشید که با این آموزش می توانید هدیه های بسیار زیبایی تهیه کنید. در این مقاله از جوانه بان به طور مختصر شما را با آموزش ساخت تراریوم و انواع آن آشنا می کنیم.

ساخت تراریوم

تراریوم چیست؟

قبل از آموزش ساخت تراریوم بهتر است بطور مختصر با آن آشنا شویم. پیدایش تراریوم به زمانی بر می گردد که یک گیاه شناس متوجه رشد یک گیاه در درون شیشه شد. او دریافت که این گیاه بدون آب و با استفاده از بخار تولید شده توسط خود گیاه به رشدش ادامه می دهد. پس از آن تولید این محصولات شروع شد. آموزش ساخت تراریوم نسبت به انواع آن ها متفاوت است. ولی در همه آن ها سعی می شود گیاهانی که شرایط پرورش یکسان دارند با ظرافت خاص درون شیشه ای قرار داده شوند. در آموزش ساخت تراریوم با شن رنگی نیز شما میتوانید تراریوم های تزیینی بسازید. این باغ های شیشه ای اگر به خوبی ساخته شوند، احتیاج به آبیاری و کود ندارند و تنها باید محیط داخل آن ها از نظر رطوبت چک شود تا در صورت لزوم با آبپاش محیطشان مرطوب شود.

انواع تراریوم

شناخت انواع تراریوم نیز پیش زمینه آموزش ساخت تراریوم در منزل است. اگر چه تمام این گل ها در گلدان ها یا ظرف های شیشه ای ساخته می شوند اما بسته به محیط نگهداری، نوع گیاه و باز و بسته بودن آن ها به انواع مختلف تقسیم می شوند:

 • تراریوم در باز و بسته: تراریوم ها اگر در شیشه های در بسته ساخته شوند به آن ها تراریوم دربسته گویند. اگر یک طرف گلدان یا ظرف باز باشد به آن ها در باز می گویند. آموزش ساخت هر کدام از این تراریوم ها نیز متفاوت است.
 • تراریوم آبی و شیشه ای: تراریوم آبی یا پالوداریوم، فضایی مانند یک آکواریوم را دارد و گیاهان سازگار با آب در آن قرار داده می شوند. ولی تراریوم های غیر آبی فضایی شبیه یک گلدان دارند. آموزش ساخت تراریوم آبی مبحثی کاملا متفاوت است.
 • گیاهان آپارتمانی و کاکتوس: درون گلدان های شیشه ای ممکن است هر نوع گیاه آپارتمانی باشد. اما هیچگاه کاکتوس و سایر گیاهان، به دلیل شرایط نگهداری متفاوتشان با هم در یک تراریوم قرار نمی گیرند. به تراریوم های کاکتوس، دزرتاریوم نیز می گویند.
 • اندازه تراریوم: تراریوم ها اندازه های متفاوتی دارند. تعدادی از آن ها بسیار بزرگ هستند که به تراریوم های بزرگ معروف هستند. آموزش ساخت تراریوم بزرگ نیز نسبت به تراریوم کوچک متفاوت و دشوارتر است.

انواع تراریوم

اجزاء تشکیل دهنده تراریوم

اجزاء تشکیل دهنده تراریوم و چیدمان درست آنها، در زیبایی تراریوم خیلی مهم است. شناخت اجزاء، مواد و گل هایی که در یک تراریوم به کار می روند برای آموزش ساخت تراریومی که سال های زیادی عمر کند بسیار مهم است. اگر با آن ها و اهمیت و کاربردشان به طور کامل آشنا نشویم قادر به ساخت باغ شیشه ای در منزل نیستیم. پس بهتر است قبل از آموزش ساخت تراریوم آن ها را بشناسیم:

 

گلدان تراریوم و شناخت ظرف مناسب برای تراریوم نیز یکی دیگر از مسائل مهم در آموزش ساخت تراریوم است. به طور معمول از ظروف شیشه ای در بسته یا در باز برای ساخت تراریوم استفاده می کنند. این به این دلیل است که تراریوم ها گلدان های تزئینی هستند و جنبه زیبایی دارند پس باید به طور کامل باید داخل آن دیده شود. برای ساخت آن ها در منزل می توانید از تمامی ظروف شیشه ای خود برای ساخت تراریوم در بسته یا در باز استفاده کنید. در آموزش ساخت تراریوم متوجه می شوید که چنانچه گلدان شما در باز است و می خواهید تراریوم در بسته بسازید، می توانید با استفاده از پلاستیک فریزر برای آن ها پوشش تهیه کنید.

