آموزش ساخت تراریوم آبی(ویواریوم و پالوداریوم)

آموزش ساخت تراریوم آبی جذابیت های زیادی دارد. ساخت تراریوم آبی به دلیل در بر داشتن محیط چشم نواز آکواریوم، زیبایی تراریوم را دوچندان کرده است. محیطی که به دلیل داشتن گیاهان موجود در آب بیش از پیش ما را به یاد فضای اقیانوس می اندازد. به همین دلیل است که امروزه با زیاد شدن زنددگی شهرنشینی ترجیح داده می شود به جای استفاده از آکواریوم ها، به ساخت آکواریوم تراریوم بپردازیم و با به کار بردن آن ها در محیط ساختمان، زیبایی محیط را چند برابر کنیم. برای آشنایی و آموزش ساخت تراریوم آبی پیشنهاد می کنیم به مطالعه این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان ادامه دهید:

تراریوم آبی چیست؟

تراریوم آبی به تراریومی گفته می شود که در محیط و ساخت آن از آب استفاده کرده باشند. ساخت تراریوم آبی به شیوه های مختلفی انجام می شود. گاهی از گیاهان آبزی استفاده می شود و  آن ها به طور کامل درون آب قرار می گیرند و از ماهی ها نیز برای زیبایی بیشتر درشان استفاده می شود. گاهی نیز تراریوم به گونه ای طراحی می شود که نیمی از آن از آب پر شده باشد و گیاهان همچنان در خاک کاشته شوند. با توجه به این تنوع در ساخت، آموزش ساخت تراریوم آبی گستردگی جالبی پیدا می کند. ولی چیزی که مهم است اینکه شما، بنا بر سلیقه و نوع ساختمانمان، کدامیک را ترجیح می دهید. در ادامه نحوه ساخت تراریوم های آبی در انواع مختلف را شرح می دهیم

آموزش ساخت تراریوم آبی

آموزش ساخت تراریوم آبی محدودیت هایی دارد، ولی وجود آب و تاثیر زیبای آن از سایر تراریوم ها متمایزش می کند. مهمترین محدودیت در ساخت آن استفاده محدود از گیاهان است. ساخت تراریوم آبی به دو صورت انجام گیرد:

پالوداریوم: نیمی از محیط از آب پر شده است و نیم دیگر بدون آب است. در نیمه ای که از آب تشکیل شده است می توان از گیاهان آبزی و ماهی ها استفاده کرد. در نیمه خشک آن نیز که از آب بیرون است، می توان از انواع گیاهانی که در ساخت تراریوم در بسته یا در باز به کار برده می شود، استفاده کرد. آموزش ساخت تراریوم آبی با ماهی نیز به همین روش انجام می شود.

ویواریوم: در ساخت این تراریوم های آبی به طور کل باید فضای آکواریوم را طراحی کرد. با این تفاوت که در ان ها به جای انواع ماهی ها، از انواع گیاهان آبزی استفاده می شود. بنابراین تعداد گیاهانی که به کار برده می شود محدود است. برای زیباتر شدن محیط می توان از انواع موجودات مناسب برای این فضا استفاده کرد.

ساخت تراریوم آبی

در ادامه به طور مختصر طرز ساخت تراریوم های آبی را توضیح می دهیم:

روش ساخت تراریوم آبی به شیوه ویواریوم

به دلیل شباهت محیط این تراریوم ها به آکواریوم، به این روش آموزش ساخت تراریوم با آکواریوم نیز می گویند. ساخت تراریوم آبی به شیوه ویواریوم به طرق مختلف انجام می شود. ما در اینجا به توضیح پرکاربردترین آن ها می پردازیم. طی کردن مراحل زیر برای ساخت این تراریوم آبی ضروری است:

 

انتخاب ظرف مناسب

از آنجا که ساخت تراریوم آبی به این روش در اندازه های مختلف امکان پذیر است، از هر ظرفی در اندازه های مختلف از جمله ظرف آکواریوم و تنگ های کوچک و بزرگمی توان استفاده کرد. مهم این است که از نشت نکردن آب از ظرف مطمئن شویم. نشتی آب را می توان با چسب آکواریوم یا شیشه بر طرف کرد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

آماده کردن زیرساخت

منظور از آماده سازی زیرساخت، ایجاد تپه های مصنوعی برای تعبیه خاک و زیبایی بیشتر محیط تراریوم آبی است. این تپه ها به صورت پلاستیکی هستند که روی آن ها کاشتن گیاهان صورت می گیرد. برای ساخت تراریوم آبی می توانید این صخره ها را به صورت آماده تهیه کنید. تهیه آن ها در خانه نیز امکان پذیر است. پس از تهیه صخره ها، با استفاده از چسب آکواریوم آن ها را به کف ظرف بچسبانید.