گلدان تراریوم

خاک تراریوم

خاک تراریوم مهمترین قسمت آموزش ساخت تراریوم است. طول عمر و سلامت گیاه به همین ترکیب بندی خاک گلدان شیشه ای بستگی دارد. این خاک از چند لایه تشکیل شده است که هر کدام وظیفه ای دارد و حذف آن غیر ممکن است:

 • سنگ ریزه یا ماسه: لایه اول سنگ ریزه، شن یا ماسه است. این به این دلیل است که عمل زهکشی راحت تر و بهتر انجام شود.
 • زغال چوب: لایه دوم زغال چوب است. این لایه به برطرف کردن بوی نامطبوع شیشه و سالم نگه داشتن تراریوم مخصوصا در نوع بسته آن کمک می کند.
 • خاک مخصوص گلدان: اکنون زمان خاک اصلی مخصوص گلدان است. این خاک معمولا با خاک گل های آپارتمانی تفاوتی نمی کند. اما برای اطمینان بیشتر می توانید از خاک های بسته بندی شده استفاده کنید تا از آفت زده نبود آن ها اطمینان داشته باشید.
 • خزه: استفاده از خزه علاوه بر جنبه زیبایی آن، کاربردهای دیگری نیز دارد. خزه برای کمک به زهکشی بهتر و از بین رفتن دیرتر خاک نیز می باشد.

خاک تراریوم

گیاهان مناسب برای ساخت تراریوم

گیاهان مناسب برای ساخت تراریوم در زیبایی باغ شیشه ای تأثیر زیادی دارد. معرفی و شناخت این گیاهان برای آموزش ساخت تراریوم ضروری است و بستگی به نوع تراریوم دارد. هر کدام از تراریوم های آبی، غیر آبی یا شیشه ای و کاکتوس گیاهان مخصوص به خود را دارند. در ادامه به طور مختصر با آن ها آشنا می شوید:

 • گیاهان مخصوص تراریوم شیشه ای یا ساده:برای ساخت این تراریوم ها گیاهان کوچکی که رشد زیادی ندارند و نور زیادی نیز نمی خواهند مانند سرخس ها می توان استفاده کرد.این گیاهان معمولا برای تراریوم های در بسته مناسب هستند. هنگام انتقال آن ها به محفظه شیشه ای لازم است از نداشتن آفت مطمئن شوید.
 • گیاهان مخصوص تراریوم آبی: گیاهانی که با موجودات آبزی سازگار باشند و بتوانند در آب به رشد خود ادامه دهند برای این تراریوم ها مناسب هستند. این گیاهان شامل جلبک ها، گیاهان آکواریومی، خزه آبی و گیاه بلدرورت است.
 • گیاهان مخصوص تراریوم کاکتوس:از انواع کاکتوس های می توان برای ساخت دزرتاریوم استفاده کرد. اما باید به این نکته اشاره کرد که ساخت آن ها تنها به صورت در باز امکان پذیر است. زیرا کاکتوس ها با رطوبت زیاد سازگار نیستند.

گیاهان تراریوم

آموزش ساخت تراریوم

آموزش ساخت تراریوم شیشه ای مبحثی جدا از آموزش پرورش انواع گل و گیاه آپارتمانی محسوب می شود. دلیل آن این است که در یک گلدان شیشه ای از چند نوع گیاه استفاده می شود و شرایط حیاتی اولیه برای گیاهان باید در زمان ساخت برای گیاه فراهم شود. چون خاک گیاه قابل تعویض نیست و آب و هوای مورد نیاز گیاه نیز از فضای داخل گلدان تامین می شود. به همین دلیل است که آشنایی با ساخت تراریوم به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد. چنانچه در مراحل ساخت احتیاج به مشاوره داشتید می توانید با شماره تلفن 09367889355 تماس بگیرید. در ادامه شما را با مراحل ساخت تراریوم ساده آشنا می کنیم:

آموزش ساخت تراریوم

 • آماده کردن ظرف: شیشه شما از هر نوعی باشد ابتدا باید تمیز و از وجود هر ماده ای پاک شود. پس از شستن آن با آب و صابون لازم است کاملا آن را خشک کنید.
 • آماده کردن لایه های خاک: ابتدا باید طرح تراریوم خود را در ذهن بریزید. سپس با کمک یک بیلچه مناسب، به ترتیبی که قبلا گفته شد لایه های خاک را داخل ظرف می ریزیم. کل حجم خاک باید یک سوم ظرف شیشه ای ما را اشغال کند. از آن جا که میزان استفاده از هر کدام از لایه ها نسبت به ظرفتان متفاوت است، بنابراین به کار بردن آن ها احتیاج به تخصص دارد. توصیه می شود برای ساخت تراریوم ازمشاوره آنلاین گل و گیاه کمک بگیرید.
 • کاشتن گیاهان در خاک: زیبایی تراریوم شما بستگی به خلاقیت و ظرافت شما در کاشتن گیاهان دارد. اینکه چه گیاهانی را انتخاب می کنید و چگونه آن ها را کنار هم قرار می دهید بسیار مهم است. همچنین لازم است گیاهان، شرایط نگهداری یکسان داشته باشند. دقت کنید که گیاه آفت زده نباشد و به طور کامل در خاک قرار گیرد.
 • مرحله پس از کاشت: در این مرحله لازم است گیاهان را با یک اسپری آب تمیز کنید. سپس سطح خاک را نیز اندکی مرطوب کنید. در آخر تراریوم ما از هر نوعی باشد لازم است بوسیله درب ظرف شیشه ای یا یک پلاستیک بسته شود. محافظ تراریوم در باز را می توان پس از یک روز برداشت اما هر زمانی که احساس می کنید گیاه به آب بیشتری نیاز دارد می توانید دوباره آن را با یک سلفون بپوشانید.

یادگیری تراریوم

آموزش ساخت تراریوم به صورت مجازی

در این مقاله سعی کردیم مباحث مربوط به آموزش ساخت تراریوم را به طور کامل شرح دهیم. اما گاهی پیش می آید که در حین ساخت به مشکلات و سوالاتی برخورد کنید.در این هنگام نیاز دارید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. در چنین شرایطی برای شما بهتر است به جای مراجعه حضوری، سوال خود را به صورت آنلاین مطرح کنید. سایت مشاوره آنلاین گل و گیاه جوانه بان امکان مشاوره آنلاین را برای شما شرایطی را فراهم کرده است. شما می توانید با یک مشاور متخصص در زمینه آموزش ساخت تراریوم و نگهداری از گل و گیاه مشورت کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

3 پاسخها
 1. فاطمه رحیمی
  فاطمه رحیمی گفته:

  مرسی از سایت خوبتون. حتما درستش میکنم . عااالیه که تو این ایام قرنطینه خلاقیت ما با مقاله های خوب شما زیاد میشه

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام خانم رحیمی، چقدر عالی . هدف ما هم اینکه در این ایام قرنطینه روحیه ی خودتون را از دست ندهید و با ساخت و پرورش گل و گیاه در منزل شادابی را به خود و خانواده تان هدیه بدید.لطفا اگر درست کرید. عکس آنرا برای ما ارسال کنید

   پاسخ
 2. نیره احمدی
  نیره احمدی گفته:

  خیلی جذابه که آدم بتونه یه چیزی رو خودش درست کنه. خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم مطالب مفیدی در اختیارمون قرار میدین

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.