تراریوم آبی

نصب پمپ آب و فیلتر

پمپ و فیلتر آب برای تهویه آب و جلوگیری از تولید لجن و باکتری ها ضروری است. پمپ، فیلتر و لوله های متصل به آن ها را به طوری کف ظرف قرار دهید که حتی الامکان زیر صخره های پلاستیکی پنهان شوند تا ظاهر کار را  شلوغ و بی نظم نشان ندهند. طرز ساخت تراریوم های آبی کوچک به گونه ای است که تعویض آب آن ها کار راحتی است اما این کار نیاز به دقت و تخصص زیاد دارد.

تهیه خاک مناسب برای تراریوم آبی

سنگ های بزرگی را برای تراریومتان انتخاب کنید و آن ها را به وسیله چسب آکواریوم روی صخره ها بجسبانید. پس از آن باید روی سنگ ها را با شن و ماسه پر کنید. خاک مناسب ساخت تراریوم آبی از مخلوط خاک کتو، آکاداما و کمی خزه تشکیل می شود که باید با کمی آب مخلوط شده و به شکل خمیر در بیاید. برای اطلاع از میزان هر کدام از این مواد می توانید از مشاوره مجازی گل و گیاه کمک گرفته یا با شماره تلفن 09367889355 تماس بگیرید. پس از آماده شدن خاک آن ها را روی شن و ماسه قرار می دهیم.

خاک تراریوم آبی

کاشت گیاهان

برای ساخت تراریوم آبی می توان از گیاهانی مثل اسپاراگوس، خزه، سالینیا، عدسک آبی استفاده کرد. از هر گیاهی که استفاده می کنید باید قبل از کاشت ریشه آن ها را کاملا با آب شسته و از خاک پاک کنید.  در آموزش ساخت تراریوم آکواریومی، خلاقیت در کاشت گیاهان بسیار مهم است. پس از کاشت گیاهان می توانید داخل ظرفتان را کاملا پر از آب کنید و از موجودات آبزی و انواع ماهی ها برای زیباتر شدن محیط استفاده کنید.

گیاه تراریوم

طریقه ساخت تراریوم آبی به شیوه پالوداریوم

همانطور که گفته شد این گلدان های شیشه ای نیمی به صورت آکواریوم و نیمی به صورت تراریوم هستند. به همین خاطر است که برای ساخت آن ها از شیوهآموزش ساخت آکواریوم تراریوم استفاده می شود. شما می توانید برای تنوع بیشتربرای آن نیمه ای که از آب پر می شود، از روش کاشت گیاه در آکواریوم استفاده کنید. برای ساخت تراریوم آبی به شیوه پالوداریوم باید مراحل زیر را طی کنید:

ساخت صخره های مصنوعی: پس از انتخاب ظرف مناسب و نشت گیری آن به روش ویواریوم، باید تقسیم بندی مناسب برای کاشت خاکی تراریوم انجام شود. برای اینکار صخره های مصنوعی روی چهارپایه های کوچک و تپه های پلاستیکی ایجاد می شود و برای ریختن خاک آماده می شوند.

آماده سازی بستر خاکی: لایه های خاکی که برای ساخت تراریوم استفاده می شود را به ترتیب روی صخره ها بریزید.

 کاشت گیاهان: چنانچه قصد ساخت تراریوم کاکتوس دارید می توانید در این بخش از کاکتوس ها استفاده کنید. در غیر این صورت تمامی گیاهانی که در تراریوم های دیگر استفاده می کنید برای ساخت این تراریوم های آبی نیز مناسب هستند.

پر کردن ظرف با آب: آب را تا اندازه ای که زیر صخره های خاکی را بگیرد باید در ظرف بریزید. در غیر این صورت خاک شما بلااستفاده می شود.

ظرف تراریوم آبی

پاسخ به سوالات ساخت تراریوم آبی

اگر شما آموزش کاملی برای ساخت تراریوم ها ندیده باشید، ممکن است در هر مرحله از ساخت تراریوم آبی با سوالاتی مواجه شوید. کلینیک پرورش گل و گیاه جوانه بان علاوه بر آموزش های جامع و تخصصی در زمینه پرورش گل و گیاه آپارتمانی ، با داشتن متخصصان گل و گیاه (لینک به صفحه متخصصین) با تجربه در این زمینه، در تمام مراحل کاشت و پرورش گیاهان و ساخت تراریوم ها همراه شما است. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.